Jindřichohradečtí Lvi utrpěli v Opavě drtivou porážku

Od loňského 3. dubna basketbalisté BK Lions J. Hradec nezažili těžší porážku, když podlehli v Nymburku 51:87, než ve 40. kole Kooperativa NBL sezóny 2015/2016 v Opavě, s níž prohráli rozdílem 34 bodů. Jsou nadále poslední a ve středu 23. března od 18 hodin budou hrát na pražské Folimance s tamním USK.

BK Opava – BK Lions J. Hradec 108:74 (28:11, 49:25, 82:46). Sestavy a body: Gniadek 22, Zbránek 21, Blažek 19, Jurečka, Cvek po 16, Vlček 7, Šiřina 7 – James 18, Wright 18, Lamar 16, Fait 13, Stegbauer 6, White 3, Zuzák, Vošlajer, Kaša. Šestky: 33/27:14/10. Trojky: 9/27:4/14. Fauly: 16:26. 5OCH: 0:1 (28. White). Nejlepší hráč: Viktor Cvek (Opava). Rozhodčí: Kučera – Kapl – Klvaňa, 834 diváků.

basketbalPrvní trefu zápasu zařídil ve 33. sekundě Lukáš Stegbauer, hosté tak vedli 2:0, ale bylo to v zápase poprvé a zároveň naposledy. Ještě na konci čtvrté minuty Lions prohrávali 6:8, když proměnil Jayon James koš se šestkou. Další zbytek utkání už byl pouze hrou domácí kočky s hostující myškou, která zaostávala ve všech basketbalových dovednostech. Už v první čtvrtině ztráta jihočeského mužstva narůstala (5. – 6:15); (8. – 9:24) závratným tempem, na jejím konci byla sedmnáctibodová. Mohlo za to 6 laciných ztrát míče, špatná obrana a nízká úspěšnost střelby 4/14 = 28,6%. Opava, která měla k dispozici pouze 7 hry schopných hráčů, střílela s pětapadesátiprocentní úspěšností (11/20). Poprvé se Lvi dostali do dvacetibodového manka ve 12. minutě (13:33) po koši Kryštofa Vlčka. Za další dvě minuty už J. Hradec prohrával 15:40 a bylo jasné, že hosté si s největší pravděpodobností odvezou debakl. Nebyli si schopni přihrát, udělat clonu, v defenzívě statovali. Na doskoku také kralovali Slezané, navíc pivotmani hostů nedali jediný koš. Stanislav Zuzák, Tomáš Vošlajer a vlastně i Jakub Kaša vyšli střelecky naprázdno i z toho důvodu, že je pod košem spoluhráči ignorovali. V poločase Lvi prohrávali rozdílem 24 bodů a po obrátce se ani o zvrat nepokusili. Prakticky bez nápadu, bez invence, bez kombinace pouze stříleli a najížděli pod koš. Hra stylem buď – anebo úspěch nepřinesla. Naopak domácí tým nastřílel za třetí kvartál 33 bodů. Třicetibodový náskok měl poprvé ve 26. minutě po Vlčkově trefě (67:37). Do poslední periody šla Opava se šestatřiceti body k dobru. V závěrečném dějství, které se podařilo Lvům vyhrát 28:26, se řešily pouze otázky, zda hosté inkasují stovku a jakým rozdílem prohrají. Trojcifernou číslovku zařídil Filip Zbránek proměněním trestného hodu na začátku 37. minuty. Porážka Lions nakonec byla čtyřiatřicetibodová, i když v některých chvílích ztráceli až 42 bodů (35. – 53:95; 36. – 57:99). Zmírnění porážky přinesly teprve poslední dvě minuty, které Lvi vyhráli 12:4.

David Musil (J. Hradec – trenér): „Chybělo nám úplně všechno, za celý zápas jsme nezahráli jedinou kolektivní akci. Opavě jsme nebyli schopni zabránit v tom, aby dávala jednoduché koše. Vypadalo to, jako bychom zůstali v autobusu. Z naší strany nejde najít jediné pozitivum. Opava si šla za pohodlným vítězstvím jasným způsobem, dostali jsme stovku, což se líbilo divákům.“

Petr Czudek (Opava – trenér): „Výborně jsme do zápasu vstoupili, do poločasu jsme si vytvořili pohodový náskok. Ve druhé půli jsme pod dojmem velkého rozdílu vymýšleli až moc komplikované věci, i když jsem hráče nabádal ke koncentraci, jelikož je nás jenom sedm a nemůžeme si dovolit další zraněné. Dali jsme sto bodů, to tu dlouho nebylo. Jsem za to rád, naši diváci si to zaslouží. S chutí hráli Martin Gniadek, Filip Zbránek. Zápas se povedl Viktoru Cvekovi, jenž má double-double, přestože utkání odehrál se sebezapřením.“