Majitelé fenky si často pokládají otázku, zda jejich čtyřnohá kamarádka bude či nebude mít štěňata a jestli ji nechají vykastrovat či ne. Někdy se z rozhodování stane, až několikaleté váhání a poté fenky přicházejí do veterinární ordinace s různimi zdravotními problémy jak lehkými tak velice závažnými.
Tímto článkem se Vám budeme snažit vysvětlit klady i zápory kastrace a věříme, že Vám v tomto nelehkém rozhodování, alespoň trochu pomůžeme.
Rizika narušení celkového zdravotního stavu u nekastrovaných fen:
vznik zánětu dělohy (pyometra, vzniká často v určité době po proběhlém hárání)
- vyšší riziko rozvoje cukrovky (diabetes melitus)
- tumory mléčných žláz (z velké části je růst těchto tumorů hormonálně závislý, pokud se na ml. liště objeví, tak každé další hárání stimuluje růst těchto nádorů)
- tumory pohlavních orgánů (vaječníky, děloha, pochva)
- ovariální cysty (dlouhodobý vliv pohlavních hormonů a s tím spojená rizika narušení zdravotního stavu-výše zmíněné pyometry, nádory, cukrovka)
- vznik falešných březostí (pseudogravidita) a s ní se může rozvinout i záněty ml. lišty
- komplikace spojené s březostí a vlastním porodem (torze dělohy, ztížený porod, poporodní komplikace)
- ostatní – nesouvisejí s narušením zdravotního stavu, jako starosti s hlídáním hárající se fenky a věci spojené s probíhajícím háráním
Rizika spojená s provedenou kastrací (močová inkontinence, obezita, samotná operace, období rekonvalescenece).
Jako každý chirurgický zákrok přináší i tento možnost vzniku komplikace, v naší ordinaci se snažíme tyto rizika eliminovat a to: kvalitním předoperačním vyšetřením zvířete ( klinické vyšetření, vyšetření krve – hematologie + biochemie, RTG, EKG, volbou vhodné anestezie, monitoringem během operace a pečlivě odvedeným zákrokem).
Období rekonvalescence – komplikace jsou nejčastěji spojeny s narušením hojení rány-které začíná od prvních hodin po chir. výkonu. Toto je opět dobře ovlivnitelné díky kvalitní přípravě operačního pole, dobře zašité operační ráně až po zodpovědný přístup majitele-použitím ochraných prvků (límec, svetřík ke krytí těla, samotné krytí operační rány a dále hlídání průběhu hojení). Močová inkontinence se rozvíjí pouze u velmi malého % kastrovaných fen (především u větších plemen psů), následně se tento problém dá řešit léky. Rozvoj obezity je možný u každé kastrované feny, ale jako jedinou jste ji schopni sami ovlivnit svým zodpovědným přístupem, na rozdíl od zdravotních rizik u nekastrovaných fen.
Ideální doba pro provedení kastrace je dosažení pohlavní dospělosti, tj. po prvním proběhlém hárání, kdy je fena nejen pohlavně, ale i psychicky vyspělá. Mezi chovateli je rozšířena mylná domněnka, že fena by měla alespoň jednou odchovat štěňata (ze zdravotního hlediska neopodstatněné). Pokud hárání proběhlo je ideální vyčkat minimálně měsíc, v tomto čase dojde k odeznění účinku pohlavních hormonů (v době říje jsou pohlavní orgány zvětšené a překrvené – rizika spojená s vlastním zákrokem jsou vyšší).
V rámci kastrace je také možnost spojení s chirur.zákrokem v břišní dutině s gastropexí u rizikových kategorií psů (metoda fixace žaludku, která brání vzniku GDV- gastrické dilatace a volvulu žaludku, mezi chovateli známé více pod názvem „přetočení žaludku“). Toto je stav, který vážně ohrožuje život zvířete!
S detailními informacemi o kastraci Vás rádi budeme informovat v v naší veterinární ordinaci.