0.4 C
Jindřichův Hradec
2.02. 2023
Roman Pišný

Favorizovaný Alexis Guerin se na Šumavě oblékl do žlutého

Před královskou etapou IV. ročníku závodu „Okolo jižních Čech 2015“ byl pohled na zatímní výsledkovou listinu zajímavý, neboť lídr Clemens Fankhauser (Rakousko – Team Hrinkow Advarics) měl s druhým Theo Reinhardtem (Německo – reprezentace) shodný celkový čas. S pouhými šesti vteřinami byl za nimi Alexis Guerin (Francie – AWT Greenway Cycling Team), jejich partner z úniku v I. etapě. Na trase z lázeňské Třeboně na šumavský Churáňov se očekával právě jeho útok. Přišel, a byl drtivý.

Favorizovaný Alexis Guerin se na Šumavě oblékl do žlutéhoSnaha o ujetí

Všem bylo jasné, že se sobotní etapa bude rozhodovat až v její závěrečné čtvrtině, až se jezdci dostanou na šumavské kopce. Od startu, který se uskutečnil na Masarykově náměstí v Třeboni hodinu před polednem, se mnozí jezdci snažili o to, aby byli na špici pelotonu. Buďto nechtěli dopustit, aby se jim vzdálili závodníci, kteří se toužili vydat dopředu, nebo sami měli zájem z balíku odjet. Proto byl úvod plný nástupů a jejich likvidování. O úniky se většinou starali jednotlivci, které nebylo příliš těžké lapit.

Únik sedmičlenné skupiny

Záhy se ovšem před pelotonem usídlila sedmička cyklistů, jež měla chuť jet vstříc výzvě, která skončí po 165 kilometrech na Churáňově. Mezi sedmi odjetými jezdci na tom byl po dvou etapách nejlépe Belgičan Milan Menten (Lotto Soudal), jemuž patřilo 17. místo se ztrátou 2:55 min. na žlutého Fankhausera. Ten zároveň vedl i bodovací soutěž o zelený trikot, v níž měl na osmnáctiletého belgického mladíka pět bodů k dobru. Bylo tedy zřejmé, že Menten bude mít velkou motivaci, aby únik trval co nejdéle, protože na trase čekaly 4 prémiové sprinty, na nichž se dalo posbírat až tucet bodů.

Prémie pro Mentena a hromadný pád

Právě rychlík Menten, jenž je velkou cyklistickou nadějí budoucnosti, svůj záměr přesně plnil. Vyhrál bodované spurty v Hluboké nad Vltavou (28,8 km) i ve Vodňanech (52,4 km), takže v té chvíli už se před Fankhausera virtuálně dostal. Sedmička měla na peloton náskok přes tři minuty, když se silnice začínala pozvolna zvedat k cílové destinaci. V hlavní skupině v té době došlo k hromadnému pádu, který měl vážné následky a pro několik jezdců nejenže znamenal konečnou v letošním ročníku, nýbrž i cestu do nemocnice. Etapu nedokončilo 8 závodníků. Tím, jak přibývaly na cestě výškové metry, tím se úžil počet uprchlíků. Nejprve jich zbylo pět, až zůstalo jen duo Menten – Jan Stöhr (ČR – AC Sparta Praha/Vysočina Cycling).

Převaha AWT Greenway

Vedoucí dvojice ještě stačila společně projet vrchařskou prémií na Javorníku, ale zhruba padesát kilometrů před cílem byla dojeta šestnáctičlennou vedoucí skupinou, v níž frontální útok zahájily týmy AWT Greenway a Lotto Soudal. Mezinárodní česká stáj pomáhala Alexisi Guerinovi k zisku žlutého trikotu, Belgičané zase hlídali bílý dres Emielu Planckaertovi, lídrovi soutěže jezdců do 23 let. Frankhauserovi v čele kryli záda dva domestici. Němec Theo Reinhardt zůstal sám. Síle AWT Greenway ostatní čelili těžce. Španělé Ivan Garcia a Alvaro Cuadros drželi vysoké tempo, takže nebylo divu, že při stoupání na Zadov nezůstal ve skupině kámen na kameni. Důležité však bylo, že na špici byl Guerin, jenž mohl nastoupit a všem ukázat záda.

