- 6. 4. 2017 (čtvrtek) od 16:00;
- výstava potrvá do 23. 7. 2017;
- Muzeum Jindřichohradecka – Jezuitský seminář;
Jedním z témat, jemuž se muzeum v současnosti věnuje, je sté výročí první světové války. Od dubna pokračuje úspěšná výstava s podtitulem Pětasedmdesátníci na italské frontě, která se soustřeďuje na období let 1917-1918, kdy se příslušníci jindřichohradeckého pěšího pluku č. 75 účastnili bojů v severní Itálii.

Na pozadí válečných událostí, reprezentovaných především dobovými fotografiemi a dokumenty, představuje muzeum především exponáty výtvarného charakteru. V řadách pluku totiž působila řada sochařů, jako byl autor známého Husova pomníku Jan V. Dušek, Rudolf Kabeš, jenž vytvořil celou řadu pomníků obětem první války, či mladý absolvent vídeňské akademie Maxmilián Krejča. Příchozí si mohou prohlédnout dobové modely památníků, reliéfy a další plastiky, jak se dochovaly ve sbírkách muzea. Zajímavými doklady, které názorně ilustrují válečné osudy pluku, jsou díla malířů, kteří sledované období prožívali ve vojenských uniformách. Kromě prací Jiřího Kauckého jsou na výstavě k vidění obrazy a grafiky Oldřicha Vlacha, Jano Šrámka nebo Jana Autengrubera. Součástí výstavy jsou exponáty věnované umělcům hudebním, z nichž vynikli především kapelník Jan Zeman a dirigent Alois Praveček, oba vynikající výkonní muzikanti i pozoruhodní hudební skladatelé. Zajímavý doplněk umělecké tvorby pak představují verše pětasedmdesátníků.
Návštěvníky výstavy jistě upoutá volná rekonstrukce plukovního muzea, které bylo slavnostně otevřeno v dubnu 1918 v Debrecíně, kde během války sídlil náhradní prapor pluku. Po válce převezli příslušníci pluku muzejní exponáty do Jindřichova Hradce, kde vytvořily součást expozice tehdejšího městského muzea. Nevšední epizodou, vymykající se válečnému běsnění doby, byly opravy kostela sv. Jana Křtitele, probíhající od roku 1915 až do roku 1918. Oprav a restaurování interiérů, výmaleb a výzdoby kostela se zúčastnili další umělci a řemeslníci sloužících u 75. pěšího pluku, jako byli architekt Antonín Mečíř, malíři Jano Šrámek, Richard Lauda a Jiří Kaucký, a sochař Rudolf Kabeš. Duchovní život vojáků pluku pak připomíná replika polního oltáře s obrazem Madony od Oldřicha Vlacha.
Jakub Valášek – František Fürbach