Aktuálně

Akvizice uměleckých děl významných umělců regionu v Muzeu Jindřichohradecka

Sbírkové fondy Muzea Jindřichohradecka se i dnes neustále rozrůstají, zajímavé předměty se do muzea dostávají několika způsoby. Nejčastějším je koupě, dále se jedná o různé dary a také o cíleně zaměřené akvizice. Za posledních deset let se tímto způsobem dostaly do muzea i nečekaně velké soubory z pozůstalostí po třech významných uměleckých osobnostech působících v Jindřichově Hradci.

Akvizice uměleckých děl významných umělců regionu v Muzeu Jindřichohradecka
Tina Bauer Pezellen,
Paní z chudobince u sv. Jana,

První osobností, jejíž pozůstalost a umělecký odkaz muzeum spravuje, a o který se aktivně stará, je Vladimír Holub (1912-1995), známý jindřichohradecký výtvarník tvořící během svého života v Domečku u soutoku řeky Nežárky. V muzejní sbírce existuje stále se rozrůstající samostatný fond nesoucí jméno této originální osobnosti českého výtvarného umění.

Další osobnost, po které je pojmenován muzejní fond, je světoznámá textilní výtvarnice Marie Hoppe-Teinitzerová (1879-1960). Rozsáhlá dílenská dokumentace, soubor rodinných fotografií, kreseb či návrhů pocházejících z textilních dílen byla akvizičně získána a posléze i darována do muzea. I tento muzejní fond je stále „aktivní“, a s železnou pravidelností se každoročně rozrůstá.

Akvizice uměleckých děl významných umělců regionu v Muzeu Jindřichohradecka
Tina Bauer Pezellen, Nežárecká ulice

Poslední rozsáhlou akvizicí se stal nález velkého množství kreseb, grafik a maket dětských leporel od Tiny (Clementiny) Bauer Pezellenové (1897-1979), významné meziválečné umělecké osobnosti úzce spjaté s naším městem, od roku 1920 se výrazně projevující svou sociální tématikou například v německém uměleckém okruhu libereckého spolku Metznerbund. Soubor kreseb, grafik či nedokončených obrazů v muzejním fondu Grafika a kresba či Obrazy pochází převážně z 20. a 30. let 20. století, lze v něm nalézt i kresby staršího data, zvláště pak díla regionálního významu v podobě vyobrazení malebného koutu Nežárecké ulice pocházející z roku 1919 či studii staré paní v jindřichohradeckém chudobinci ze stejného roku. Navíc tato akvizice prochází v současné době kompletním restaurováním, aby v budoucnu mohla být představena uměnímilovné veřejnosti.

Jakub Valášek