17.6 C
Jindřichův Hradec
22.03. 2023
Články

JHvet radí: To co chutná Vám, nemusí být dobré pro vašeho psa či kočku

V dalším článků z poradny veterinární kliniky JHvet se dozvíte čím byste rozhodně neměli krmit své čtyřnohé psí kamarády.

Zcela jistě se vám také přihodilo, že konzumujete své oblíbené jídlo u stolu či na pohovce a váš pes na vás použije tu nejsilnější zbraň a to svůj utrápený obličej. Jeho výraz použije k brutálnímu nátlaku, jen aby získal kousek toho co právě baští páníček. Doposud němá tvář se promění ve výraz nejvíce trpícího, hladového a neopečovávaného zvířete na světě. Sám vím, že tomuto výrazu se mnohdy nejde ubránit.

pesTo že zbytky jídla z kuchyně, které jsou většinou velice kořeněné a přesolené nejsou vůbec vhodné pro psy a kočky to v dnešní době ví každý. Ne všechni však ví, že potraviny, které bežně konzumují mohou být pro jejich čtyřnohé kamarády toxické.

Víte, které to jsou?

  • Čokoláda – obsahuje alkaloid theobromin a kofein. Způsobuje neklid, zvracení, průjem, poškození srdce až smrt zvířete. Čím více kakaa obsahuje tím je nebezpečnější. Pro představu pro 5kg psa je téměř smrtelná dávka 31g hořké čokolády nebo 331g čokolády mléčné.
  • Hroznové víno a rozinky – způsobují křeče, nevolnost, zvracení, selhání ledvin. Dodnes se přesně neví jaká látka způsobuje otravu.
  • Sladkosti – většina sladkostí, žvýkaček, ale i zubní pasta obsahuje sladidlo xylitol, ten snižuje hladinu cukru v krvi. To může způsobit křeče a nekoordinované pohyby.
  • Avokádo – obsahuje jedovatou látku persin, ta má za následek kašel, dýchavičnost, dušení, otok plic až smrt.
  • Cibule a česnek – obsahují alylpropylsulfid a propyldisulfid, které poškozují hemoglobin v červených krvinkách tím dochází k nedostatečnému okysličování tkání. Klinicky se projevuje ospalostí, únavou, zrychlená srdeční činnost a dýchání.

Tedy po dnešním článku již určitě nedávejte čokoládu jako pamlsek a česnek místo odčervovací tablety.

MVDr. Jan Hájek

Veterinární ordinace JHvet
www.jhvet.cz
FACEBOOK

Veterinární ordinace JHvet

Nejnovější články

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L

Zubní pohotovost

Miloslav L

Házenkářky si přivezly z Kunovic těsnou prohru

Miloslav L