BASKETBAL: Jindřichohradečtí Lvi v Ústí nad Labem zápas nezvládli

Televizní dohrávka 29. kola Kooperativa NBL, v níž basketbalisté BK Lions J. Hradec byli hosty na palubovce labskoústecké Slunety, se jihočeskému týmu ani trošku nepovedla. Nepříznivou sérii se soupeřem, nad kterým v této sezóně ještě nevyhráli, opět o kousek prodloužili. Přímý boj o šesté místo tabulky prohráli. Před Lvy je ve středu 28. ledna velká výzva, a sice duel proti BK JIP Pardubice ve čtvrtfinále Českého poháru. Historický mač je v městské sportovní hale v J. Hradci na pořadu od 18 hodin.

Sluneta Ústí nad Labem – BK Lions J. Hradec 86:73 (24:12, 42:28, 60:50). Sestavy a body: Vette 24, Laroche 21, Pecka 14, Burnatowski 12, Čarnecký 5, Žampach 4, Alič 3, Jiříček 3 – Autrey 20, Robinson 15, Novák 13, White 10, Zuzák 6, Vošlajer 4, Šlechta 3, Aušprunk 2, Hanuš, Šebek, Melski, Stegbauer. Šestky: 29/22:10/6. Trojky: 8:5. Fauly: 15:25. 5OCH: 0:1 (36. Novák). Rozhodčí: Lukeš – Vondráček – Kec, 794 diváků.

BK LionsZačátek utkání patřil Brisonu Whiteovi, jenž dal v krátkém sledu dva koše, přičemž pokaždé zakončoval smečí. Bohužel to bylo jen půldruhé minuty dlouhé údobí, kdy se zdálo, že by Lvi mohli ústeckým Pandám konkurovat. Vedení 2:0 a 4:2 bylo pro hosty jedinými v celém průběhu. Pak už palubovce kraloval domácí celek, který hrál výborně v obraně, kde hostům nedal prostor k jednoduchému zakončení, Lions často stříleli z pozic, kdy přesná rána byla téměř zázrakem. Za první čtvrtinu dali Jihočeši pouze tucet bodů a navíc hráli moc špatně v obraně. Neelastická a příliš zatažená zóna dávala možnost basketbalistům Ústí k mnoha otevřeným střelám. To byla voda na mlýn pro českého reprezentanta Michala Čarneckého, polského Kanaďana Murphyho Burnatowského a skvělého Američana Claytona Scotta Vetteho z Iowy, vzezřením připomínajícího spíše farmáře. Těmto basketbalistům dělal dostatek prostoru radost a uměli ho náležitě využít k tomu, aby svůj tým dovedli k velikému náskoku. V první periodě Sluneta vedla až o 14 bodů (10. – 8:22), v druhém měla i sedmnáct bodů k dobru (19. – 24:41). Vstup do druhého poločasu byl ze strany jindřichohradeckých Lvů špatný. Dlouho nebyli schopni dát koš a jejich ztráta tak neustále narůstala, vyšplhala se až na dvaadvacet bodů. Tento náskok ústeckého kouče Martina Stavěla přiměl k tomu, aby dal více prostoru rotaci své lavičky. Neúčast hvězd se projevila v tom, že BK Lions začal dotahovat. Výborně hrající Pavel Novák zavelel svým entuziasmem, střelecky se chytili Lamb Autrey s Donaldem Robinsonem a náhle hosté dotáhli až na sedmibodový odstup. Nemít v té době Ústí na hřišti skvělého Ladislava Pecku, který víceméně domácí mužstvo držel sám bodově i na doskocích, mohlo být pro Lvy ještě lépe. Trenér Slunety následně na hrací plochu vrátil svoji nejsilnější sestavu, jež zase poslala zápas do vyjetých kolejí. Za výkon, jímž se BK Lions J. Hradec prezentoval v přímém přenosu celostátní televize, si úspěch nezasloužil.

Radim Valcha (J. Hradec – sportovní ředitel): „Přísnější měřítko snese jen Pavel Novák, který bojoval na obou stranách palubovky. Dal třináct bodů a měl deset doskoků – to je slušná vizitka. První půle vyšla Brisonu Whiteovi, pak se však vytratil. Druhý poločas zase zahrál dobře Lamb Autrey. Patnáct dosažených bodů Donalda Robinsona nezní špatně, ale totálně zpackal první polovinu, udělal několik naivních ztrát a v obraně spal, šlo přes něho mnoho košů. Pivotmani si také pospali, Tomáš Vošlajer byl bez energie, Karel Aušprunk neudělal rychlejší pohyb, slabší den si vybral i Stanislav Zuzák. Prohráli jsme zaslouženě, možná se na nás negativně projevila desetidenní pauza bez zápasového vytížení. Toho si teď užijeme dostatek, protože je před námi pohár s Pardubicemi a poté důležité utkání proti pražskému USK.“