Aktuálně

Hasičský záchraný sbor: Noční tragický požár bytu na sídlišti Vajgar

Poslední červencový den dvacet minut po půlnoci přijalo Operační středisko HZS Jihočeského kraje přes tísňovou linku 112 informaci o požáru bytu na sídlišti Vajgar v Jindřichově Hradci.

Hasičský záchraný sbor: Noční tragický požár bytu na sídlišti Vajgar
Noční požár bytu v panelovém domě na sídlišti Vajgar 31. 7. 2014 Foto poskytl: Michael Louša

Po předání informace na dispečink ZZS a operační středisko Policie ČR byly k požáru okamžitě vyslány všechny složky integrovaného záchranného systému. Jindřichohradečtí profesionální hasiči na místo vyjeli se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem, svolána byla také jednotka SDH obce Jindřichův Hradec.

Průzkum provedený profesionální jednotkou ukázal, že hoří ve dvoupokojovém bytě v pátém patře osmipatrového panelového domu. Když hasiči vnikli do bytu, hned za dveřmi nalezli osobu, která již nejevila známky života. Nikdo jiný v bytě nebyl. Zasahující hasiči požár po několika minutách dostali pod kontrolu.

Hasičský záchraný sbor: Noční tragický požár bytu na sídlišti Vajgar
Noční požár bytu v panelovém domě na sídlišti Vajgar 31. 7. 2014 Foto poskytl: Michael Louša

Část jednotky pak postupně kontrolovala okolní byty, zda v nich nejsou další lidé, které by bylo nutné evakuovat. Nejproblematičtější byly byty, které se nacházely bezprostředně nad zasaženým bytem, a to z toho důvodu, že tam nejvíce hrozila možnost zraněných osob, které by se nadýchaly zplodin hoření. Jelikož v některých bytech nikdo nereagoval na výzvu k otevření, vnikli hasiči do bytů za přítomnosti Policie ČR násilně. Všechny zkontrolované byty byly nakonec buď prázdné, nebo je jejich obyvatelé stihli opustit sami ještě před příjezdem hasičů.

V 1:20 hodin podal velitel na operační středisko zprávu, že požár je zcela uhašen. Po závěrečném průzkumu požářiště začaly po druhé hodině ranní osádky jednotlivých zásahových vozidel odjíždět zpět na své základny.

  • Foto: Michael Louša
  • Foto: Michael Louša
  • Foto: Michael Louša

Příčina vzniku požáru je předmětem šetření specialistů HZS a Policie ČR, kteří na požářiště nastoupí dnes v dopoledních hodinách. Složité bude i vyčíslení vzniklé škody, která bude nejen na zcela vyhořelém bytě, ale i na zakouřených bytech šestého patra a vodou z prasklých stoupaček prolitých bytů nižších pater.

Vendula Matějů

tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje


Sbor dobrovolných hasičů Jindřichův Hradec

Poslední červencová noc nebyla tou ideální pro členy výjezdové jednotky. V 0:20 každému členovi zazvonil mobilní telefon s informací o požáru. V hasičárně se sešlo 7 členů – V. Pavlík, J. Mužík, M. Mikulec, L. Bušta, Z. Bušta, D. Bušta a J. Dvořák. Ti vyjeli na sídliště Vajgar k hořícímu bytu v panelovém domě. Při příjezdu našich členů měli profesionální hasiči už požár pod kontrolou a dobrovolní hasiči asistovali profesionálům v potřebných aktivitách.


V bytě v pátém patře našli profesionální hasiči osobu bez známek života. Členové výjezdové jednotky Sboru dobrovolných hasičů byli poprvé u zásahu, kdy zemřela osoba.


Sedm dobrovolníků vyjelo s cisternovou automobilovou stříkačkou -Tatra 148 a s Renault Master.


 

Foto poskytl: Michael Louša (uvedli hasiči na svém facebooku)

Ilustrační náhledové foto: Martin Kozák