2.6 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Články

Hasičský záchraný sbor: Noční tragický požár bytu na sídlišti Vajgar

Poslední červencový den dvacet minut po půlnoci přijalo Operační středisko HZS Jihočeského kraje přes tísňovou linku 112 informaci o požáru bytu na sídlišti Vajgar v Jindřichově Hradci.

Hasičský záchraný sbor: Noční tragický požár bytu na sídlišti Vajgar
Noční požár bytu v panelovém domě na sídlišti Vajgar 31. 7. 2014 Foto poskytl: Michael Louša

Po předání informace na dispečink ZZS a operační středisko Policie ČR byly k požáru okamžitě vyslány všechny složky integrovaného záchranného systému. Jindřichohradečtí profesionální hasiči na místo vyjeli se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem, svolána byla také jednotka SDH obce Jindřichův Hradec.

Průzkum provedený profesionální jednotkou ukázal, že hoří ve dvoupokojovém bytě v pátém patře osmipatrového panelového domu. Když hasiči vnikli do bytu, hned za dveřmi nalezli osobu, která již nejevila známky života. Nikdo jiný v bytě nebyl. Zasahující hasiči požár po několika minutách dostali pod kontrolu.

Hasičský záchraný sbor: Noční tragický požár bytu na sídlišti Vajgar
Noční požár bytu v panelovém domě na sídlišti Vajgar 31. 7. 2014 Foto poskytl: Michael Louša

Část jednotky pak postupně kontrolovala okolní byty, zda v nich nejsou další lidé, které by bylo nutné evakuovat. Nejproblematičtější byly byty, které se nacházely bezprostředně nad zasaženým bytem, a to z toho důvodu, že tam nejvíce hrozila možnost zraněných osob, které by se nadýchaly zplodin hoření. Jelikož v některých bytech nikdo nereagoval na výzvu k otevření, vnikli hasiči do bytů za přítomnosti Policie ČR násilně. Všechny zkontrolované byty byly nakonec buď prázdné, nebo je jejich obyvatelé stihli opustit sami ještě před příjezdem hasičů.

V 1:20 hodin podal velitel na operační středisko zprávu, že požár je zcela uhašen. Po závěrečném průzkumu požářiště začaly po druhé hodině ranní osádky jednotlivých zásahových vozidel odjíždět zpět na své základny.

Příčina vzniku požáru je předmětem šetření specialistů HZS a Policie ČR, kteří na požářiště nastoupí dnes v dopoledních hodinách. Složité bude i vyčíslení vzniklé škody, která bude nejen na zcela vyhořelém bytě, ale i na zakouřených bytech šestého patra a vodou z prasklých stoupaček prolitých bytů nižších pater.

Vendula Matějů

tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje


Sbor dobrovolných hasičů Jindřichův Hradec

Poslední červencová noc nebyla tou ideální pro členy výjezdové jednotky. V 0:20 každému členovi zazvonil mobilní telefon s informací o požáru. V hasičárně se sešlo 7 členů – V. Pavlík, J. Mužík, M. Mikulec, L. Bušta, Z. Bušta, D. Bušta a J. Dvořák. Ti vyjeli na sídliště Vajgar k hořícímu bytu v panelovém domě. Při příjezdu našich členů měli profesionální hasiči už požár pod kontrolou a dobrovolní hasiči asistovali profesionálům v potřebných aktivitách.


V bytě v pátém patře našli profesionální hasiči osobu bez známek života. Členové výjezdové jednotky Sboru dobrovolných hasičů byli poprvé u zásahu, kdy zemřela osoba.


Sedm dobrovolníků vyjelo s cisternovou automobilovou stříkačkou -Tatra 148 a s Renault Master.


 

Foto poskytl: Michael Louša (uvedli hasiči na svém facebooku)

Ilustrační náhledové foto: Martin Kozák

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L