2.6 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
5plus2

5plus2: Nová podoba hradeckého nádraží potěší především turisty

Zlepšit pohodu cestujících a otevřít turistům pomyslnou bránu do Hradce – to budou dva hlavní úkoly takzvaného centra mobility, ve které se postupně promění hradecké vlakové nádraží. Vznikne tu uzel pro dopravu a centrum, které spojí autobusy, vlaky a MHD.

Jindrichuv_hradec,_vlakove_nadrazi
Ilustrační snímek – Foto: Wikimedia Commons Author:Mik Herman

Ačkoliv se o konkrétních termínech ani finančních částkách nehovoří, podle místostarosty Hradce Bohumila Komínka chtějí město, České dráhy, Jindřichohradecké místní dráhy a ICOM jakožto majitel devadesáti procent autobusové dopravy na Jindřichohradecku začít co nejdříve.

„Nová stavba by podle plánů měla být přístavbou dnešního vlakového nádraží v místech nalevo od hlavní budovy směrem k parku, tedy tam, kde se vstupuje na peron, pokud člověk nejde přes pokladnu,“ popsal místostarosta.

Hlavním bodem budoucího centra má být moderní terminál s jednoduše dostupnými informacemi o příjezdech a odjezdech vlaků, autobusů a MHD. K tomu pomohou takové obrazovky, které jsou už dnes k vidění na nádraží nebo na nedaleké zastávce MHD. Rozšířit se dokonce do několika měsíců mají na většinu zastávek MHD na území města.

Terminál ukrytý za kouřovými skly by měla doplnit malá kavárna s letní předzahrádkou. Studie, kterou si instituce nechaly vypracovat, řeší i parčík u nádraží. Nyní je v majetku Správy železniční dopravní cesty, do budoucna by se o něj ale mělo starat samo město a proměnit ho v odpočinkový park.

„V Hradci často přesedám z plzeňského rychlíku na autobus do svého města a mívám většinou hodinu čas. To je málo na to, abych se šla podívat do města. Kavárnu a v létě i park rozhodně uvítám,“ říká studentka Dana Karlová.

Účelem nové podoby části nádraží bude i napomoci cestovnímu ruchu a přilákat turisty. K tomu přispěje například nový rezervační systém pro kulturní dům Střelnice a většinu akcí, které pořádá. Cestující se tak přímo na nádraží budou moci podívat na aktuální kulturní nabídku Hradce a hned si i zarezervovat vstupenky. Chybět nebudou ani informace o ubytování, restauracích nebo základní důležité věci o městě.

Zdroj: 5plus2.cz   Autor: Adam Hudec


5plus2 dny – Regionální týdeník vychází zdarma

5 + 2 dny - 5plus2

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L