Aktuálně

5plus2: Činohra, prohlídky a rekord. Startuje hradecké kulturní léto

V duchu nejen tradic, například pokusu o rekord nebo historických nočních prohlídek, ale i několika novinek se ponesou letní měsíce v Jindřichově Hradci. A právě jednou takovou novinkou celá letní kulturní sezona odstartuje.

Multižánrový hudební festival - ŽIVÝ HRADEC

“Multižánrový hudební festival Živý Hradec uvítá slunovrat. Konat se bude od pátku 20. do neděle 22. června v centru města a v Husových sadech,” uvádí Petra Jahodová z pořadatelské společnosti Civis Novus.

V pátek 20. června od 15 hodin se hudbou rozezní ulice v centru města. Muzeum fotografie nabídne koncerty Blue Effect, Radima Hladíka a Bez záruky. Nebude chybět ani noční produkce v místních barech a restauracích.

O den později se budou hlavní koncerty konat v parku pod gymnáziem, kde vystoupí Poletíme, U Prag, Smutný Karel nebo Assort Plastic. Hudba bude znít i Pod kaštany, v DADA Clubu nebo v Rytířském sále na zámku. Program bude pokračovat také v neděli.

“Kulturní léto nabídne i tradiční letní koncerty, v pátky na náměstí Míru a ve středy ve dvoře Muzea fotografie,” nabízí vedoucí kulturního domu Střelnice Radim Staněk. Koncerty na náměstí začínají už 13. června vystoupením Hudební skupiny Jana Kocara, následovat v červenci budou třeba Old Steamboat nebo Piňakoláda a Plechová muzika.

Zámek zavede za Bedřichem Smetanou

Hradecké letní večery dostanou také nádech historie, 25. července startuje jubilejní dvacátý ročník nočních prohlídek na zámku. “V letošním roce se posuneme do dětství Bedřicha Smetany, mládí Františka Dedery, hraběte Karla Evžena Černína a slavného správce zámku Jana See,” zve Antonín Kaška z pořadatelské společnosti. Informace o prohlídkách a možnost rezervace vstupenek je k dohledání na webu www.akaska.cz.

Od 28. června začínají také oblíbené Večerní toulky bájným Hradcem, letos už pošesté. Potřebné informace zájemci naleznou na stejnojmenném facebookovém profilu nebo je získají v informačním centru v Panské ulici, kde se také dají koupit a zarezervovat vstupenky.

Nebude chybět ani šestnáctý ročník Jindřichohradecké činohry. Letos herci plzeňského divadla J. K. Tyla a ochotníci z divadelní společnosti Jablonský nabídnout ve dnech 4. a 5. července od půl desáté večer komedii Ženitba od N. V. Gogola.

TOP týden přinese zábavu

Na přelomu července a srpna si Hradečáci užijí oblíbený TOP týden plný zábavných událostí.

“Odstartujeme v sobotu 26. července, kdy se na náměstí Míru od 13 hodin pokusíme ustanovit další český rekord. Tentokrát dobrovolníci v černých a zelených tričkách, která pak dostanou jako suvenýr, vytvoří nejdelší živý vlak v barvách vagonů zdejší rarity, jindřichohradecké úzkokolejky,” popisuje Jana Říhová, vedoucí odboru kanceláře starosty na městském úřadě.

Kromě pokusu o rekord přinese TOP týden například obnovení tradice křížové cesty ke svatému Jakubu (neděle 27. července), Filmové úterý na Střelnici (úterý 29. července) nebo Léto u vody v aquaparku (sobota 2. srpna). TOP týden už tradičně vyvrcholí pouťovou Porcinkulí v neděli 3. srpna.

Kompletní kulturní servis letních měsíců hledejte na webových stránkách www.5plus2.cz, turista.jh.cz nebo www.hradeczije.cz.

Zdroj: 5plus2.cz Autor: Adam Hudec


5plus2 dny – Regionální týdeník vychází zdarma5 + 2 dny - 5plus2