Letní prázdninový festival hraček z přírodního materiálu začal psát svou historii v roce 2006, kdy se uskutečnil jeho první ročník.
Ústřední myšlenkou organizátorů bylo a dodnes zůstává jednak navázat na tradici výroby hraček v Kamenici nad Lipou (v letech 1939 – 43 zde působila Státní cvičná hračkářská dílna a později několik firem, specializovaných na výrobu hraček; do 90. let minulého století přetrvala produkce dřevěných potahovaných obrázkových kostek, zvaných kubusy), jednak připomenout dlouholeté využití místa konání festivalu – zámku Kamenice nad Lipou, v němž více než půlstoletí působila dětská ozdravovna.
Cílem Hračkobraní je zviditelnění české autorské hračky z přírodního materiálu a její prezentace nejširší veřejnosti. Festival se snaží o obnovu veřejné důvěry k hračkám z klasického materiálu a zároveň je chce ukázat jako alternativu k těm, které jsou dnes běžně k dostání v síti hračkářských obchodů. Ukázat je jako zajímavé, aktuální, vtipné Populární dřevěný kolotoč řezbáře Matěje Holuba a konkurenceschopné, které mají co říci i společnosti 21. století. Propaguje rovněž značku Správná hračka – vybráno odborníky (založeno roku 1994) – společný projekt Sdružení pro hračku a hru, Asociace hračka Unie výtvarných umělců ČR a Asociace předškolní výchovy. Toto nadstandartní označení, udělované odbornou porotou, je pro rodiče i pedagogy vodítkem k nákupu kvalitních hraček. Za téměř třicet ročníků bylo takto oceněno několik stovek hraček. Výběr oceněných je vystaven jako součást stálé expozice na zámku v Kamenici nad Lipou.
Hlavním pořadatelem Hračkobraní je Správa kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, Asociací hračka Unie výtvarných umělců ČR, Sdružením pro hračku a hru a Městem Kamenice nad Lipou. Festival se koná pravidelně v druhém červencovém týdnu (vždy od středy do neděle) v areálu kamenického zámku. Tvoří jej čtyři základní pilíře: přehlídka hračkářské tvorby (umístěna na zámeckém nádvoří, kde se představuje každoročně cca 15 výrobců originálních hraček), tvořivé dílny (probíhají v zámecké zahradě a přízemních prostorách zámku, v posledních ročnících jich bývá kolem třiceti), výstavy hraček (ve vnitřních prostorách zámku jsou vystaveny současné i historické hračky) a doprovodný program (tvoří jej především loutková i činoherní pohádková divadelní představení, ale i např. vystoupení kejklířů či chůdochodců apod.).
Festival je koncipován jako prázdninová akce především pro rodiny s dětmi. Určen je ovšem i návrhářům a výrobcům hraček, hračkářským odborníkům a rovněž všem, kdo si ještě nezapomněli hrát. Během patnácti dosud uskutečněných ročníků se z původně místní či regionální akce stal celorepublikovou. Účastníci i návštěvníci se sjíždějí z celé České republiky. Hračkobraní je jednou z nejvýznamnějších tradičních akcí Kraje Vysočina. O jeho prestiži svědčí mj. skutečnost, že nad ním pravidelně přebírají svou záštitu ministr kultury ČR, předsedové obou komor Parlamentu ČR a spolu s nimi hejtman Kraje Vysočina. O jeho významu svědčí i zájem nejrůznějších médií s celorepublikovým dosahem.
Za dobu existence festivalu se na něm vystřídalo více než padesát individuálních výrobců či firem, většina z nich opakovaně a jeho branami prošlo celkem téměř 100 tisíc spokojených návštěvníků.
Na letošní 16. ročník, který se uskuteční ve dnech 13. – 17. července 2022 se chystá opět více než deset výrobců a tři desítky nejrůznějších tvořivých dílen. Připravena budou divadelní představení, výstavy hraček, herny a mnoho dalšího.
Těšíme se na setkání v létě na zámku v Kamenici nad Lipou. Aktuální informace naleznete na www.hrackobrani.cz nebo na našem facebookovém profilu.
Text: Petr Pech – foto: Facebook Hračkobraní