22.8 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Bílá paní – hradecká fotomodelka

Asi nejfotografovanější hradeckou postavou se přes léto stala Bílá paní stojící před prodejnou mobilních telefonů YDD! v Panské ulici. Její fotky se rozlétly do všech koutů ČR, ale i do vzdálených zemí. Nejednou se u ní fotily školní výpravy z jiných měst po tom, co si žáci nejprve vyslechli instrukce o třídění odpadu a způsobu využití drahých kovů obsažených v elektronických součástkách.

To byl také jeden ze záměrů, se kterým postava z elektroodpadu vznikla.Připomenout potřebu třídit a recyklovat elektroodpad, kterého v domácnostech přibývá.

Bílá paní - hradecká fotomodelkaDruhým cílem pro nás bylo podnítit kreativitu, tvůrčí invenci a technické myšlení žáků základních škol. Trochu je vybídnout k akci, jít do něčeho a ukázat, co umí. Proto jsme začátkem roku 2015 vyhlásili první ročník výtvarné soutěže a oslovili všechny základní a umělecké školy v Jindřichově Hradci. V prvním kole šlo o to vytvořit technicky proveditelný návrh skulptury s tím, že autoři nejlepšího návrhu budou mít možnost návrh také zhmotnit a vdechnout elektroodpadu ještě na chvíli život.

To se skvěle povedlo žákům 9.A pod vedením Mgr. Lenky Hrubé z 1. ZŠ ve Štítného ulici, J.Hradec. Vítězné dílo pojmenovali příznačně Bílá paní / The White Lady. Postava Bílé paní předčila všechna očekávání. Perfektně zpracované a ztvárněné zadání!

Bílá paní - hradecká fotomodelkaOdměna 10.000 Kč je rozhodně ve správných rukách! Žáci si  jí zasloužili a zároveň dobře nastavili laťku pro další ročníky. Poděkování patří také paní Hanouskové z odboru dopravy, panu Komínkovi a radě města, že umožnili skulpturu Bílé paní vystavit a propagovat v Panské ulici.

Chcete-li si také udělat své selfie s Bílou paní, máte možnost ještě do konce září, než pro tento rok opustí Panskou ulici. Aktuálně již střádáme další elektromateriál, který poskytneme pro ročník soutěže 2016.  Máte-li doma starší nefunkční  telefony, nebo jejich torza, můžete nám je také přinést do ekologické likvidace. Některé z nich budou mít ještě šanci naposledy zazářit a stát se součástí podobného výtvarného díla v příštím roce.

Bílá paní - hradecká fotomodelkaCelkově jsme z akce a z výsledku velmi nadšeni. Je příjemné poslouchat od turistů i místních slova chvály a uznání. Bílá paní jako další drobná atrakce přispěla svou trochou k zatraktivnění Panské ulice a Jindřichova Hradce. Věc, o které si lidé povídají, ukazují na fotkách a pozitivně spojují s naším městem. Možná si říkáte, že to není moc, ale kdyby se povedlo podobný nápad realizovat dalším provozovnám v ulici, mohla by to být zajímavá podívaná. Třeba někdo tuto hozenou rukavici zvedne?!

Těšíme se na další díla šikovných skupin lidí, kteří se umí správně „hecnout“.

Zájemci o další ročník se mohou hlásit už nyní na email přes webové stránky www.YDD.cz.

YDD!