9.7 C
Jindřichův Hradec
26.03. 2023
Články

Živý Hradec opět ožije multižánrem

…do třetice snad všeho dobrého se vracíme s dalším ročníkem multižánrového hudebního festivalu ŽIVÝ HRADEC.

Věříme, že pro vás i letos máme program, u kterého si přijde na chuť snad skoro každý hudební fajnšmekr.

Festival bude letos probíhat opět ve třech dnech, kdy 17. 6. (pátek) se můžete těšit na alternativní scénu a 18. 6. (sobota) se uvidíme jako v předešlých ročnících na Proutkovské rodinné stejdži (obě již tradičně v parku pod gymplem). V neděli se přijďte trochu zklidnit a zaswingovat se S(w)inging Saxophones do Husových sadů.

Vstupné je pořád stejné = žádné.


ŽIVÝ HRADEC - multižánrový hudební festivalProgram:

Pátek: pod gymplem

POZOR ZMĚNA – NOD NOD z důvodu nemoci nevystoupí a nahradí je DONNIE DARKO ve 23:20.

 • 19:50 Acute Dose.
 • 21:00 Core Belief
 • 22:10 Kill the Dandies!
 • 23:20 Donnie Darko

Sobota: pod gymplem

 • 14.00 Václav Koubek
 • 15.30 Cirkus Problem
 • 17.00 Smutný Karel
 • 18.30 Oceán
 • 20.00 Načeva & Pavlíček
 • 21.30 Ting
 • 23.00 Jolly Joker

Neděle: Husovy sady


Přehled kapel:

Kill The Dandies!
www.killthedandies.com
Kapela Kill The Dandies! patří k těm nejostřílenějším. Zakládající členové se potkali již v kultovních Moimir Papalescu and The Nihilists (to mluví za vše, ne?). Těšit se můžete na perfektní mix garážového raknrolu špinavejch kytár s devadesátkovou psychedelií podpořenou klávesami.

Nod Nod
www.bandzone.cz/nodnod
Skoro domácí barvy budou letos (KONEČNĚ) hájit ti nejlepší. Kapela Nod Nod původně vznikla ze dvou kapel; a to z jindřichohradeckých Five Seconds To Leave (neznalost = facka) a z táborského dua Davida a Veroniky z tehdá se rozpadnuvší kapely Veena (dnes např. Kalle). Co mají za sebou? To by bylo na dlouho. Za vše se může zmínit např. eponymní album z roku 2014, které dostalo i nominaci na žánrového Anděla. Na co se můžete těšit? – jestli má nějaká kapela potenciál Vám urvat hlavu – jsou to právě tito miláčkové!

Acute Dose
www.bandzone.cz/acutedose
Kapelu Acute Dose jsme objevili někdy před třemi lety, kdy si v úplné tichosti založili bandzone s párem nahrávek, které o sobě dávaly vědět, že tohle by mohla být nová naděje. Poctivě jsme sledovali jejich další kroky a za poslechu jejich melodického indie popu prosvětlených kytar potutelně věřili, že tahle kapela jednou dobude naší (pokud vůbec existuje) indie scénu. Teprve nedávno vydali (téměř bez povšimnutí médií) svou první desku Live Remake, ale je vidět, že se jim začíná objevovat čím dál více koncertů a my jsme opravdu rádi, že až jednou začnou dostávat hlavní časy na ultramega akcích – my si budeme hladit břicho se slovy: „my to říkali!“

Core Belief
www.bandzone.cz/corebelief
Další čerstvá kapela poskládaná ze tří indiánek z Rakovníka. To co na Vás čeká bude raknrolovej rituál v tom nejlepším slova smyslu. Psychedelické stěny kytary a hypnotický vokál držící se silných basových podkladů a bicích. Moc toho o nich zatím nenajdete… zatím… ZATÍM! Ale jestli po jejich vystoupení na nebi nad gymplem nezrudne měsíc, tak už po žádném jiném.

————————————————————————————-

18. 6. 2016 (SOBOTA) – PROUTEK STEJDŽ

Michal Pavlíček a Monika Načeva
www.naceva.eu
www.michalpavlicek.com
„… hele k tomuhle se fakt taky musí jako něco psát, jo?“ ozvalo se z kanclu.
Ono to fakt moc lidí asi úplně neví, ale Monika Načeva se vrátila na podia v roce 2007 po několikaleté odmlce. Nejzajímavější na jejím comebacku byl fakt, že jí záda nekryla několikačlenná kapela, ale v té době pouze DJ a kytarista – to poslední „pouze“ by mohlo vnášet až jako trochu pejorativní nádech, ale opak je pravdou už jenom proto, že tím kytaristou je právě fenomenální Michal Pavlíček, který dokázal z melancholických písní a popěvků Moniky vytřískat maximum a pokud se v pátek zasníte s Core Belief, v sobotu tuto úlohu splní Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem.

