Aktuálně

Lada nelada a vyladěná móda

Lada nelada a vyladěná móda

Muzeum Jindřichohradecka připravilo ve výstavním sále „V jezuitském semináři“ na Balbínově náměstí dvojvýstavu Lada nelada a vyladěná móda, jejíž vernisáž proběhne 24. října 2019 v 16.00 hodin. Výstava, která nabídne historii šicích strojů včetně dobové dámské módy, bude ke zhlédnutí až do 6. ledna 2020. Kurátory výstavy jsou PaedDr. František Fürbach a Mgr. Alexandra Zvonařová.

Výstava přiblíží převážnou část 20. století prostřednictvím unikátních typů šicích strojů značky Lada a na nich vyráběného módního zboží. Zpestřením módy 20. století bude i ukázka několika modelů z konce 19. století.“ uvedla kurátorka výstavy Alexandra Zvonařová.

Lada nelada a vyladěná móda

Historií průmyslového podniku známého jako Lada Soběslav, který byl založen před sto lety, se zabývá Muzeum Jindřichohradecka dlouhodobě. Muzeum má ve své sbírce mnoho dokladů o činnosti firmy. Kompletní výrobu šicích strojů továrny prezentuje i stálá expozice muzea, která je taktéž ke zhlédnutí v budově jezuitského semináře na Balbínově náměstí. Na výstavě budou představeny zajímavosti ze světa šicích strojů například z období po 2. světové, kdy byl podnik znárodněn, nebo stroje, které se vyvážely do zahraničí, mimo jiné i ty, které putovaly až do Jihoafrické republiky.

Druhou složkou výstavy je různá podoba dámské módy z období 19. a 20. století. Oděvní firmy na Jindřichohradecku patřily k významným českým producentům textilního zboží. Konkrétně v Jindřichově Hradci působilo velké množství módních obchodů, krejčích i švadlen. Nejstaršími vystavenými exponáty budou měšťanské šaty a kostýmy pocházející z konce 19. století. Zajímavostí jsou i secesní modely z počátku 20. století.

Výstava „Lada nelada a vyladěná móda“ se bude instalovat ve výstavní síni „V jezuitském semináři“ na Balbínově náměstí od 14. do 23. října 2019. Během instalace bude možné podání rozhovorů včetně pořízení fotografií z příprav výstavy.

Eva Skořepová