-3.7 C
Jindřichův Hradec
8.02. 2023
5plus2

5plus2: Auta zmizí z Masarykova náměstí. Udělají místo chodcům

Dojít plynule z nábřeží až na Masarykovo náměstí bez toho, aniž by se člověk musel rozhlížet na každém kroku a přebíhat silnice v místech, kde chybí přechody? To zní zatím jako fantazie. Plány na vytvoření ucelené pěší zóny už se ale daly do pohybu a vyvrcholit by mohly už v letošním roce.

Auta zmizí z Masarykova náměstí. Udělají místo chodcům
Práce na náměstí zahájilo březnové předlážďování a výměna inženýrských sítí. Další úpravy naváží na celkovou rekonstrukci Svatojánské ulice v letošním roce. | foto: Adam Hudec, 5plus2.cz

„V této chvíli má několik oslovených architektů zadání zpracovat jejich představu pěší zóny na pravé části náměstí Míru při pohledu z Rybniční ulice,“ uvedl hradecký starosta Stanislav Mrvka.

Až architekti své práce odevzdají městskému úřadu, nastane další část poměrně komplikovaného přerodu. Zapojí se totiž i sami obyvatelé města.

Podle Mrvkových slov by právě veřejnost měla na budoucích setkáních a schůzkách ve stylu veřejných debat kolem Husových sadů nebo nového územního plánu rozhodnout, který z návrhů se bude líbit nejvíc.

„Je ale potřeba podotknout, že se žádnými razantními stavebními zásahy nepočítáme, tím myslím, že se nebudou upravovat silnice, obrubníky a podobně,“ dodal starosta.

Studie odborníků se mají opírat spíše o celkový vzhled – přesunutí parkovacího automatu a lampy, která překáží uprostřed této části náměstí, nebo o výběr vhodných nových květináčů a odpadkových košů namísto těch stávajících, které jsou mezi Hradečáky častým terčem kritiky.

„Věřím, že se hodně zlepší. Akorát nezávidím lidem, kteří na náměstí nyní parkují. Budou si muset poradit jinak,“ myslí si hradecká studentka Petra Krýzová.

Právě předplacená parkovací místa – jejichž část pěší zóna zruší – mohou plány radnice zbrzdit. V současné době totiž zatím není vyřešené, zda se platby nechají doběhnout například do konce roku a už se nebudou prodlužovat, či zda bude nutné je letos narychlo rušit.

I pěší náměstí ale bude zásobovacím vozům a podobným přístupné. Hlídat provoz mají brána nebo vysouvací sloupky.

Zdroj: 5plus2.cz   Autor: Adam Hudec


5plus2 dny – Regionální týdeník vychází zdarma

5 + 2 dny - 5plus2

Nejnovější články

Tříkrálová sbírka na Jindřichohradecku byla rekordní

Miloslav L

Valentýnské menu v restauraci Pod Zámkem

Miloslav L

HOPSÁLKOV – herna pro děti

Miloslav L