14.2 C
Jindřichův Hradec
24.03. 2023
5plus2

5plus2: Muzea by měla platit daně z darů od návštěvníků

Nový občanský zákoník změnil pravidla. Dary muzeím se kvůli němu staly dvousečnou – a drahou – zbraní. Například Muzeum Jindřichohradecka přijímá od veřejnosti kolem dvacítky darů, od svatých obrázků po šicí stroje nebo historické bicykly.

Provaznické muzeum Deštná
Provaznické muzeum Deštná

Od začátku letošního roku přijalo Muzeum Jindřichohradecka dva dary od veřejnosti. Protože se s dárci dokázali domluvit a protože dárci netrvali na formální smlouvě, bylo všechno v pořádku.

Pokud by ale muzeum uzavřelo darovací smlouvu, nastává palčivý problém. K celé takové záležitosti musí být přizvaný soudní znalec, který darovaný předmět ocení. A z něj je pak, v souladu s novým občanským zákoníkem, který platí od prvního dne letošního roku, nutné zaplatit daň. Takové peníze by putovaly z kasy Jihočeského kraje, který Muzeum Jindřichohradecka zřizuje.

„My tedy neplatíme. Pouze musíme nechat dar ocenit. A Jihočeský kraj zase může uplatnit slevu daně, tudíž taková změna postrádá smysl,“ říká Jaroslav Pikal, ředitel hradeckého muzea. Zároveň ale nabízí možné řešení, jak se zbytečnému počítání vyhnout. Je jednoduché: místo darovací smlouvy stačí s dárcem uzavřít smlouvu o koupi předmětu za symbolickou cenu, třeba za jedinou korunu.

Samotné ocenění daru je navíc podle Pikala mnohdy dražší než předmět samotný. Hodinová taxa soudního znalce se pohybuje kolem čtyřech stovek korun za hodinu.

Potíž by mohla nastat v případě drahých darů. „Pokud bude věc mít hodnotu například deset tisíc korun a muzeum ji odkoupí za jedinou korunu, může se přihodit, že někdo takové muzeum může nařknout třeba z krácení daně,“ varuje Zdeněk Kuchyňka z české Asociace muzeí a galerií.

Zmiňované sdružení se už pustilo do boje za opravu zákona, kvůli kterému mnohá muzea pozastavila příjem darů. Zákon se mimo jiné dotýká také charit, pro která platí stejně přísná pravidla – platit daň z každého daru. Pro menší organizace může být taková povinnost až likvidační.

Zdroj: 5plus2.cz Autor: Adam Hudec


5plus2 dny – Regionální týdeník vychází zdarma

5 + 2 dny - 5plus2

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L