HÁZENÁ – Rakušanky poprvé vyhrály turnaj házenkářek

Pošesté se v jindřichohradecké městské sportovní hale uskutečnil mezinárodní turnaj v ženské házené „Swietelsky Cup 2013“. Prvenství z loňského léta obhajoval domácí tým TJ Házená J. Hradec, ale neuspěl. Zásluhou lepšího rozdílu skóre se z prvenství radovaly soupeřky z rakouského Atzgersdorfu.

HÁZENÁ - Usmívající se házenkářky pomohly dětem s chorobou krve
ilustrační foto

Trenérské duo pořádající TJ Házená Karel Petržala – Viliam Lančarič mělo problémy se složením sestavy, několik hráček do hry nepustily buďto zdravotní problémy nebo pracovní povinnosti. Do kádru se tak dostaly například i osmnáctileté starší dorostenky Anna Voldánová a Michaela Vlková. K obhajobě jindřichohradecké družstvo mělo blízko, víceméně o jeho druhém místě rozhodla vyrovnávací branka Rakušanek, kterou ve vzájemném souboji vstřelily čtyři vteřiny před koncem.

J. Hradec – Atzgersdorf 22:22 (13:10). Branky: Kohoutová 7, Matoušková 4, Krupicová 4/1, Markesová 2, Jonová 2, Maryšková 2, Vlková 1 – Vančová 7/2, Ondrejová 4, Némethová 4, Gamperlová 3, Maulerová 3, Martina Umreichová 1. Sedmičky: 1/1:3/2. Vyloučení: 3:2. Žluté karty: 1:3. Rozhodčí: Králíček – Letev, 80 diváků. Rakušanky na turnaj do J. Hradce přijely popáté v řadě, přičemž na jihočeský tým umí. Z pěti vzájemných střetů prohrály pouze jediný. Také tentokrát domácí tým řádně trápily, sehrály s ním zcela vyrovnaný zápas, který skončil zaslouženou plichtou. Obhájkyním vyšel závěr první půle, kdy se dokázaly gólově odpoutat až na rozdíl čtyř branek (26. min. 10:6). Poločas pak vyhrály o tři góly. Vstup do druhého poločasu ovšem zvládly výborně hostující házenkářky, které otočily až na 14:13. Poté vedly 17:14, 19:15, 20:17 a 21:19. Naposledy se ovšem trefily v 53. minutě a pak přišel jejich gólový půst, čehož domácí celek využil k obratu. V čase 59:48 dala Kateřina Krupicová na 22:21 a zdálo se být rozhodnuto. Jenže soupeřky rychle hru obrátily a pouhé 4 vteřiny před koncem Julia Maulerová dala důležitý vyrovnávací gól.

Atzgersdorf – Neustadt-Sebnitz 29:20 (15:9). Branky: Némethová 7, Daranyiová 5, Ondrejová 3, Vančová 3, Maulerová 2, Windischová 2, Höttinger 2, Jegenyesová 2, Martina Umreichová 1, Curicová 1, Gamperlová 1 – Kolewaová 6, Tvrdoňová 5, Cembranosová 3, Skoczynská 3, Emmrichová 2, Naumannová 1. Sedmičky: 0:2/0. Vyloučení: 4:0. Žluté karty: 1:2. Rozhodčí: Králíček – Letev. Rakouský tým na vysokou výhru zadělal v prvním poločasu, hned po změně stran ji navýšil na rozdíl 9 gólů (21:12) a s tímto náskokem zápas dovedl až do konce.

Neustadt-Sebnitz – J. Hradec 18:25 (9:14). Branky: Skoczynská 6, Tvrdoňová 6, Emmrichová 4, Kolewaová 1, Cembranosová 1 – Krupicová 9/3, Matoušková 5, Maryšková 4, Kohoutová 4, Markesová 3. Sedmičky: 0:4/3. Vyloučení: 6:0. Žluté karty: 1:3. Rozhodčí: Králíček – Letev. Pokud chtěly domácí házenkářky obhájit prvenství, tak potřebovaly vyhrát o deset branek, nebo při devítigólové výhře nastřílet alespoň 30 gólů. Tohoto faktu si byly vědomy, a proto do utkání vlétly plny útočného entuziasmu. V 17. minutě vedly o šest gólů (8:2), ve 23. minutě už o osm (12:4) a vypadalo to, že s potřebným vítězstvím nebudou mít problém. V době největšího domácího náporu si ovšem trenéři Petržala – Lančarič vzali oddechový čas, po kterém se na nohy postavily Němky. Do poločasu snížily na pětigólový rozdíl, po přestávce se střelecky téměř dotáhly, v 37. minutě prohrávaly jen 14:15. Celek J. Hradce musel tedy náskok dohánět nanovo, ale už se mu to nepodařilo. Na začátku 56. minuty sice vedl 25:17, avšak pak už vyšel brankově naprázdno. Z prvenství v jindřichohradeckém turnaji se tedy poprvé v historii raduje pravidelný rakouský účastník z Atzgersdorfu.

Nejlepší hráčka turnaje: Nedda Némethová. Nejlepší brankářka: Antonija Curicová (obě Atzgersdorf). Nejlepší střelkyně: Kateřina Krupicová (J. Hradec) 13 gólů. Konečné pořadí: 1 Tecton WAT Atzgersdorf 3 (51:42), 2. TJ Házená J. Hradec 3 (47:40), 3. HC Sachsen Neustadt-Sebnitz 0 (38:54).

J. Hradec: Michalová, Davidová, Melichová – Vlková, Kohoutová, Matoušková, Markesová, Jonová, Voldánová, Krupicová, Maryšková.