BASKETBAL: O porážce Lvů v Prostějově rozhodla první hned perioda

První mistrovské utkání v novém kalendářním roce mají za sebou basketbalisté BK Lions J. Hradec. Letopočet 2015 zahájili v Prostějově, kde se v 25. kole Kooperativa NBL střetli s tamními Orly, kterým po nevydařeném začátku podlehli rozdílem osmi bodů. Další utkání nejvyšší soutěže Lvy čeká v sobotu 10. ledna od 18 hodin v Opavě.

Ariete Prostějov – BK Lions J. Hradec 85:77 (23:15, 43:33, 61:53). Sestavy a body: Talley 20, Mrviš 14, Slezák 14, Marko 10, Tomanec 9, Šteffel 6, Kouřil 5, Nečas 4, Peterka 3, Sehnal – Autrey 22, Novák 18, Robinson 13, White 10, Melski 5, Vošlajer 3, Stegbauer 2, Aušprunk 2, Šlechta 2, Šebek, Široký, Hanuš. Šestky: 20/17:14/9. Trojky: 6:4. Fauly: 17:21. Nejlepší hráč: Pavel Slezák (Prostějov). Rozhodčí: Paulík – Kurz – Nejezchleb.

BK LionsDuel nepřinesl nijak pohledný basketbal, obě mužstva se místy herně dost hledala. V některých fázích se hráči doslova předháněli v minelách. K vidění bylo celkem 35 technických chyb, z toho 20 jich udělali hosté! V úvodním dějství se na Lvech až příliš projevovala neúčast nemocného kapitána Stanislava Zuzáka, chyběl jeho klid v zakončení a zkušenost na doskoku pod vlastním košem. Orli se po 79 vteřinách dostali do vedení 5:0, které celé zařídil Jan Tomanec a už náskok ani jedinkrát v zápase nepustili. První čtvrtinu Lions prohráli 15:23, přičemž osmibodová ztráta byla ještě lichotivá. Prostějov totiž hrál důsledněji v obraně a nevyužil mnoho jasných pozic, jeho hráči dokonce třikrát neproměnili ani samostatný nájezd na koš. Druhý kvartál nepřinesl zlepšení ve hře hostů, naopak Hanáci se ani nemuseli moc snažit, aby svůj náskok natáhli až na dvojciferný rozdíl. Nejvíce hosté ztráceli v 17. minutě, kdy Slovák Roman Marko trefil trojku (25:40). Jihočechům vypadávaly míče z rukou, několikráte se neskutečně vykroutily z obroučky. Hostující pivotmani byli neškodní. Tomáše Vošlajera prakticky vymazal 212 cm vysoký David Šteffel, Karel Aušprunk si za 120 vteřin pobytu na hřišti nadrobil problém s fauly. I přes herní a střeleckou mizérii prohrávali Lvi v půli pouze desetibodovým rozdílem, jejž košem s klaksonem zajistil Petr Šlechta. Do druhého poločasu vstoupil BK Lions aktivněji, útočnou snahu projevovalo více hráčů, kteří už nečekali, co vymyslí Lamb Autrey, jenž dal 12 bodů před přestávkou. Střelecký apetit chytil hlavně dočasný kapitán Pavel Novák, který se trefoval odevšad. Po zhruba snové dvouminutovce, během níž Brison White smečoval, Aušprunk blokoval, Donald Robinson krásně donesl míč do koše a Autrey báječně uvolnil Aušprunka, Lvi dotáhli na 53:57 a měli na to, aby domácímu týmu způsobili paniku. V posledních vteřinách třetího herního období ovšem udělali neomluvitelné hlouposti, po nichž se Prostějov opět lehce vrátil do pohody. Závěrečná desetiminutovka už byla pouze o marné snaze hostů o zvrat, jenže Lvi tentokrát nebyli v takovém rozpoložení, aby dokázali nepříznivý vývoj otočit, nebo alespoň zdramatizovat.

Zbyněk Choleva (Prostějov – trenér): „Jsem pouze rád za vítězství, ale před domácími fanoušky jsme mohli přidat něco na víc. Hráli jsme jen tak, že to stačí. Máme patnáct ztrát, z toho jedenáct v prvním poločase. Nebýt toho, tak jsme vyhráli přesvědčivěji.“

Karel Forejt (J. Hradec – trenér): „Orli vyhráli zaslouženě, my jsme do Prostějova přijeli bez víry v úspěch. Jsem přesvědčen, že jsme mohli vyhrát, protože domácí tým nebyl ve své kůži. Jednou z věcí, kterou jsme chtěli omezit, byly ztráty, ale v tomhle směru to byla tragédie. Trápil nás i obranný doskok a proměňování vyložených šancí. Dvakrát škoda, stačilo hrát jen o trošku lépe a výhra mohla být naše.“