3.7 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Fotogalerie: Zámecké slavnosti v Českém Rudolci

Dne 9. července 2016 se konal 7. ročník již tradičních Zámeckých slavností v Českém Rudolci. Tentokrát byl program věnován dřevorubeckému řemeslu, které je v našem kraji hojně zastoupený. Hlavním lákadlem na letošní slavnosti byla show Stihl TimberSports – dřevorubecká soutěž, která je známa nejen u nás, ale i ve světě. Svou účastí nás poctil mistr světa Martin Komárek.

Fotogalerie: Zámecké slavnosti v Českém RudolciOd začátku nás svým neotřelým humorem provázel moderátor plzeňského rádia Kiss Jonáš Novotný. Jeho vtip a šarm nenechal nikoho bez úsměvu. Úvodní slovo si vzal starosta obce pan Luděk Plucar, který všechny srdečně přivítal a popřál hodně zdaru celé akci. Svým proslovem nás mile překvapil jihočeský hejtman Mgr. Jiří Zimola, který jako aktivní sportovec přijel do Českého Rudolce na kole. Za zámecký areál popřála příjemnou zábavu a chuť na pivo provozní slečna Lucie Welserová. Mažoretky z Dačic se postaraly o zahajovací vystoupení.

Jedinečná dřevorubecká show byla rozdělena do dvou bloků. V první části nám svůj um předvedl charismatický a velmi skromný Martin Komárek spolu se svým milým kolegou Janem Holubem. Jednotlivé disciplíny nejprve vysvětlili a pak si mezi sebou zasoutěžili. Poté přišel na řadu souboj amatérských mezinárodních týmů zastoupený Slovenskem, Rakouskem a Českou republikou. Tříčlenné týmy tvořené dvěma muži a jednou ženou soutěžily ve třech disciplínách. Součet bodů určil pořadí – 1. místo – ČR, 2. místo – Slovensko a 3. místo – Rakousko.

Aby si rodiče mohli na chvilku odpočinout, bylo pro děti připraveno mezi komentovanými dřevorubeckými disciplínami loutkové divadlo. Po vystoupení si děti mohly loutky prohlédnout zblízka. Dále mohly vyzkoušet trampolíny v dětském světě, airsoftovou střelnici nebo si nechat namalovat obličej od šikovné malířky.

Fotogalerie: Zámecké slavnosti v Českém RudolciVe druhém bloku se Martin Komárek utkal se svým kolegou z Belgie Davidem Bergenem. Jejich souboj byl opravdu na pot, krev a čas. V disciplíně Single Buck (jednomužná pila) byla vyhlášená soutěž – „Pojď si zkusit tu dřinu i Ty“. Tři odvážlivci se s tím statečně poprali a vítěz z Chlumce u Dačic trhnul divácký rekord za 48s. Nezapomenutelným zážitkem byla pro všechny atraktivní disciplína Hot Saw – řezání kmene nechlazenou speciální pilou o výkonu přesahující 62 koní.

Moderátor Jonáš Novotný zapojoval do soutěží nejen dospělé, ale i děti. Po předvádění zvuku motorové pily dostaly všechny děti sladkou odměnu od Martina Komárka.

Koho nebavil TimberSports, mohl obdivovat řezbáře pana Jana Hanse Štěbetáka a jeho kolegu ze Slovenska pana Martina Heczka. Oba si dali na výrobě soch velmi záležet a již odpoledne byla hotová „Sova na věži“ a „Vodník na pařezu“. Další atrakcí slavností byla kostýmovaná prohlídka zámku pouze pro odvážné. Komentovaná prohlídka místního pivovaru spojená s ochutnávkou piva měla úspěch především u tatínků. Stánky s řemeslnými výrobky, rybími specialitami či sladkostmi lemovaly celou ulici. K vidění byly předváděcí vozy Dacia a Škoda. Pan Ing. Zbyněk Daňhel z Budíškovic názorně ukazoval pořez kulatiny na mobilní pile Logosol. Milá obsluha na čepu nabízela piva 11° Vladyka a 13° Grasel a douzované klobásy.

Počasí slavnostem hodně přálo, přišlo velké množství návštěvníků, mezi nimiž byli i potomci rodu Picchioni z Německa a Chile. Celý den bylo příjemných 25 °C a nebe bez kapky vody. Večerní program zahájila country kapela Dobrá Pára. Menší slavnostní ohňostroj nesměl chybět. Až do brzkých ranních hodin jsme tančili ve společnosti skupiny Preston.

Za finanční podporu a výbornou spolupráci děkujeme Obci Český Rudolec, bez které by se tato akce nemohla uskutečnit. Dále děkujeme všem sponzorům, organizátorům a hlavně dobrovolníkům, kteří věnovali svůj čas a bez nároku na honorář pomohli s přípravami slavností. Těšíme se na další ročník.

Za o.s. Paměť Rudolecka Ing. Jitka Zemanová

Zdroj: Občanské sdružení Paměť Rudolecka

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L