Guerin sólo dotáhl

Poslední rychlostní prémií dne, která byla na Kvildě (137,0 km), projel Guerin osamoceně. Za ním jela skupina bez zájmu. Dřel v ní pouze Frankhauser a jeho pomocník Sebastian Baldauf, ostatní se vezli. Na dálku se tak odehrávala bitva o žlutý dres, v níž byl stále úspěšnější francouzský milovník vína. Jeho náskok sice pomalu, ale jistě rostl. V cílovém kopci na Churáňově, kde už toho měl evidentně ažaž, byl vepředu nadále o půl minuty. Na závěr ještě srandista Guerin ukázal divákům svoji veselou povahu, když na oslavu vítězství vystoupil z bicyklu a po vzoru krasojezdců projel fotobuňkou, stojíce na jednom pedálu.

Protivín – Jindřichův Hradec (163 km)

Před poslední etapou, která bude dle obyčeje končit v Jindřichově Hradci, má Guerin dostatečný náskok k tomu, aby žlutý trikot v poklidu pohlídal. Navíc má k dispozici silné spolubojovníky, kteří mu k dresu lídra v sobotu významně pomohli. Před vyvrcholením IV. ročníku je rovněž majitelem zeleného trikotu, ale udržet ho určitě nebude prioritou. V neděli se v bodovací soutěži ještě budou dít věci. Poměrně v klidu drží puntíkatý dres Cuadros, nic se na tom pravděpodobně nezmění, i když jsou na trase ještě tři vrchařské prémie v Horních Kněžekladech (29,4 km), Hrobech (81,7 km) a Horní Radouni (137,8 km). Sprinteři se o body poperou na prémiích v Chýnově (73,8 km) a Lodhéřově (120,3 km). Start v Protivíně je v 11 hodin, do cíle v jindřichohradecké Klášterské ulici by měli závodníci dorazit okolo půl třetí.

Výsledky – III. etapa: 1. Alexis Guerin (Francie – AWT Greenway Cycling Team) 4:20:45 hod. (ø 37,97 km/h), 2. Emiel Planckaert (Belgie – Lotto Soudal), 3. Ivan Garcia (Španělsko – AWT Greenway Cycling Team), 4. James Shaw Callum (V. Británie – Lotto Soudal), 5. Clemens Fankhauser (Rakousko – Team Hrinkow Advarics), 6. Steff Cras (Belgie – Lotto Soudal), 7. Theo Reinhardt (Německo – reprezentace) všichni +0:23, 8. Alvaro Cuadros (Španělsko – AWT Greenway Cycling Team) +2:03, 9. Sebastian Baldauf (Německo – Team Hrinkow Advarics) +2:08, 10. Milan Menten (Belgie – Lotto Soudal) +3:47, 11. Petr Hampl (ČR – TJ Favorit Brno) +3:50, 12. Kevin Deltombe (Belgie – Lotto Soudal) +4:00, 13. Michal Schlegel (ČR – AWT Greenway Cycling Team) +6:08, 14. Michael Kukrle (ČR – TJ Favorit Brno), 15. Alexander Meier (Německo – Team Hrinkow Advarics) oba +6:11.

Celkově (žlutý trikot): 1. Guerin 11:31:44 hod., 2. Fankhauser +0:28, 3. Reinhardt +0:40, 4. Planckaert +1:32, 5. Garcia +1:37, 6. Cuadros +3:22, 7. Shaw Callum, 8. Cras oba +3:33, 9. Baldauf +5:18, 10. Menten +6:43 min.

Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. Guerin 48, 2. Garcia 43, 3. Fankhauser 42, 4. Planckaert 42, 5. Menten 38.

Vrchařská soutěž (puntíkatý trikot): 1. Cuadros 23, 2. Denis Rugovac (ČR – Team Dukla Praha) 10, 3. Renner (Německo – Radteam Herrmann) 8.

Do 23 let (bílý trikot): 1. Planckaert 11:33:16, 2. Garcia +0:05, 3. Cuadros +1:50, 4. Shaw Callum, 5. Cras oba +2:01.

Roman Pišnývíce sportu na http://ventilator.websnadno.cz

Foto: Jsphoto.cz

Nejnovější články

Ve Studené je od víkendu v provozu lyžařský vlek a běžecké stopy jsou upravené!

Miloslav L

Házenkářky ukončily podzimní ligovou část výhrou v Havlíčkově Brodě

Miloslav L

V posledním domácím utkání podzimní části 1. ligy porazily házenkářky Otrokovice

Miloslav L