BASKETBAL: Zápas vrcholné úrovně nedopadl pro Lvy šťastně

Přímý souboj o 7. příčku po základní části Kooperativa NBL svedla v J. Hradci mužstva BK Lions a NH Ostrava. Domácím Lvům by výhra sedmé místo zajistila definitivně, po porážce 106:108 v prodloužení se o ni mohou pokusit v posledním kole, které je čeká v sobotu 28. března od 18 hodin v Pardubicích. Musí tam vyhrát a pak čekat na to, jak dopadne derby Ostrava vs. Opava.

BASKETBAL: Zápas vrcholné úrovně nedopadl pro Lvy šťastněBK Lions J. Hradec – NH Ostrava 106:108 po I. prodloužení (16:27, 43:48, 73:70, 95:95). Sestavy a body: White 31, Novák 20, Autrey 19, Robinson 18, Melski 9, Vošlajer 9, Hanuš, Stegbauer, Fait – Beaumont 26, Zbránek 23, Muirhead 22, Číž 22, Rohde 15, Urbánek, Leczo, Medvecký, Jurečka. Šestky: 39/29:26/19. Trojky: 3:13. Fauly: 23:31. 5OCH: 1:3 (40. Novák – 36. Rohde, 42. Zbránek, 45. Medvecký). Rozhodčí: Lukeš – Kučera – Heinrich, 1000 diváků.

Hosté přijeli bez Francise Doughertyho, více oslabeni ovšem byli Lvi, kteří postrádali Stanislava Zuzáka a Karla Aušprunka. Nová huť se jala odehrát prakticky celý zápas se základní pětkou, a ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, tak všech 108 ostravských bodů nastřílela. Například rozehrávač Adam Číž ani na vteřinu z palubovky neslezl. Ostrava byla v úvodu lepší, protože si její hráči plnili běžné úkoly basketbalové abecedy. Jindřichohradecký tým se v první čtvrtině rozkoukával. Obranu a návrat do ní neprodukoval, přesnou střelbu také ne. Hosté si v poklidu vypracovali až čtrnáctibodový náskok (9. – 11:25). Nic nového zprva nepřinesla ani druhá perioda, ještě v 16. minutě hostující celek držel dvojciferné vedení (30:40), ale v sestavě Lvů se začal stále více prosazovat Brison White (double-double za 31 bodů a 11 získaných faulů), jenž má na konci sezóny formu jako hrom. Výtečně bránil a především se nebál jít po koš soupeře. Ukázal cestu svým spoluhráčům, jak na Novou huť.

BASKETBAL: Zápas vrcholné úrovně nedopadl pro Lvy šťastněVstup do druhého poločasu se odehrával dle Whiteova návodu. Domácí tým se soustředil na obranu, rychlé výpady do protiútoku a hlavně všichni hráči bojovali. Přesto se Lvům dlouho nedařilo skóre aspoň dorovnat. Hosté se totiž mohli spolehnout na střelbu z perimetru a často ještě dále za obranným valem. J. Hradec byl stále v odstupu 4 až 10 bodů. Teprve v závěru třetího hracího období, kdy už se na hřišti začala objevovat i druhá ostravská garnitura z lavičky, domácí celek nejenže dotáhl, ale šel i do vedení(29. – 68:67). Ve čtvrté čtvrtině tahala obě mužstva chvílemi za delší konec pomyslného provazu, Jihočeši měli vícekrát až pětibodový náskok, ale v závěru základních čtyřiceti minut museli naopak dotahovat. Po Čížových bodech Lvi prohrávali 91:94, pak 93:95. Do konce zbylo domácímu celku 22 vteřin na útok. White vzal odpovědnost na sebe o něco dříve, byl faulován. Obě šestky proměnil – 95:95. Pět vteřin měla pak Ostrava na rozhodnutí, avšak Michael Medvecký předvedl ukázkový air ball, takže se šlo do prodloužení. Pětiminutová nadstavba byla parádním vyvrcholením krásného zápasu, i když měla smutnou tečku pro domácí. Ti po koších Lamba Autreyho vedli 99:96, ale pak se netrefili White, Tomáš Vošlajer a ruce se při trestných hodech roztřásly Donaldu Robinsonovi, nedal čtyři v řadě. Po trojce Ryley Beaumonta vedli hosté 95 vteřin před koncem o 4 body (99:103), avšak Autrey otočil na 104:103. Vzápětí Číž obrátil ve prospěch hostů ze šestek. Sedm vteřin před pátým klaksonem se vyfauloval Medvecký na Whiteovi, jenž proměnil oba trestné hody (106:105). Závěrečný útok měla Ostrava. Corey Muirhead se rozběhl s míčem, zdálo se, že s ním zabloudil mezi trio obránců, ale balón nějak záhadně dostal k Beaumontovi, jenž byl daleko od koše u autové čáry. Ač bráněný, tak v záklonu z krkolomné pozice vystřelil. A v poslední desetině sekundy trefil – 106:108! Hala pouze na chvíli oněměla úžasem, ale posléze oba týmy odměnila za nevšední zážitek ve stylu dlouhotrvajícího standing ovation.