BASKETBAL: Jindřichohradečtí Lvi přešli v poháru do pátého kola

V sobotu 17. ledna se basketbalisté BK Lions J. Hradec střetnou ve 28. kole Kooperativa NBL s BC Geosan Kolín. Zápas se v jindřichohradecké městské hale uskuteční od 18 hodin. Ještě před tímto lákavým duelem si Lvi vylepšili náladu v domácím utkání 4. kola Českého poháru, v němž bez většího vypětí porazili Tury ze Svitav. V dalším pohárovém pokračování se jihočeský celek střetne s Pardubicemi, které v Hradci Králové vyhrály nad tamními Sokoly 89:76. O místě pořadatelství rozhodne los.

Lions - Svitavy
Ilustrační foto: Autor Lukáš Šamal

BK Lions J. Hradec – Qanto Tuři Svitavy 98:83 (21:16, 44:32, 74:54). Sestavy a body: Robinson 24, Autrey 12, White 10, Zuzák 10, Novák 9, Šlechta 8, Vošlajer 7, Aušprunk 6, Melski 5, Stegbauer 4, Šebek 3, Hanuš – Špaček 20, Šotnar 19, Abercrombie 15, Teplý 14, Šindelář 7, Macela 6, Votroubek 2, Jurka, Jaroš, Bašta. Šestky: 17/15:24/21. Trojky: 11:10. Fauly: 24:18. 5OCH: 0:1 (40. Šotnar). Rozhodčí: Hošek – Jeřáb – Heinrich.

Hostující kouč Stanislav Petr v úvodu na palubovku neposlal tu nejsilnější sestavu, na lavičce zůstali například rozehrávač Michal Šotnar a americký pivotman Cory Abercrombie. Domácí celek nepřítomnost opor využil k tomu, aby se dostal až do desetibodového náskoku (4. – 14:4). Teprve příchod obou jmenovaných hráčů Svitavám pomohl, aby ztrátu snížily na pětibodový rozdíl. Hned v nástupu do druhé čtvrtiny se dvakrát trefil z trojkové vzdálenosti Donald Robinson a odstup Lvů byl opět dvojciferný (13. – 29:18). Náskok okolo deseti bodů pak vydržel až do konce prvního poločasu, ten jihočeské mužstvo vyhrálo 44:32. V první půli Turům nefungovala jejich tradiční silná zbraň, jíž je střelba z dlouhé vzdálenosti. Hosté za dvacet minut proměnili pouze dva tříbodové pokusy. Hned po obrátce Lvi dali za necelou minutu 7 bodů, když se trefili Pavel Novák, Tomáš Vošlajer a za tři body Robinson. Domácí tým rázem měl devatenáctibodový náskok. Tento odstup od hostů, kteří vypadali unaveně, pak s přehledem držel. V závěrečné periodě se ještě Svitavy snažily se zápasem něco udělat, avšak jejich ztráta už byla přílišná, takže Lvům ani nevadilo, že za úvodní čtyři minuty posledního kvartálu dali jediný koš, jehož autorem byl Stanislav Zuzák. Nejblíže se Tuři přiblížili na rozdíl tuctu bodů půldruhé minuty před čtvrtou sirénou (39. – 90:78), ale myšlenky na zvrat jim okamžitě sebral Jan Šebek dvoubodovým košem s faulem plus proměněnou šestkou. Stovce hosté nakonec utekli, po koši Lukáše Stegbauera už BK Lions nezbyl na trojciferné vítězství dostatek času.

Radim Valcha (J. Hradec – sportovní ředitel): „Jdeme dál zaslouženě, vždyť jsme po celý zápas vedli. Postup byl naším cílem, který jsme splnili. Zahráli si všichni naši hráči, takže se opory mohly i trochu šetřit. Pozitivním zjištěním je, že bodově přispělo jedenáct hráčů. Před námi je nyní další meta, a sice sobotní ligové utkání proti Kolínu, který je ve formě. Musíme vyhrát!“