9.7 C
Jindřichův Hradec
26.03. 2023
Články

JHvet radí: Prevence ve veterinární medicíně aneb kdy je pes starý?

Stejně jako lidé, kteří se dostanou nad určitou hranici věku, podstupují pravidelná vyšetření zdravotního stavu tak i naši čtyřnozí kamarádi by měli být ve vyšším věku pravidelně vyšetřováni. V humánní medicíně probíhá celá řada preventivních programů (např.:u žen vyšetření mamografem – umožní včasné zachycení příp. nádoru prsu a tím se zvýší úspěšnost léčby, u mužů marker PSA v krvi – značí onemocnění prostaty, dále vyšetření stolice na skryté krvácení značně zvyšuje záchyt pacientů s nádorem tlustého střeva a zvyšuje tak šanci na uzdravení).

pesJak v humánní medicíně tak i ve veterinární platí, že včasné zachycení a diagnostikování onemocnění je prognosticky lepší na její léčbu. Kdy můj pes či kočka spadá do kategorie „senior“?

U psů je nástup stáří (senia) velice individuální, orientačně se dá zhodnotit podle váhové kategorie. Tedy čím větší pes tím dříve se dostává do kategorie senior a naopak. Psi malých a středních plemen se stávají seniory okolo 7. až 8. roku, velká a obří plemena už od 5. roku života. U koček je to přibližně od 10. roku života. Tedy od tohoto věku by měla být Vašemu psovi či kočce věnována zvýšená pozornost při návštěvě u veterinárního lékaře.

Nejjednodušší je pravidelné vyšetření vašeho miláčka při každoroční vakcinaci, zhodnocenícelkového zdravotního a výživného stavu, změření teploty, prohlídka dutiny ústní, prohmatání břicha atd. Bohužel klinickým vyšetřením můžeme odhalit pouze některá onemocnění. Ostatní je ale možné diagnostikovat podrobnějším vyšetřením krve, moči, atd.

Proto u těchto seniorských kategorií doporučujeme:

Odběry krve (hematologické a biochemické vyšetření), zde dokážeme diagnostikovat např.cukrovku a mohou naznačit i jiná endokrinologická onemocnění, onemocnění ledvin, jater, střeva. Výsledky nás mohou nasměrovat i k jiným problémům a to často dříve než jsou
pozorovány samotným majitelem.

Vyšetření moči – odhalí onemocnění močového a případně i pohlavního aparátu a některá metabolická onemocnění.

Dále je možné tento „preventivní program pro seniory“ rozšířit o:

RTG hrudníku – posouzení plicního pole, srdeční siluety a dalších parametrů, které mohou odhalit onemocnění srdce a plic.

USG – sonografie. Především v oblasti dutiny břišní-posouzení orgánů.

Včasným záchytem onemocnění můžeme vašemu čtyřnohému kamarádovi zachránit život. Některá onemocnění mají subklinický (skrytý) průběh a majitelé pak často přivádějí své zvíře s rozvinutýmy klin. příznaky, kdy už v některých případech bývá bohužel pozdě na zahájení léčby. Máte doma zvířecího seniora? Přijďte se k nám poradit.


MVDr. Jan Hájek

Veterinární ordinace JHvet
www.jhvet.cz
FACEBOOK

Veterinární ordinace JHvet

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L