0.6 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Dačice o víkendu hostí 17. ročník přehlídky amatérských, činoherních a hudebních divadel

V Dačicích opět po roce proběhne o tomto víkendu divadelní festival „Dačické kejklování“. Vedoucí oddělení kulturních aktivit v Dačicích Mgr. Romana Bártů zodpověděla otázky ohledně organizace a průběhu festivalu.

Dačice o víkendu hostí 17. ročník přehlídky amatérských, činoherních a hudebních divadelDačice budou opět hostit postupovou přehlídku amatérských, činoherních a hudebních divadel. Co tedy nabídne Dačické Kejklování letošního roku?

Letos to bude 100% jihočeská divadelní přehlídka. Stejně jako v loňském roce se mohou diváci těšit i na jeden muzikál –zavítá k nám Muzikálový divadelní spolek CYRANO České Budějovice, ve kterém se můžeme těšit i na herce vystupující v pražských muzikálech a který si s sebou přiveze úžasnou scénu hodnou velkého divadla. 

Vystoupí tyto soubory: DS Prácheňská scéna v Písku s komedií Tenor na roztrhání; Spolek divadelních ochotníků z Blatné s komedií Postřižiny z Postřižin; Muzikálový divadelní spolek CYRANO ČB s muzikálem CYRANO; DS J.K.Tyl ČB s komedií Mátový nebo citron; DS Tábor s adaptací Kafkova Zámku; DS Vltavan Týn nad Vltavou s komedií Generálka císaře Napoleona, Bechyňský DS Lužnice s pohádkou Hrátky s čertem a Scéna mladých při DS Čelakovský Strakonice s komedií Taková nesmělá provokace.

Tradičně bude jednotlivá představení uvádět místní DS Tyl. Novinkou budou „festivalové noviny“, kde se diváci dozví více o jednotlivých inscenacích, porotě a něco z historie Kejklování.

V porotě letos zasednou: René Vápeník – herec a režisér z Českých Budějovic, Zdeněk Janál – dramaturg Městského divadla v Mostě a Adam Doležal – režisér Městského divadla v Mostě. Odborným garantem přehlídky bude Mgr. Simona Bezoušková, tajemnice NIPOS-ARTAMA a zároveň ředitelka přehlídky Jiráskův Hronov (což je prestižní celonárodní přehlídka amatérských divadel, kam se v roce 2003 probojovali i místní ochotníci s hrou Portugálie v režii Otakara Tesař).

Čestným hostem bude pan Milan Schejbal – režisér Divadla Příbram, který se však letos bohužel nemůže zúčastnit celé přehlídky, zdrží se pouze do sobotního představení CYRANA – včetně rozboru.

Rozborů jednotlivých představení, které se budou konat v sále 3D KINA, se můžou zúčastnit i zájemci z řad veřejnosti.

Zejména je ale Dačické kejklování o úžasné atmosféře, která po celou dobu přehlídky panuje, o nekonečných rozhovorech, o milých setkáních…zvláště večerní posezení na předsálí bývají velmi milá (letos by pracovníci KD Beseda tyto večery rádi zpestřili i živou hudbou).

Letošní přehlídky se zúčastní rekordních 151 účastníků!!!! (za což vděčíme početnému souboru CYRANO)

přehlídku amatérských, činoherních a hudebních divadelKejklování je postupovou záležitostí. Kolik ze zúčastněných divadel tedy postoupí, a hlavně kam?

Porota může nominovat k postupu jeden soubor, který přímo postupuje na divadelní PIKNIK Volyně, což je celostátní přehlídka amatérských divadel. Dále může porota doporučit další soubory.

Na programu přehlídky letos chybí Dačický Tyl. Čím to?

Letošního ročníku se místní soubor bohužel nezúčastní, protože během loňského roku nestihli nastudovat novou hru. Nicméně všichni fanoušci se mohou těšit na premiéru jejich nové hry na letošní Za dačickou kostku cukru 2017.

Nicméně nutno říct, že v minulých ročnících Tyl na Kejklování měl svoje zastoupení…

Ano, např. na loňské přehlídce se DS Tyl prezentoval divadelní komedií Podivné dueto (čestné uznání – Hana Kocmálová, cena za umělecký výkon Monika Nováková). Zpravidla se DS Tyl účastní každé druhé přehlídky – jeden rok zkouší, jeden rok soutěží

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L