BASKETBAL: Lvi před rekordní návštěvou zdolali Tury ze Svitav

Závěrečné mistrovské utkání v kalendářním roce 2014 absolvovali v úterý 30. prosince basketbalisté BK Lions J. Hradec v Kooperativa NBL. Doma ve 24. kole hostili svitavské Tury, nad nimiž vyhráli 88:80. V dalším zápase nejvyšší soutěže se v neděli 4. ledna představí v Prostějově, kde duel začíná v 17 hodin.

BK Lions J. Hradec J. Hradec – Qanto Tuři Svitavy 88:80 (21:20, 42:44, 71:60). Sestavy a body: Autrey 20, White 16, Vošlajer 14, Novák 12, Robinson 9, Melski 9, Aušprunk 5, Šlechta 2, Zuzák 1, Široký, Stegbauer – Šotnar 16, Votroubek 16, Špaček 14, Teplý 14, Abercrombie 8, Bašta 6, Vaňák 6, Jaroš. Šestky: 23/13:26/19. Trojky: 11:9. Fauly: 26:22. 5OCH: 0:2 (40. Špaček, 40. Šotnar). Rozhodčí: Lukeš – Kurz – Jedlička, 1009 diváků.

BASKETBAL: Lvi před rekordní návštěvou zdolali Tury ze SvitavVzhledem k svátečnímu období a také přívětivému začátku zápasu se dala očekávat početnější divácká kulisa, což se také potvrdilo. Do hlediště našlo cestu přes tisíc příznivců, kteří sledovali zápas, o němž se dá říci, že byl kontrolován domácím celkem po jeho celý průběh. Jindřichohradečtí Lvi vždy dokázali v pravý čas navýšit obrátky, aby se dočkali již dvanáctého vítězství v sezóně. Proti Turům nakonec zvítězili o osm bodů, ale jen vinou nízké soustředěnosti a koncentrace ve chvílích, kdy měli (a mohli mít) pohodlný náskok. Občas to vypadalo, že je jejich záměrem udržet početné publikum v napětí, takže polevili, dali Svitavám čas na rozdýchání, aby pak soupeře zase pokořili. Do duelu 24. kola šli Lions bez nemocného pivotmana Stanislava Zuzáka, do základní pětky se tak dostal Adrian Melski. Hosté k zápasu přijeli pouze s devíti hráči, přičemž na lavičce zůstali převážně basketbalisté, kteří mají s nejvyšší soutěží málo zkušeností. Ospalou první čtvrtinu vyhráli Lvi 21:20, když v ní nejvíce BASKETBAL: Lvi před rekordní návštěvou zdolali Tury ze Svitavprohrávali v páté minutě 8:12 a největší náskok měli v 9. min., kdy vedli 19:14. Také druhý kvartál byl z obou stran neslaný nemastný, hráči jakoby ještě zažívali vánoční pohodičku. Jindřichohradecké mužstvo se opět několikrát dostalo do pětibodového náskoku (13. – 27:22; 15. – 34:29; 18. – 38:33), když se především trefovalo z trojkové vzdálenosti. Dvakrát takto úspěšně zakončil Melski, jednou Pavel Novák. Poslední dvě minuty první půle ovšem Jihočeši odchodili, takže nechali odstřelovače Tomáše Teplého, aby za 120 vteřin sám dal 11 bodů a získal Turům poločasové vedení. O přestávce musela v šatně domácích proběhnout pořádná bouřka, neboť do třetí periody vstoupila opravdová lví smečka, jež se rozhodla stádo sudokopytníků rozsápat. Hned po 13 vteřinách druhé půle Tury načal trojkou nejlepší hráč zápasu Lamb Autrey, jenž dosáhl famózní triple-double za 20 bodů, 13 doskoků a 10 asistencí (navíc 5 získaných faulů a 4 míče)! Tříbodovou trefou otočil na 45:44 a od toho momentu už si domácí hráči vzít vedení nenechali. Lvy zdobila aktivní celoplošná obrana, chuť jít za balónem. Tuři kupili ztráty, na doskoku neexistovali. Ve hře je držela jen slabá úspěšnost Lvů při šestkách. Po třetí čtvrtině jihočeský celek vedl 71:60. Na přelomu třetího a čtvrtého dějství musel na palubovku na chvíli Zuzák, protože kolegové pivotmani Karel Aušprunk a Tomáš Vošlajer měli hodně faulů. Po jeho trestném hodu Lions vedli už o 16 bodů (32. – 76:60) a náskok udržovali až do poloviny 38. minuty, kdy upravoval Petr Šlechta na 87:71. V úplném závěru sice Svitavy ztrátu trochu zkorigovaly, ale na víc neměly. Premiérových 57 vteřin v Kooperativa NBL si v domácím dresu odbyl osmnáctiletý mladík z Jihlavy Tomáš Široký.

Radim Valcha (J. Hradec – sportovní ředitel): „Byl to takový typický zápas pro Vánoce. Spousta nepřesností, nesoustředěnost u obou týmů. My jsme šli ve druhém poločase za výhrou s větší chutí. Vyhráli jsme zaslouženě. Hráčem zápasu je jednoznačně Autrey, který dosáhl skvělých čísel. V indexu prospěšnosti má jednačtyřicet bodů. Tradiční černá práce ležela na Novákovi, zhostil se jí výborně. Získal double-double za dvanáct bodů a čtrnáct doskoků. Musím opět poděkovat fanouškům, přišlo jich přes tisíc a vytvořili nádhernou atmosféru. Máme radost z toho, že jsme se s nimi a se starým rokem rozloučili výhrou.“