Jindřichův Hradec
29.01. 2023
Články

Lvi rozsápali prostějovského favorita ve třetí čtvrtině

Parádní výhra v 6. kole Kooperativy NBL posunula basketbalisty BK Lions z posledního místa tabulky o dvě příčky výše. Nad favoritem z Prostějova doma zvítězili, když famózním způsobem zvládli třetí kvartál, v němž Orlům nasázeli 33 bodů. V sobotu 15. října od 17:45 hodin hrají v dalším kole KNBL v Kolíně.

BK Lions J. Hradec – Orli Prostějov 97:76 (21:22, 46:40, 79:51). Sestavy a body: Brooks 21, Zuzák 18, Šoula 18, Canty 10, Šustek 10, Fait 8, Tawiah 8, V. Novák 2, Stegbauer 2, J. Satrapa, Fical – Palyza 19, Dokoupil 13, Marko 11, Tomanec 11, Souček 9, Slezák 5, Norwa 4, M. Novák 4, Goga, Kulon. Šestky: 21/15:19/14. Trojky: 2/16:10/26. Fauly: 18:20. 5OCH: 0:1 (29. Norwa). Rozhodčí: Vyklický – Kurz – Komprs, 610 diváků.

Lvi rozsápali prostějovského favorita ve třetí čtvrtiněSportovní ředitel jindřichohradeckých Lions Radim Valcha uvedl po minulém utkání ve Svitavách, v němž tým dal pouze 61 bodů, že se mužstvo musí zaměřit na produktivitu střelby. Proti favoritovi z Prostějova si na přesnosti zakončení dalo opravdu záležet, Orlům nastřílelo 97 bodů. Úspěšnost z pole mělo 56,3% (ve Svitavách 31,4%).

Bilance prvních čtvrtin Lvů v pěti předchozích kolech byla hrozivá. Pokaždé ji prohráli při skóre 72:134. Vyhrát ji sice nedokázali ani proti Prostějovu, ale nepropásli ji. Na jejím konci byli pozadu o jediný bodík. V průběhu desetiminutovky třikrát vedli, třikrát bylo vyrovnáno a třikrát byli ve vedení Hanáci. Nejvíce o 6 bodů (7. – 15:21), kdy dal trojku Roman Marko, nejlepší prostějovský hráč (11 bodů, 5 asistencí, 4 doskoky, střelba 80%). O bodový přísun na straně Lions se v první periodě postaralo kvarteto hráčů, nejvíce přispěli Stanislav Zuzák s 10 a Ryan Canty se 6 body.

Druhá perioda měla dlouho vyrovnané skóre. Lvi dál vsázeli na intenzivní bojovnost, agresivní, ale čistou defenzívu a také aktivitu na doskocích pod oběma koši, kde nepovažovali žádný balón za ztracený. Prostějov hrál profesorsky, mohl se hlavně spolehnout na střelecké schopnosti Lukáše Palyzy, který se trefoval ze všeho. V 19. min. už měl na kontě 16 bodů, když trojkou vyrovnal na 40:40. Po tomto jeho koši se ovšem Orlům polámala křídla. Za posledních 79 sekund prvního poločasu jim dali Jiří Šoula a Canty po třech bodech a naznačili, co by se mohlo dít po přestávce.

Lvi rozsápali prostějovského favorita ve třetí čtvrtiněDěly se věci! Podkošoví hráči hostů Jan Tomanec a Michal Norwa měli tři a čtyři fauly, takže seděli na lavičce, což domácí tým v ofenzívě i defenzívě maximálně využil. Canty se Zuzákem sbírali míče, Malcom Brooks, Šoula a Tomáš Šustek neomylně zakončovali. Šňůra 7:0 (23. – 55:40) přiměla trenéra Prostějova Zbyňka Cholevu, aby si vzal oddechový čas. Po něm se Palyza naposledy připomněl trojkou, ale to byl poslední hanácký záchvěv ve třetím kvartálu. Po příchodu Chrise Tawiaha, jenž nahradil unaveného Cantyho, začala exhibice Lvů. Přišla druhá šňůra 7:0, tři Tawiahovy smeče a úsek necelých tří minut 15:1 (29. – 77:46), na jehož konci vedli domácí rozdílem 31 bodů!

V posledním kvartálu už si Lvi užívali pohodu, nadšení diváci vyprovázeli střídající borce aplausem. Přestože se na straně Prostějova střelecky i herně chytili Petr Dokoupil, Marek Souček a Tomanec, tak na zvrat hosté nemohli mít ani pomyšlení. Možným komplikacím vždy včasným kontrem zamezili Dalibor Fait a Brooks. Poslední čtyři minuty odehrálo jindřichohradecké mládí, které si také přímo z palubovky vychutnalo vítězné nadšení.

Zbyněk Choleva (Prostějov – trenér): „Soupeř nás i bez vícero nastřílených trojek vymazal ve třetí čtvrtině za hřiště. Pod košem díky spolupráci a situacím dva na dva a jeden na jednoho úplně rozebrali naší obranu. Gratuluji domácím k výhře, byli v euforii, kterou si vychutnali plnými doušky.“

Karel Forejt (J. Hradec – trenér): „Nad Prostějovem se nevítězí každý den, slova jsou vlastně zbytečná, je to sladká výhra. Vznikla souhrou několika faktorů, a to především tím, že jsme měli devětašedesát procent úspěšnost střelby za dva body a dokázali jsme hrát agresivně pod koši. Hra obou našich zahraničních pivotmanů byla tentokrát přesně taková, jakou si představujeme. Byli pro soupeře velmi nebezpeční. Také jsme nezačali panikařit, když hosté trefovali trojky, hráli jsme dát podle taktických plánů. To byla rovněž změna oproti minulým zápasům.“