BASKETBAL: Jindřichohradečtí Lvi poprvé v historii zdolali Ostravu

Šest zápasů = šest porážek. Tak černá byla bilance basketbalistů BK Lions J. Hradec v dosavadních vzájemných zápasech nejvyšší soutěže proti NH Ostrava. V 10. kole Kooperativy NBL 2014/2015 ovšem jihočeský tým soka ze severu Moravy poprvé zdolal a v průběžné tabulce ho přeskočil. Lvi jsou osmí a před sebou mají domácí konfrontaci s vedoucím BK JIP Pardubice. Lákavý mač se hraje v jindřichohradecké městské sportovní hale ve středu 5. listopadu od 19 hodin.

NH Ostrava – BK Lions J. Hradec 64:69 (17:21, 35:40, 47:44). Sestavy a body: Muirhead 14, Dougherty 14, Rohde 14, Jurečka 10, Zbránek 5, Beaumont 4, Dedek 2, Moravec 1 – Robinson 15, Autrey 14, Vošlajer 12, Zuzák 11, Novák 8, White 6, Stegbauer 3, Aušprunk, Hanuš, Šlechta. Šestky: 19/14:10/7. Trojky: 4:2. Fauly: 17:17. 5OCH: 1:0 (40. Zbránek). Rozhodčí: Dolinek – Matějek – Kurz, 500 diváků.

BK LionsOstravská Bonver aréna neviděla basketbal valné úrovně, po celý zápas bylo k sledování oboustranné trápení, z něhož vyšli naštěstí lépe hosté. Někdo prostě vyhrát musel. Utkání začalo smrští Nové huti, jež za 41 vteřin dala 3 dvoubodové koše. Vedla 6:0, ale poté se na čtyři a půl minuty odmlčela, takže Lvi v pohodě nejenže dotáhli, ale lehce utekli na čtyř až šestibodový náskok (5. – 12:8; 8. – 18:13; 9. – 21:15). Druhé dějství odstartovali hosté ve velkém stylu, domácí celek k ničemu nepustili, povolili mu za čtyři minuty pouze jediný koš ze hry. V 15. minutě bez odporu zaslouženě vedli rozdílem 13 bodů (33:20). Pěkný náskok jakoby Lvům uškodil, namísto toho, aby dál pracovali v obraně, tak se vrátili k individuálním akcím, se kterými nešlo uspět. Kombinace se vytratila, nájezdy amerických Jihočechů končily zbavováním se míče dříve, než o něj šlo aspoň bojovat na doskoku. Do hry BK Lions se vrátily vlastnosti z úplného začátku sezóny. Takové návyky, které nenesly úspěch. Ostravští si nebyli ani schopni nahrát, kazili, co se dalo, ale byl by hřích, aby alespoň trochu nevyužili darovaných balónů. Bez velkého problému se dotáhli na poločasovou pětibodovou ztrátu. Jestliže se v první půli ještě dalo mluvit o basketbalu, pak po obrátce už se hra takto snad ani nazvat nedala. To, co natropili hráči na palubovce za neuvěřitelnosti, vyvolávalo údiv. Za vše hovoří pouze údaj o tom, že hosté dali koš v první (Stanislav Zuzák) a osmé minutě (Donald Robinson) třetí periody! Celé období prohráli 4:12, což ukazuje, že Ostrava dřela bídu jen o trochu menší. Závěrečný kvartál nezačal pro Lvy nijak dobře. Prohrávali po trojce Francise Doughertyho 44:50, poté po koši Huntera Rohdeho 46:52 a trojkách Filipa Zbránka a Luďka Jurečky 53:58. V té době do konce zbývalo ještě necelých minut. Od té chvíle se hosté kupodivu rozhodli, že zápas otočí, vyhrají ho obranou. Zapnuli na vyšší obrátky, což na ostravské basketbalisty stačilo. Ti se za zbývající čas nedostali k pořádnému zakončení, zoufale docílili půltuctu bodů, avšak také pětkrát odevzdali J. Hradci míč, přičemž tyto ztráty hosté čtyřikrát potrestali. V posledních třech a půl minutách už Ostrava nedala ani bod. V této pasáži se trefovali pouze Lvi. Proto vyhráli.

Radim Valcha (J. Hradec – sportovní ředitel): „Je to cenná výhra, hodně cenné body. V zápase jsme přežili těžkou krizi, dokázal se ovšem vrátit a v poslední čtvrtině předvedl výborný výkon. Naším nejlepším hráčem byl Stanislav Zuzák, hrál bojovně, třikrát se vrhnul po míči a získal ho. Jdeme dál, protože už ve středu nás čeká střetnutí doma s dosud neporaženými Pardubicemi. Myslím si, že to je velké lákadlo pro diváky.“