Jindřichohradečtí basketbalisté se výhrou v Ostravě zachránili

Ve třetím kole skupiny play-out o udržení se v Kooperativa NBL rozhodli basketbalisté BK Lions J. Hradec o své záchraně, když zvítězili 91:83 na hřišti Ostravy. Vzhledem k tomu, že Brno doma vyhrálo nad Prostějovem (81:75), mají jistotu, že už nemohou skončit poslední. V příštím zápase se Lvi představí právě na prostějovské půdě, ale už půjde jen o prestiž. Utkání je na programu ve středu 26. dubna od 18 hodin.

BASKETBAL: Na Pardubice rychle zapomenout, je tu zápas s USK PrahaNH Ostrava – BK Lions J. Hradec 83:91 (18:23, 42:38, 64:64). Sestavy a body: Painter 20, Bratčenkov 19, Smith 13, Canada 13, Klímek 6, Riewer 6, Mays 3, Popovič 2, Koloničný, Leczo – Canty 21, Lipkins 19, Brooks 14, Zuzák 12, Tawiah 12, Šoula 7, Šustek 6, Stegbauer, Fait. Šestky: 19/10:22/14. Trojky: 11/25:7/22. Fauly: 25:17. Rozhodčí: Kurz – Kapl – Jedlička, 356 diváků.
Vstup hostů do zápasu byl impozantní, po 74 vteřinách vedli 7:0, když skóre načal Chris Tawiah, trojku trefil Tomáš Šustek a dva body přidal Malcolm Brooks. Ostrava sice postupně snížila až na jednobodový odstup (6. – 13:12), ale střelecká úspěšnost Lvů byla i nadále vysoká, takže jejich náskok znovu narostl. První čtvrtinu nakonec zaslouženě vyhráli 23:18.

Ve druhé periodě jindřichohradecký celek dlouho stále vedl, odstup měl stále konstantní, avšak za stavu 32:25 došlo k zádrhelu. Během čtyř minut hosté ze hry netrefili koš, úsek prohráli 1:12. Jejich šedesátiprocentní střelba klesla na 47% úspěšnosti, poprvé pustili Novou huť do vedení. Zničehonic prohrávali 33:37. Lvům pomohl Ryan Canty pěti body v řadě (20. – 38:37), ale dalšími dvěma trestuhodnými chybami během 22 vteřin hosté soupeři zbytečně darovali čtyřbodové poločasové vítězství.

Po změně stran pokračoval vyrovnaný vývoj skóre, kdy se Ostrava držela stále v mírném náskoku. Děkovat mohla hlavně Vojtěchu Bratčenkovi, jenž proměnil pět ze svých šesti trojkových pokusů. Naštěstí pro Lvy se naposledy trefil ve 26. minutě (48:54), pak už se ke střelbě vůbec nedostal a jeho body domácímu celku chyběly. Jihočeský tým se postupně začal pořád více přibližovat, až Canty vyrovnal (28. – 57:57) a nerozhodný stav 64:64 platil i po třiceti minutách.

Hned v úvodu čtvrtého kvartálu Brooks po dlouhé době získal hostům vedení (31. – 66:64) a od té chvíle se začal hrát basketbal nahoru-dolů. Obrany statovaly, hra měla exhibiční tempo, koše padaly na obou stranách, týmy se střídaly v jedno až dvoubodovém vedení. Kdo nad ostatními výkonem čněl, to byl Canty. Využil toho, že Ostravě chyběl Petr Bohačík. Čerstvý držitel padesátitisícové prémie za prvenství v Kooperativa faktoru pro hráče s nejlepším diváckým přínosem pod koši vládl. Odehrál zápas, ve kterém dosáhl double-double (21 bodů + 14 doskoků). Měl nejvyšší validitu, nejvíce doskoků a nejvíce získaných faulů (7) v sezóně. Poslední čtvrtina v Ostravě mu patřila. Dal v ní 8 bodů, doskočil 5 důležitých balónů a pětkrát byl faulován. Třemi body v řadě dostal hosty do vedení (38. – 74:71), které už z rukou nepustili, protože v závěru měli Terrell Lipkins, Brooks, Canty a Stanislav Zuzák přesnou ruku při šestkách.