9.7 C
Jindřichův Hradec
26.03. 2023
Články

JHvet radí: Kastrovat či nekastrovat?

Majitelé fenky si často pokládají otázku, zda jejich čtyřnohá kamarádka bude či nebude mít štěňata a jestli ji nechají vykastrovat či ne. Někdy se z rozhodování stane, až několikaleté váhání a poté fenky přicházejí do veterinární ordinace s různimi zdravotními problémy jak lehkými tak velice závažnými.

Tímto článkem se Vám budeme snažit vysvětlit klady i zápory kastrace a věříme, že Vám v tomto nelehkém rozhodování, alespoň trochu pomůžeme.

Rizika narušení celkového zdravotního stavu u nekastrovaných fen:

  1. pes veterina dog-1031058_1280vznik zánětu dělohy (pyometra, vzniká často v určité době po proběhlém hárání)
  2. vyšší riziko rozvoje cukrovky (diabetes melitus)
  3. tumory mléčných žláz (z velké části je růst těchto tumorů hormonálně závislý, pokud se na ml. liště objeví, tak každé další hárání stimuluje růst těchto nádorů)
  4. tumory pohlavních orgánů (vaječníky, děloha, pochva)
  5. ovariální cysty (dlouhodobý vliv pohlavních hormonů a s tím spojená rizika narušení zdravotního stavu-výše zmíněné pyometry, nádory, cukrovka)
  6. vznik falešných březostí (pseudogravidita) a s ní se může rozvinout i záněty ml. lišty
  7. komplikace spojené s březostí a vlastním porodem (torze dělohy, ztížený porod, poporodní komplikace)
  8. ostatní – nesouvisejí s narušením zdravotního stavu, jako starosti s hlídáním hárající se fenky a věci spojené s probíhajícím háráním

Rizika spojená s provedenou kastrací (močová inkontinence, obezita, samotná operace, období rekonvalescenece).

pes veterina dog-782498_1280Jako každý chirurgický zákrok přináší i tento možnost vzniku komplikace, v naší ordinaci se snažíme tyto rizika eliminovat a to: kvalitním předoperačním vyšetřením zvířete ( klinické vyšetření, vyšetření krve – hematologie + biochemie, RTG, EKG, volbou vhodné anestezie, monitoringem během operace a pečlivě odvedeným zákrokem).

Období rekonvalescence – komplikace jsou nejčastěji spojeny s narušením hojení rány-které začíná od prvních hodin po chir. výkonu. Toto je opět dobře ovlivnitelné díky kvalitní přípravě operačního pole, dobře zašité operační ráně až po zodpovědný přístup majitele-použitím ochraných prvků (límec, svetřík ke krytí těla, samotné krytí operační rány a dále hlídání průběhu hojení). Močová inkontinence se rozvíjí pouze u velmi malého % kastrovaných fen (především u větších plemen psů), následně se tento problém dá řešit léky. Rozvoj obezity je možný u každé kastrované feny, ale jako jedinou jste ji schopni sami ovlivnit svým zodpovědným přístupem, na rozdíl od zdravotních rizik u nekastrovaných fen.

Ideální doba pro provedení kastrace je dosažení pohlavní dospělosti, tj. po prvním proběhlém hárání, kdy je fena nejen pohlavně, ale i psychicky vyspělá. Mezi chovateli je rozšířena mylná domněnka, že fena by měla alespoň jednou odchovat štěňata (ze zdravotního hlediska neopodstatněné). Pokud hárání proběhlo je ideální vyčkat minimálně měsíc, v tomto čase dojde k odeznění účinku pohlavních hormonů (v době říje jsou pohlavní orgány zvětšené a překrvené – rizika spojená s vlastním zákrokem jsou vyšší).

V rámci kastrace je také možnost spojení s chirur.zákrokem v břišní dutině s gastropexí u rizikových kategorií psů (metoda fixace žaludku, která brání vzniku GDV- gastrické dilatace a volvulu žaludku, mezi chovateli známé více pod názvem „přetočení žaludku“). Toto je stav, který vážně ohrožuje život zvířete!

S detailními informacemi o kastraci Vás rádi budeme informovat v v naší veterinární ordinaci.

Veterinární ordinace JHvet

 

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L