Basketbalovým Lvům to nejde, prohráli posedmé v řadě

Třetí únorová neděle proti sobě v 32. kole Kooperativa NBL postavila mužstva, kterýmž to v poslední době příliš neklape. V Ústí nad Labem se totiž střetla domácí Sluneta, jež je třetí od konce, s předposledními Lions J. Hradec. Severočeši byli lepší, přerušili svoji sérii tří porážek v řadě. Hosté šňůru rozšířili o sedmou prohru. Ve středu 24. února od 18 hodin Lvi hostí v městské sportovní hale v J. Hradci páté Pardubice.

BK Sluneta Ústí nad Labem – BK Lions J. Hradec 92:71 (26:16, 42:35, 69:51). Sestavy a body: Abercrombie 28, Barham 15, Pecka 12, Čarnecký 10, Bosák 9, Jiříček 8, Anthony 5, Votroubek 5, Pokorný, Emerson – Wright 22, Zuzák 18, Lamar 12, White 7, Šoula 6, P. Novák 4, Kaša 2, Hanuš, J. Novák, Fait, Vošlajer, Stegbauer. Šestky: 9/5:22/16. Trojky: 7/18:3/25. Fauly: 20:19. Rozhodčí: Kučera – Blahout – Salvetr, 911 diváků.

Basketbal: Ústí konečně poraženo

Utkání se hostům vymklo z ruky už v úvodní čtvrtině, kdy nestačili reagovat na nástup Slunety, v jejímž dresu se poprvé objevil Pavel Bosák, křídlo z Děčína. Třiatřicetiletý novic nastoupil hned v základní pětce a byl u toho, kdy se Ústí dostalo do vedení, o něž už v průběhu zápasu nepřišlo. První tři koše ústeckých Pand dal Andrew Barham, jenž nastoupil po rekonvalescenci po otřesu mozku. Duel dokončil s bilancí double-double (15 bodů + 15 doskoků). Hosté brzy výrazně prohrávali (3. – 2:8; 4. – 4:12; 5. – 6:17; 7. – 12:24), v obraně nestačili, v ofenzívě si nepřihráli, navíc netrefovali z perimetru vůbec nic. Z pětadvaceti trojkových pokusů proměnili jen tři. Jeden Jiří Šoula, dva Stanislav Zuzák. První čtvrtinu prohráli rozdílem 10 bodů. V druhé periodě významně v defenzívě zabrali, donutili Slunetu k chybám a z manka postupně ukrajovali (15. – 27:35; 17. – 31:37). Jednaosmdesát vteřin před poločasem Jakub Kaša snížil na 35:39 a vypadalo to, že se hosté navrátili do hry. Bohužel Michal Čarnecký, jenž si též připsal double-double (10 bodů + 13 asistencí), trefil trojku, jíž vrátil Ústí před přestávkou nazpátek do sedla, ze kterého po změně stran vládlo. Hosté opět v obraně byli všude pozdě, ouřezek Cory Abercrombie si po košem Lions dělal, co chtěl. Lvi se mu málem klaněli. Za sedm minut pobytu na hřišti ve třetím kvartálu dal 12 bodů a byl hlavním strůjcem ústeckého náskoku, který se vyšplhal až k čtyřiadvacetibodovému rozdílu (26. – 66:42). V závěrečné periodě Lvi zkusili hrát vabank, celkem třikrát se díky Zuzákovi a Cameronu Wrightovi dostali (32. – 56:69; 34. – 59:72; 36. – 63:76) na třináctibodový odstup, ale to bylo z jejich strany maximum. Pozitivem střetnutí z jihočeské strany byl pěkný výkon amerického nováčka Wrighta, jenž hraje klidně a umí volit bezpečná zakončení. Dal 22 bodů, měl 7 doskoků a získal 5 faulů. Zarážející je skutečnost, že pět Lvů dokončilo utkání s minusovou prospěšností pro tým, k tomu dva na nule! Celková validita 66:118 hovoří za vše, stejně mizerné je to s přihrávkami v poměru 9:30.

Karel Forejt (J. Hradec – trenér): „Konkurenceschopní jsme byli pouze ve druhé čtvrtině, kdy jsme mohli pomýšlet na úspěch. Naše myšlenky ovšem Ústí po přestávce rázně utnulo. My jsme nebyli schopni proměnit trojku, i když šlo o volné střely. Pod vlastním košem jsme hráli trestuhodně, to, co jsme domácím dovolili, prostě nemůžeme dělat. Ani fauly jsme nepoužili, abychom Ústí zastavili. Zklamali jsme. Soupeři můžu pogratulovat, protože za výkon ve třech čtvrtinách si vyhrát zasloužil.“

Martin Stavěl (Ústí n./L. – trenér): „Ano, naše vítězství je zasloužené. Měli jsme několik bodových šňůr, které rozhodly o tom, že náš náskok vždy rychle vyletěl nahoru. Dařil se nám pick and roll, díky čemuž Abercrombie mohl dávat dost poměrně jednoduchých košů.“