Oceán
www.oceancz.cz
„… hele a tady už fakt ale nic psát nebudu… ty vado, Oceán přece, ne?“ hlučí znovu z kanclu
„… no počkej, voni tomu nebudou věřit, že to je fakt Ten Oceán, voni by si určitě mysleli, že to je nějakej novej“ zněla odpověď z kuchyňky
TAKŽE – jako bez legrace – Oceán hraje a my ho budeme mít i u nás v Jindřichově Hradci. Kapela vznikla v roce 1985 a se svým syntetickým popem se stali kultem. Po svém rozpadu v roce 1993 pokračovali někteří členové v kapele Shalom. Při čemž v roce 2011 ke štěstí všech fanoušků (přes smutek z tragického odchodu původního zpěváka Petra Muka) ohlásili návrat na podia. Doufáme, že přijdeš, Ráchel…

Jolly Joker
www.jollyjoker.org
… mám šimrání za krkem, že bychom touto kapelou mohli udělat radost všem starejm harcovníkům, co obcházeli koncerty zejména po pádu komouše, ale samozřejmě ne jen těm. Nicméně je to nějakých čtrnáct let a pořád mi doma na zdi hrdě visí plakát z posledního koncertu Jolly Joker v Jindřichově Hradci, který tenkrát proběhl v již legendárních prostorách mlýna v Radouňce. Kapela vznikla v roce 1991 a z jejího zvuku je naprosto patrné, že udávala krok a směřování mnoha nových podzemních kapel v té době. Prolínají se v ní vlivy devadesátkového punku, funku a hardcoru a se svými 2500 koncertními zářezy je snad jasný, že tomu svýmu crossoveru fakt rozumí.

Václav Koubek
www.vaclavkoubek.cz
Václav Koubek – muž mnoha tváří, kterého budete znát zejména jako bodrého barda s harmonikou. Pro tentokrát opustí svůj nedaleko vzdálený „Vesnický hudební klub Chotěmice“ a přijde nás trochu potěšit svým nevtíravým písničkářstvím a tušíme, že jako režisér, scénárista, herec, či komik nezůstane pouze u písniček.

Smutný Karel
www.smutnykarel.cz
Budějovická kapela, které se podařilo podrobit si mnohá srdce hradeckých tanečníků a tanečnic… a přesně pohyb Vašich boků je to, co si tato kapela zaslouží. Své místo na scéně psychedelicko-melodického rocku ze staré školy připomínající v mnohém třeba takové Allman Brothers, či Grateful Dead si hrdě drží. Největší novinkou u nich je vydání dvoualba příhodně nazvaného „Double Dead“, kdy první deska se drží autorské tvorby a druhá je spíš jakési vzdání holdu naplněné nejrůznějšími covery.

Ting
www.tingband.com
Je to tady – Praggamuffin na jihu Čech. Když multižánr – tak se vším všudy. Tohle osmičlenné těleso je multi jak v přístupu k hudebním stylům, kdy ve své tvorbě přebíhají mezi ska, reggae, rockem, dancehallem a dalšími, ale je multi i ve složení národnostním, kdy zpěvák s kytaristou je z USA, bubeník z Mexika a zbytek z Čech. Na svojí zeleno-žluto-červené cestě už nějaký kousek urazili. Debutové album, za které dostali Anděla, vychází v roce 2013 a druhé s názvem „Born For a Storm“ z roku 2015 je tedy stále relativní novinka.

Circus Problem
www.bandzone.cz/circusproblem
V minulém roce jsme nadhodili myšlenku, že by nemuselo být od věci udělat radost také našim babičkám a dědečkům a dovézt jim nějakou tu dechovku. Circus Problem o sobě píšou, že jsou „hudební cirkus, který v sobě kombinuje balkánskou dechovku, diskotékový beat, laciný pop a špinavý house“….. tímto se omlouváme ortopedům a chirurgům našich babiček a dědečků, ale i těm našim – protože – no –- asi jsme se tou „dechovkou“ pro letošní ročník nechali trochu unést.)

————————————————————————————–

19. 6. 2016 (NEDĚLE) – HUSOVY SADY

S(w)inging Saxophones
Tento orchestr vznikl při jindřichohradecké ZUŠ pod vedením prof. Stráníka. Z názvu můžete tušit, že bude obsazen zejména saxofony, z jejichž otvorů bude proudit zejména swing. To je pravda, ale pouze z části – jedná se o plnohodnotný soubor doplněný o další nástroje (např. basa, bicí, flétny, klarinety…). V repertoáru mají zejména swingové a jazzové standardy období 30.-50. let – takže ty nejlepší.

Civis Novus z.s.

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L