V pátek 19. února 2016 se v polské Jaroslawi uskutečnila konference k mezinárodnímu projektu Rákóczi – Evropská kulturní stezka, kde starosta města Stanislav Mrvka podepsal Memorandum o porozumění.
Záměrem tohoto projektu je vytvoření Evropské kulturní stezky pečující o duchovní dědictví Františka Rákócziho II. a mapující jeho životní pouť, která přesahovala hranice a spojovala národy. Účastníky mezinárodního setkání čtyř zemí byly polská Jaroslaw, maďarská města Sárospatak a Miskolc, slovenská města Svidník, Velký Šariš a Zborov. Za českou stranu se zúčastnil Jindřichův Hradec. Konference se zúčastnili také představitelé neziskových organizací z těchto zemí. Rákócziho stezka si klade za cíl postihnout všechny významné milníky Rákócziho života a představit je evropské veřejnosti jako souhrnnou kulturní stezku, po které by bylo možné putovat a jít tak po stopách této výjimečné historické osobnosti. Jindřichův Hradec hrál v životě mladého knížete významnou roli – žil zde a studoval v proslulé jezuitské koleji.
Pozn.: V rámci projektu je předpokládáno postupné připojení dalších evropských měst, která jsou spojená s Rákócziho životem (např. Praha, Vídeň, Tekirdat (Turecko), Yerrest (Francie), Mukačevo (Ukrajina), četné obce v Sedmihradsku (Rumunsko), Florencie a Řím). Budou sestaveny pracovní skupiny v rámci jednotlivých zemí, které na projektu budou společně pracovat. Každé z měst bude podávat návrh, jak poutní místo spojené s postavou Františka II. Rákócziho svým obyvatelům a návštěvníkům města připomenout. Město se poté stane součástí Evropské kulturní stezky, jejíž koncept přispívá k větší rozmanitosti nabídky evropského cestovního ruchu.
Zdroj: Archiv města Jindřichův Hradec