7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
Články

Město se připojilo k mezinárodnímu projektu Rákóczi – Evropská kulturní stezka

V pátek 19. února 2016 se v polské Jaroslawi uskutečnila konference k mezinárodnímu projektu Rákóczi – Evropská kulturní stezka, kde starosta města Stanislav Mrvka podepsal Memorandum o porozumění.

Město se připojilo k mezinárodnímu projektu Rákóczi - Evropská kulturní stezkaZáměrem tohoto projektu je vytvoření Evropské kulturní stezky pečující o duchovní dědictví  Františka Rákócziho II. a mapující jeho životní pouť, která přesahovala hranice a spojovala národy. Účastníky mezinárodního setkání čtyř zemí byly polská Jaroslaw, maďarská města Sárospatak a Miskolc, slovenská města Svidník, Velký Šariš a Zborov. Za českou stranu se zúčastnil Jindřichův Hradec. Konference se zúčastnili také představitelé neziskových organizací z těchto zemí. Rákócziho stezka si klade za cíl postihnout všechny významné milníky Rákócziho života a představit je evropské veřejnosti jako souhrnnou kulturní stezku, po které by bylo možné putovat a jít tak po stopách této výjimečné historické osobnosti. Jindřichův Hradec hrál v životě mladého knížete významnou roli – žil  zde a studoval v proslulé jezuitské koleji.

Pozn.: V rámci projektu je předpokládáno postupné připojení dalších  evropských  měst, která jsou spojená s Rákócziho životem (např. Praha, Vídeň, Tekirdat (Turecko), Yerrest (Francie), Mukačevo (Ukrajina), četné obce v Sedmihradsku (Rumunsko), Florencie a Řím). Budou sestaveny pracovní skupiny  v rámci  jednotlivých zemí, které na projektu budou společně pracovat. Každé z měst bude podávat návrh, jak poutní místo spojené s postavou Františka II. Rákócziho svým obyvatelům a návštěvníkům města připomenout. Město se poté stane součástí Evropské kulturní stezky, jejíž koncept přispívá k větší rozmanitosti nabídky evropského cestovního ruchu.

Zdroj: Archiv města Jindřichův Hradec

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L