14.2 C
Jindřichův Hradec
24.03. 2023
5plus2

5plus2: S osmnácti kilometry příze se proháčkovala do knihy rekordů

NOVÁ BYSTŘICE První háčkovanou figurku vyrobila pětatřicetiletá Lenka Bednářová, původem z Nové Bystřice, už na základní škole. Dnes je její dílo známé napříč zemí, Hradečáci ho mohli vidět už několikrát, naposledy loni v Domě gobelínů. Záliba v tvoření vynesla autorce i zápis v české knize rekordů.

hackovani_lenka_bednarova

Kolik figurek už máte hotových? Muselo na ně padnout obrovské množství materiálu.
Spočítat všechny postavičky, hračky a zvířátka už se mi asi nikdy nepodaří. Háčkované dějiny jsou jen jedna část, která se dá vidět. Vystavila jsem je jako rekord v Pelhřimově a nechala je zapsat do knihy rekordů.

Na háčkování používám zbytky vln, nové vlny, efektní vlny, některé jsem si dokonce přivezla z cest po Africe a Asii. Je důležité vybírat odpovídající síly přízí, aby nebyla spotřeba tak velká. Na více jak stovku postaviček jsem použila zhruba osmnáct kilometrů přízí, 380 korálků a třiadvacet kilogramů výplně. Některé doplňky figurek jsem i pletla.

Jak dlouho trvá figurku vyrobit?
Pokud je jednoduchá, zabere tak jeden až dva dny. Když je figurka složitá, trvá uháčkování třeba i dny čtyři nebo ještě déle. Háčkování mám jako svého koníčka, takže se mu snažím věnovat pouze ve svém volném čase. Soubor dějin, o kterém hovotíme, jsem vytvářela přes sedm stovek hodin čistého času.

A proč zrovna historický motiv?
Háčkované dějiny jsem vytvořila k výstavě kresleného leporela dějin v Jindřichově Hradci na zámeckém mlýně, a pak jsem nějaké postavy z historie háčkovala jako dárek pro manželovu maminku, která je profesorkou dějepisu.

Vzpomenete si na svou úplně první postavičku?
První velkou figurku jsem dělala své neteři před patnácti lety, skřítek Kaštánek jí nosil dobrůtky pod strom, když byla hodná. Ze samotných dějin jsem jako první zvíře dělala mamuta, první postavičku Karla IV. Ten byl nejsložitější, protože jeho podobu dnes zná asi úplně každý.

Čím by se měli řídit lidé, kteří by se rádi takovému tvoření věnovali více? A jak jste se k háčkování vlastně dostala vy?
Já jsem se naučila háčkovat od maminky, když mi to pomalu vysvětlovala a ukazovala, pak je to o pozornosti, výdrži a trpělivosti. Dříve se háčkovaly dečky, já jsem se pokusila sama začít vyrábět různé hračky a postavičky.

Co se týká začátků, tak je dobré navštívit nějaký kurz háčkování, vidět, jak se háčkuje, nebo si alespoň pořídit knihu Háčkování se školičkou. Sama vedu kurzy háčkování, na které chodí zájemkyně o háčkování a naučí se za základní kurz veškeré začátky. Protože vydávám popisy k háčkování i knižně, doporučila bych začátečnicím knihu Háčkování, kde je podrobná školička. Popisy jsou po krocích doplněné fotografiemi.

Mohou háčkovat třeba už i děti ve školách nebo školkách?
Než jsem šla na mateřskou dovolenou, vedla jsem kroužek šikovných rukou, kde jsem měla děti od desíti let. Pokud mají děti alespoň trochu té trpělivosti, rozhodně mohou vytvořit krásné dárky a potěšit své okolí.

A co třeba jiné výtvarné techniky? Vyzkoušela jste je?
Jistě, ráda zkouším i jiné, ale nejraději mám starší techniky jako paličkování, vyšívání, pletení, ráda je zkouším zmodernizovat, například podklady pro vyšívání si sama maluji. Z moderních technik jsem zkoušela pletení z papíru, korálkování, ubrouskové techniky, ale nejoblíbenějším, jak už je asi jasné, stále zůstává háčkování.

Zdroj: 5plus2.cz   Autor: Adam Hudec


5plus2 dny – Regionální týdeník vychází zdarma

 

5 + 2 dny

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L