7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
Prezentace a produkty

Lektor Tomáš Škarda Hradečákům představuje „Online učebnici o PC“

Tomáši, práci lektora už děláte přes deset let. Kolik jste už proškolil klientů a jaká část z nich byla z Jindřichohradecka?

Hezká otázka :-). Osobně si statistiky nedělám, ale když jsem nahlédl do databází naší organizace, viděl jsem tam za těch deset let 976 lidí. A asi 125 lidí předtím, než jsem nastoupil do Attaveny. Z toho bylo asi sto lidí přímo z Jindřichova Hradce.

Online učebnice o PC: Rozhovor s lektorem Tomášem ŠkardouMěli tito klienti něco společného? Kvůli čemu třeba do kurzů šli?

Ano, chtěli se lépe naučit s počítačem. Převážně polovina z nich byla na mateřské nebo rodičovské dovolené. Z toho může být patrné, že se jednalo pouze o ženy, ale není tomu tak, zažil jsem a i sám jsem učil jednoho tatínka a bylo to právě v Jindřichově Hradci.

A co bylo takovým největším problémem lidí v kurzu, co se chtěli naučit nejvíc?

Kámen úrazu je pochopení základní datové struktury v počítači. Kam co ukládat, pod jakým názvem, jaké složky si kde vytvářet. Tohle znát a umět používat je docela těžké. Hodně lidí si myslí, že to zvládají, ale na první pohled je vidět, jaký nepořádek v počítači mají. Lidem se pletou pojmy soubor nebo složka. I když toto považuji za jednu z nejdůležitějších věcí, lidé nejvíce požadují kurzy zaměřené na MS Office – Word a Excel, což je zapříčiněné poptávkou na trhu práce, ale byl i zájem o prezentační dovednosti, tvorbu webových stránek a různé vychytávky, které lidem dokážou práci s počítačem zjednodušit a zefektivnit.

Jsou, Tomáši, nějaké chyby a dotazy, se kterými se u lidí v kurzu setkáváte stále dokola?

Jasně, a vychází to právě z nepochopení té datové struktury a toho, co jejich počítač vůbec obsahuje. Často říkají, že mají doma Windows 2003, ale on je to Office 2003. Nedokážou si představit, co znamená ten bajt. Že je to důležitý údaj, jednotka, se kterou denně při práci s počítačem pracují.

Za jakou dobu se vlastně může člověk naučit pracovat s daty v počítači, Wordem a Excelem? Aby se mohl považovat za průměrného uživatele počítače? 

Těžká otázka. Záleží, jak člověk dokáže vnímat, jakou má chuť se vzdělávat a posouvat svoje sebevědomí. V přímém studiu se dá říct, že to může být kolem 150 hodin. Ale nesmíme zapomenout i na čas, kdy si to klient zkouší a začíná používat v praxi. Právě v tu chvíli můžeme říct, že se blíží průměrnému uživateli.

Vy se, Tomáši, také aktivně zapojujete do tvorby online učebnice Virtualnikolega.cz. Můžete uvést, o co jde a jak to bylo přínosné klientům v kurzech? 

Online učebnice o PC: Rozhovor s lektorem Tomášem ŠkardouVirtuální kolega je online učebnice, ve které jsou námi zpracovaná videa o práci s počítačem. Ta v podstatě nahrazují klasickou výuku. Jde o učebnici, která obsahuje něco kolem jednoho tisíce zpracovaných videí a klienti ji ve výuce používají jako knihovnu, knížku, kde si mohou získané znalosti osvojovat. A na cvičeních a kvízech zkoušet, zda dané problematice rozumí. Výhoda je v tom, že si výuku mohou kdykoliv zastavit a zároveň si to zkoušet na svém počítači doma. Chvilku trvá, než se klienti s portálem seznámí, ale následně si ho nemohou vynachválit, jelikož je to jejich virtuální pomocník a najdou tam i další pokročilejší témata, jako například hromadnou korespondenci, kontingenční tabulky, tvorbu životopisu atd., které jejich znalosti a dovednosti prohlubují.

Web Hradeczije.cz začal před několika dny spolupracovat s Virtuálním kolegou. Čí to byl nápad a jak to celé vzniklo? 

Pochlubím se, můj :-). Chtěl jsem i ostatním lidem z Jindřichova Hradce a okolí poskytnou možnost začít používat naši online učebnici. A jelikož na facebooku sleduji stránky portálu Hradec Žije a znám Mílu Lojku, tak mě napadlo tyto dva portály spojit. Hradci žije se náš portál a myšlenka zalíbily, tak jsme to zrealizovali.

Kurzy samozřejmě nejsou zdarma, ale jsou cenově nastaveny tak, aby si je mohl dovolit každý. Ale proto, že jsem Hradečák, domluvil jsme u nás možnost tuto online učebnici dva měsíce využívat zdarma. Představte si, že teď budete studovat 3 hodiny denně po ty 2 měsíce. Celkem 180 hodiny vzdělávání. To znamená, že pokud se chcete stát průměrným uživatelem počítače, tak to za ty dva měsíce můžete s námi zvládnout.

Chcete na závěr něco vzkázat klientům?

Všem přeji hodně štěstí. A aby jim znalosti a dovednosti, které se při studiu počítačů naučí, usnadnily jak pracovní, tak osobní život.


Online učebnice o PC

Jak akci využít?

  • Přejděte na stránku www.virtualnikolega.cz/hradeczije
  • Vyplňte zde registraci (v případě, že již náš web využíváte, tak přihlášení)
  • Po výzvě zadejte ověřovací kód 384

Poté budete přesměrováni na web Virtuální kolega, kde získáte přístup ke všem studijním materiálům na 2 měsíce od data registrace.

PR prezentace

Nejnovější články

Jitka SuperCleaner nově dezinfikuje ozónem interiér vozu nebo nemovitosti

Miloslav L

Velikonoce v Čajovně U Zámku

Miloslav L

RM-BAU – Naše významné práce v roce 2020 (fotogalerie)

Miloslav L