0.4 C
Jindřichův Hradec
2.02. 2023
Objektivem Amálie Buřilové

Fotila Amálie Buřilová: Den kdy se tančilo všude

Ve středu 29. dubna se v Husových sadech tancovalo v „Den kdy se tančí všude“. Vystoupení měl také dětský rytmický orchestr Hakuna Matata. Na místě byla i Amálie Buřilová a tančení nafotila.

Fotila Amálie Buřilová: Den kdy se tančilo všude„Den, kdy se tančí všude“ je mezinárodním dnem tance. Od roku 1982 se slaví po celém světě 24. dubna v den narození reformátora tanečního umění Jeana-Georgese Noverrea. Koordinátorem v České republice je organizace Vize Tance. Každý rok napíše významná osobnost ze světa tance své poselství. Smyslem je propojit lidi skrze tanec v jeho různých podobách napříč politickou, kulturní, etnickou různorodostí. Letos se u nás slavilo na 80 místech a já mám radost, že i Jindřichův Hradec mohl být součástí taneční mapy. Letošní otevřený jam v Husových sadech byl radostným časem potkat se spolu, propojit, rozeznít a roztančit veřejný prostor, spontánně, hravě…

Budu moc ráda, když na letošní setkání navážeme, aby všichni, kdo ve městě tančí, vykoukli z ulit tanečních sálů, dali o sobě vědět, nadchli veřejnost a probudili chuť a odvahu tančit, …jakkoliv.

Velmi se mi líbí pasáž z poselství pro letošní rok, jejímž autorem je Israel GALVÁN de los Reyes:

já totiž instinktivně vnímám, jakým stylem se lidé pohybují, když ku příkladu kráčejí po ulici nebo zastavují taxík, každý jinak, svým unikátním způsobem či s osobitou neforemností. Všichni při tom tančí! Netuší to, ale všichni tančí! Rád bych na ně zavolal: někteří z vás to ještě nevědí! Všichni tu tančíme“.

Jsem tanečnice současného tance, tanec je pro mě umění, cesta, intuitivní svět, způsob bytí. Pro mě osobně je velkou inspirací setkávat se s lidmi v tanci a pohybu. Každý jsme jiný. Máme jiné tělo, jiné příběhy, zkušenosti, jiné pohybové vzorce. V tanci vidím obrovský potenciál, jak porozumět sobě, svému tělu a rozvinout svoje možnosti, porozumět ostatním, jak se učit empatii, komunikaci, respektu. Tak děkuji všem, kteří letos akci podpořili, přišli, hráli a tančili.

Mávne-li křídly motýl, je to cítit až na druhém konci světa.“ (čínské přísloví)

Lucie Kroužilová – www.studiohoupacka.cz

Foto: Amálie Buřilová

 

Nejnovější články

Ohlédnutí za rokem 2022 v Muzeu Jindřichohradecka | fotogalerie

Miloslav L

Fotila Jana: Prosincové a listopadové fototoulky Jindřichohradeckem

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě III. | Fotila Amálie

Miloslav L