3.4 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Články

D – klub působí již 10 let…. – Otevřená OKNA

Motto: „Lidé, kteří skutečně prospívají druhým, se nesnaží být užiteční, nýbrž vést zajímavý život. Téměř nikdy nedávají rady, ale jdou příkladem“ Paolo Coelho

D - klub působí již 10 let….K jedné z velmi šťastných událostí mého života patří setkání se zajímavou paní. Jmenuje se Jana. Jana Vojáčková. Je neuvěřitelně pozitivní a akční. Občas k neutahání. Lze se s ní setkat při koncertech ZUŠ, při akcích Společnosti V. Nováka, při akcích Oken, při dobročinných sbírkách, při propagaci vzdělávacích programů knihovny. Vždycky má na tváři úsměv a většinou po ruce dobrý tip, jak hezky strávit volné chvíle… Škarohlídům může být tato paní podezřelá. Osoby závislé na kosmetických procedurách může dost štvát, neboť její pleť je stále broskvově hladká, aniž se kdy setkala s makeupem. Kde tato paní čerpá motivaci pro svůj stálý optimismus je zajisté hlavně mezi ní a nebesy. Pro nás je senzační její laskavá vnímavost ke starým lidem, jejich potřebám, jejich prožívání času.

D - klub působí již 10 let….Naše setkání před 10 lety přineslo hezké ovoce v podobě aktivity D-klub. Jádrem aktivity jsou návštěvy dobrovolníků u vybraných seniorů v DS Otín, kteří mají o setkávání zájem. Paní Jana klub koordinuje – oslovuje dobrovolníky i seniory, sjednává schůzky, organizuje společné akce, zajišťuje literaturu, časopisy i hry, využívané při schůzkách. Také svolává supervizní setkání, kde se dobrovolníci mohou sdílet o svých prožitcích a také mají k dispozici další odborné vzdělávání. Řada dobrovolnic pochází ze střední zdravotnické školy v Jindřichově Hradci. Spolupráce se školou je výborná a my věříme, že působení studentek v D-klubu pomůže velkou zkušeností i v jejich profesním a osobním zrání. Další dobrovolníci jsou již dospělí lidé, kterým to jejich časová vytíženost dovolí. Dotyky se stářím a bezmocí si možná leckdo z nás nechce připustit. Nicméně – je dost pravděpodobné, že na většinu z nás i tato doba čeká. Dny se mohou prodloužit, touha po rozhovoru, návštěvě, dotyku, se může prohloubit. A mnozí by ho mohli darovat, ale nevědí jak…. Lidé, kteří umějí dávat druhé lidi dohromady a motivovat je ke smysluplným činnostem, jsou vzácní…. A úplně nejvzácnější jsou ti, kteří dokážou ve svých činnostech vytrvat delší dobu, prohlubovat své zkušenosti a znalosti. A předávat dál štafetu dobrých slov, úsměvů, doteků. Kdysi jeden milý člověk řekl, že činnosti Oken jsou ostrůvkem pozitivní deviace v tomto světě. Hodně mne tím potěšil. Věřím, že D-klub Jany Vojáčkové, který letos slaví 10 let své činnosti, bude ještě dlouho pozitivně deviovat na tomto světě…..

Drahomíra Blažková – Otevřená OKNA

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L