7.5 C
Jindřichův Hradec
26.03. 2023
Články

Glosa: Slavnosti města – skutečná oslava pro lidi, nebo akce „aby se neřeklo“?

Jindřichův Hradec
Ilustrační foto – Foto: Ondřej Pumpr

Je to již 720 let, kdy byl položen základní kámen našeho krásného města, respektive, kdy byl datován jeho vznik. To je číslo více než úctyhodné a to nejenom na poměry Jižních Čech, ale také v ČR samotné, vždyť nejstarší město se chlubí 800-letitou historií. To ale není vše, co můžeme nabídnout. V podobě našeho hradu a zámku máme také třetí největší památkovou rezervaci u nás, celosvětově největší mechanický betlém, Dům Gobelínů atd., zkrátka a dobře, máme co nabídnout. Otázkou však zůstává, jestli to vše stačí proto, aby místní nebo přespolní navštívili naše krásné město a odnesli si kýžený zážitek? Pokud by to bylo někomu málo, tak oslavy založení města jsou ideální příležitostí, jak si „napravit reputaci“ a dát jasný signál všem, že Hradec má co nabídnout. Proto nejedna rodina vyrazila tuto sobotu v očekávání do města, aby byla u toho a to i v těchto dnech, kdy teploty na teploměru lezou vysoko nad hranici třiceti stupňů celsia.

Mám-li mluvit za sebe, tak to očekávání bylo veliké, protože 720 let je pěkné kulaté číslo a dalších 10 let nebudu mít důvod něco slavit, vždyť i velikost oslavy narozenin se řídí v kulatinách. Kdo ale uvažoval stejně jako já, ten byl stejnou mírou také zklamán. Přitom vše začalo velmi dobře – pátečním vydařeným koncertem (který jsme si všichni zaplatili na vstupné – proč by ne, jde přeci o oslavy města), ale sobotní akce, snad kromě průvodu, který byl asi s ohledem na rozpočet nepříliš dlouhý a obsáhlý, nestála stručně řečeno za nic. Jarmark na druhém nádvoří zámku nebyl rozhodně tím, co jsme čekali a nabídka zábavy pro děti byla zaměřená jen pro ty větší a statnější, které se vyhnou obřím pytlům ve tvaru oboustranné sekery, popřípadě je náraz nevymrští až na hradní stěny.

Nicméně i program je vše vypovídající a bylo vidět, jak moc si na městě dali na programu záležet (tedy jestli to dělali proto, aby už nikdo nikdy nepřišel). Zmíněný bohatý program na 3. nádvoří byl tak bohatý, že se tvořily kolem něj hloučky, přes které bylo vidět na padesát metrů a tudíž jsme ani nemuseli chodit příliš blízko, snad možná proto, že kde není zábava, tam se nikdo netlačí a tak při historických tancích byla divácká kulisa řídká jak okurkový salát ve školní jídelně. To šermířský souboj měl jiné grády a dokázal upoutat, ale dá se pochopit, že jistě stateční (už jenom kvůli navlečenému hábitu v tropických vedrech) šermíři neudrží tempo celý den a tak nudný program pouze zpestří.

Zklamání lidí bylo vidět na první pohled a chůzi znuděných dětí asi ani netřeba popisovat. Kdo tam byl, tak jich jistě viděl mnoho. Možnou předzvěstí sobotního fópa byla páteční akce jindřichohradecké Městské policie, která na nařízení rady města přesně ve 22:00 nekompromisně uzavírala všechny zahrádky restaurací v srdci našeho města. Nedovedu si představit, jak se asi cítí turisté, kteří k nám přijeli utrácet peníze a v době, kdy se počasí umoudří a teploty klesnou lehce nad 20 stupňů a konečně nestihne pivo zteplat v rukou servírky, jej Městská policie zažene do útrob restaurací a barů(tedy v tom lepším případě). V tom horším případě  zatnou zuby odeberou na pokoj a už je tu nikdy neuvidíme. Ani je, ani jejich příbuzné a známé, protože reklamu, kterou našemu městu udělají, respektive si jí děláme sami, nás jen těžko vyšvihne mezi nejoblíbenější města. O dopadu na místní podnikatele, kteří zaměstnávají místní občany, nebudu raději ani hovořit.

Možná dobrým příkladem by pro Hradec mohla být blízká Kamenice nad Lipou, která vlastně ani nemá pořádně co oslavovat, protože žádné kulatiny neslaví. Nicméně, měla rozhodně co nabídnout. Pro děti byly připravené trampolíny, skákací hrady, houpačky, kolotoče atd., pro dospělé pak cyklistické závody a koncertní vystoupení od odpoledních hodin až do půlnoci. Nesmíme také vynechat to, že nevystoupili pouze místní, ale také známé kapely jako jsou Ready Kirken, Ivan Hlas a Rybičky 48.

Vede mě to pouze k jediné myšlence a to, zda-li šlo o skutečnou oslavu kulatin města, nebo akci, která se uspořádala jen proto „aby se neřeklo“? Proč jsme nepostavili pro děti zábavný park, kde by se skutečně vyřádil každý, proč jsme nepřivedli nějaká zvířata, proč jsme nepořádali koncert kapel na které se i normálně stojí fronta a co vlastně má přilákat turistu do města, které nechce jejich peníze?  Ruku na srdce, vám tohle přijde normální? Nejde o to, kdo je nalevo, kdo napravo, kdo rád modrou, oranžovou, nebo červenou, ale o to, kdo nad svou prací přemýšlí a zvažuje důsledky svých kroků.

Michal Bartoška

Jaké máte postřehy z oslav města vy? Můžete nám napsat do facebookové diskuze níže nebo na e-mail info@hradeczije.cz

Odpověď pana starosty Mrvky na diskusi pod článkem: Slavnosti města – skutečná oslava pro lidi, nebo akce „aby se neřeklo“?

 

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L