6.7 C
Jindřichův Hradec
1.04. 2023
Články

Hasičské zásahy – duben 2017

Které události řešili hasiči na Jindřichohradecku v uplynulém měsíci? Podívejte se na přehled nejzajímavějších zásahů.

  • Pátek 14. dubna

Dopravní nehoda – Vážná dopravní nehoda se stala 14. dubna krátce před polednem u Nové Bystřice, části obce Ovčárna. Střetly se zde osobní automobil s motorkou a podle ohlašovatele na tísňovou linku motorka po srážce začala ihned hořet.

K nehodě v 11:37 hodin vyjeli profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec a dobrovolní hasiči z Nové Bystřice. Velitel zásahu po průzkumu na místě nehody potvrdil původní ohlášení s tím, že požár se z motorky rozšířil i na nabourané auto. Hasiči požár uhasili během několika minut. Další část zasahujících hasičů asistovala zdravotníkům ZZS při ošetření zraněného motorkáře.

Do nemocnice byl transportován letecky. Po ukončení záchranných prací po půl jedné odpolední jindřichohradecká profesionální jednotka zásah ukončila, novobystřická jednotka na místě zůstala po dobu šetření nehody Policií ČR. Hasiči pak zásah ukončili po 15. hodině po závěrečném úklidu silnice.

  • Neděle 16. dubna

Požár – Škodu ve výši 1 500 000,- stanovila vyšetřovatelka HZS po požáru stroje ve skladovací hale firmy v Třeboni, sídelní jednotce U Nádraží. K požáru operační důstojníci vyslali nejdříve profesionální hasiče z třeboňské stanice a jednotku SDH obce Lomnice nad Lužnicí, jako posilová jednotka vyjela výšková technika profesionálních hasičů z českobudějovické stanice a další cisterny jednotek SDH obcí Lišov a Třeboň-Branná. Průzkum potvrdil a upřesnil původní oznámení, a to že hoří vysokozdvižný vozík uprostřed skladu biomasy určené k topení.

Na sklad navazovala také kotelna a opravárenské dílny. Požár se od vozíku dostal do střechy skladu a rychle se šířil do mezistropní konstrukce právě nad kotelnu a dílny. Díky rychlému zásahu hasičů se podařilo požár dostat pod kontrolu. Následovalo rozebírání střešní konstrukce, požár byl zcela uhašen krátce po půl páté. Část jednotek odeslal velitel zásahu zpět na základny, profesionálové pak využili automobilovou plošinu pro vyhledání a dohašení možných dalších ohnisek. A to z toho důvodu, že mezistřeší byla hořlavá izolace, kterou hasiči museli na několika místech dohasit. Po dohašení ohnisek hasiči provedli závěrečný průzkum infrateploměrem, měření byla natolik v pořádku, že v 19:15 hodin velitel zásahu předal požářiště majiteli. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na elektroinstalaci vysokozdvižného vozíku. Uvnitř objektu nikdo nebyl, nemáme hlášené žádné zraněné osoby.

Sobota 22. dubna

Záchrana osoby (2:58) – Ve Václavské ulici v Jindřichově Hradci zasahovala místní profesionální jednotka, když z přibližně dva metry hlubokého výkopu vyprošťovala muže. Muže volajícího o pomoc uslyšel kolemjdoucí, který pak zažádal o pomoc na tísňovou linku 112. Zraněnému muži nejprve zdravotníci ZZS zafixovali krční páteř límcem a poté ho hasiči vyprostili z výkopu ven. Muž byl naložen na nosítka a přenesen do sanitky.

Dopravní nehoda (12:17) – Jindřichohradečtí profesionální hasiči zasahovali na silnici č. 164 vedoucí z Otína do Hospříze. Havarovala zde řidička s vozem značky Ford Puma. Řidička i její dítě byly v době příjezdu hasičů z auta venku, nepožadovali ZZS. Hasiči u auta odpojili akumulátor a provedli kontrolu úniku provozních kapalin. Žádné látky z nádrží nevytékaly. Nehodu pak hasiči předali policistům k šetření.

Dopravní nehoda (13:46) – Krátce před druhou hodinou odpolední přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje informaci o nehodě, která se stala na silnici č. 156 ve směru ze Slavonic do Chvaletína. Havarovala zde řidička s osobním vozem tovární značky Škoda Felicia. Auto vyletělo ze silnice a zůstalo ležet na střeše. K nehodě byli v 13:46 hodin vysláni profesionální hasiči ze stanice Dačice a dobrovolní hasiči ze Slavonic. Jednotky během necelé půlhodiny předávaly zdravotníkům dvě zraněné osoby, z toho jedno dítě. Jednu zraněnou osobu museli hasiči ze zcela zničeného auta vyprošťovat. U nehody přistál vrtulník LZS. Hasiči dále u auta provedli protipožární opatření a kontrolu úniku provozních kapalin. Před 16. hodinou velitel zásahu pro jednotky hasičů ukončil a předal nehodu Policii ČR.

Úterý 25. dubna

Dopravní nehoda – Krátce před sedmou hodinou ranní přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje na tísňovou linku informaci o nehodě, která se stala na silnici II. třídy u Domanína. K nehodě v 6:48 hodin vyjela osádka cisterny profesionálních hasičů ze stanice Třeboň. Hasiči našli havarované auto značky Škoda Felicia combi kompletně v příkopu, kde narazilo do betonového mostku. V autě zůstala zaklíněna jedna osoba, kterou hasiči okamžitě začali vyprošťovat. Po 7. hodině u nehody přistál vrtulník LZS, do kterého jednotka ve spolupráci se zdravotníky zraněného transportovala. Zároveň s vyproštěním třeboňská jednotka zajistila havarovanou Felicii protipožárním opatřením. Po ukončení záchranných prací se zasahující třeboňští hasiči u nehody vystřídali. Nově nastupující směna pak poté, co na místo přijela Policie ČR, nehodu předala k dalšímu šetření.

Zdroj: por. Ing. Vendula Matějů – tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje

 

 

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L