3.3 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Články

Jindřichohradecké úzkokolejky: Pozdě, ale přece …

Jindřichohradecké místní dráhy, a. s., se v pátek 22. května 2015 rozloučily s jednou ze svých devíti lokomotiv řady T 47, které neodmyslitelně patří k provozu na místních úzkokolejkách. Lokomotiva T 47.021 dorazí po téměř 70 letech konečně do země, pro kterou byla původně určena.

Jindřichohradecké úzkokolejky: Pozdě, ale přece …Dieselelektrická lokomotiva T 47.021 byla vyrobena na konci roku 1958 v ČKD Praha jako součást rozsáhlé dodávky pro Sovětský svaz. Po dlouhých jednáních se však počet odebraných kusů snížil a 021 zůstala v Československu. 30. ledna 1959 byla dodána na slovenskou dráhu Ružomberok – Korytnica. Do Jindřichova Hradce se dostala až v září 1974 po definitivním zastavení provozu na své první domovské trati. Na jaře loňského roku o ni projevil vážný zájemce z Ruska.

Jindřichohradecké úzkokolejky: Pozdě, ale přece …Do vleklých jednání o jejím prodeji zdaleka nevstupovala jen otázka kupní ceny, ale i její zajímavá minulost. Lokomotiva je již vzhledem ke svému stáří součástí kulturního dědictví (předměty starší 50-ti let) a k jejímu vývozu mimo území České republiky byl proto nezbytný souhlas Ministerstva kultury, podložený vyjádřením Národního technického muzea.

Novým působištěm lokomotivy T 47.021 se stane 2,5 km dlouhá trať o rozchodu 750 mm Sverdlovské dětské železnice, kterou v Centrálním parku kultury a oddechu Majakovského provozuje dceřiná společnost ruského státních drah (RŽD) v Jekatěrinburku na Urale, čtvrtém největším městě Ruské federace.

Uhrazená kupní cena zároveň významně pomůže JHMD překlenout období, než se podaří s kraji uzavřít dohodu o plné kompenzaci prokazatelné ztráty z objednaných spojů základní dopravní obslužnosti.

Jindřichohradecké úzkokolejky

Jindřichohradecké úzkokolejky: Pozdě, ale přece …

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L