5.7 C
Jindřichův Hradec
29.03. 2023
Články

JHvet radí: Má Váš pes strach z ohňostrojů a dělobuchů?

Blížící se silvestrovské oslavy u mnoha majitelů psů a koček vyvolávají obavy, strach a někdy až hrůzu, jak vše společně vklidu zvládnou. Některá zvířata jsou velice odolná a jakékoliv střílení dělobuchů je nerozhází, ale jsou to opravdu světlé výjimky. Realita je spíše taková, že většina zvířat tyto hlasité a mnohdy i pro nás nepříjemné hlukové a světelné projevy nesou velice špatně. Hlavními projevy strachu z hluku je: štěkot, skrývání se, nervozita, třes, nadměrná slinivost, neochota přijímat krmení, zvýšená dechová frekvence. Je několik možností jak tyto stresové situace řešit.

JHvet radí: Má Váš pes strach z ohňostrojů a dělobuchů?Pravděpodobně nejrozšířenějším řešením jsou doplňky stravy na bázi mléčné bílkoviny kaseinu, který ovlivňuje vyplavování serotoninu v mozku a působí pozitivně na zklidnění a psychickou pohodu. Zde je důležité látku podávat dlouhodobě a to většinou již 14 dní před plánovaným stresovým podnětem. Z našich zkušeností účinnost látky je zcela nepředvídatelná. Spíše je tu fakt, že na hlasitější hlukové a světelné podněty nemá větší účinek.

U koček se pro potlačení stresu používají feromony, které navozují blahodárnější prostředí. Ty jsou aplikovány ve formě obojků, sprejů, odpařovačů aj. Tyto produkty jsou běžně dostupné v chovatelských potřebách, eshopu a jsou bez předpisu.

Další používanou skupinou jsou benzodiazepiny, léky na veterinární předpis. Tyto látky jsou již „spolehlivé“ a u majitelů zvířat značně oblíbené pro jejich poměr cena/výkon/rychlost nástupu. Aplikace je totiž snadná. Pastu či tabletu aplikujeme se žrádlem/pamlskem a s nástupem účinku můžeme počítat kolem 20 až 60 minut, někdy ale může být nástup rychlejší. Zvíře si často lehne, vypadá klidně, nereaguje na okolní podněty. Majitel je v tu chvíli šťastný, myslí si, že když neštěká, nekňučí, neškrábe a neotravuje své okolí, je vše vpořádku. Co se ale vlastně děje se zvířetem? Po aplikaci u benzodiazepinů nastává sedativní, hypnotický a amnestický účinek. To znamená, že zvíře nemůže reagovat na vzniklý stresový podnět a po této epizodě si nic nepamatuje. Velké riziko u těchto léků je, že organismus ztrácí svou tělesnou teplotu a zvíře je „vypnuté“.

Naprosto novým a jedinečným lékem na hluk je Sileo. Tento veterinární produkt je přímo schválen jako lék na potlačení strachu z hluku u psů. Obrovskou výhodou je, že pes není vůbec sedován. Je vždy při vědomí a dokáže normálně fungovat a vnímat své okolí. Proč je výhoda, že pes vnímá hluk, ale nereaguje? Je to jednoduché! Pes, který prožije stresovou nebo hlukovou epizodu pod tímto lékem, si dokáže v mozku zanechat paměťový záznam o tom, že vše proběhlo bez problémů. Takže při příští stresové a hlukové situaci je velká pravděpodobnost, že léku nebude třeba nebo že reakce na hluk bude minimální.

Máte doma mazlíčka, který reaguje na ohňostroje či dělobuchy??

Přijďte se k nám poradit.

MVDr. Jan Hájek

Veterinární ordinace JHvet
www.jhvet.cz
FACEBOOK

 

Nejnovější články

Salonek u slunečnice | masáže

Miloslav L

AR SERVIS hledá Pracovníka příjmu

Miloslav L

Daniel Paťha Tennis Academy – DPTA

Miloslav L