8.6 C
Jindřichův Hradec
22.03. 2023
Články

Monumentální ATLAS SVĚTA na výstavě Muzejní poklady v rukách restaurátorů

Monumentální, 300 let starý atlas světa si nyní mohou lidé prohlédnout v Muzeu Jindřichohradecka. Vzácnou knihu zrestaurovala v roce 2013 ve svém ateliéru restaurátorka Markéty Kropáčkové za podpory grantu MK ČR Knihovna 21. století a nyní ho poprvé od renovace muzeum představuje veřejnosti na výstavě Muzejní poklady v rukách restaurátorů. Zájemci nyní mají jedinečnou možnost unikátní a velice rozměrnou knihu spatřit ve výstavním sále na Balbínově náměstí do 7. října.

Monumentální ATLAS SVĚTA na výstavě Muzejní poklady v rukách restaurátorů
Restaurovaný titulní list atlasu světa z roku 1714

„Atlas sestavil císařský geograf Karla VI. Johann Baptist Homann a zmíněné vydání vyšlo v roce 1714 v Norimberku pod názvem Neuer Atlas Uber die Gantze Welt. Jedná se o unikátní, velmi cenný a v současnosti také vysoce tržně ceněný starý tisk, který je doložen z let 1714 – 1716 pouze v několika evropských knihovnách. Jeho hodnotu pro Sbírku Muzea Jindřichohradecka zvyšuje provenience exempláře, který je spojen s jednou z  nejvýznamnějších jindřichohradeckých osobních knihoven 19. století – knihovnou jindřichohradeckého kaplana a autora první historické práce o Jindřichovu Hradci Josefa Štěpána Claudia, z níž pochází,“ přiblížila odborná knihovnice muzea a správkyně sbírkového knižního fondu Štěpánka Běhalová.

V roce 1920 jej zakoupil zdejší černínský archivář František Teplý. Důvod a detaily nákupu dodnes připomíná jeho rukopisný záznam na titulním listu: „Tuto knihu, kdysi Claudiusovu, jsem koupil, aby nepřišla z Hradce pryč od vetešnice Weisové na Nežárce v únoru 1920. František Teplý, archivář.“

I další skvosty z muzejní sbírky, kterým zašlou krásu navrátily ruce restaurátorů během posledních deseti let, představuje výstava v Muzeu Jindřichohradecka. Mezi Muzejní poklady v rukou restaurátorů patří například soubor nebeklíčů, řada uměleckých děl, ale výstava přiblížuje i práci výtvarníků a konzervátorů, kteří pracují na obnově Krýzových jesliček. Samostatná výstava Zacíleno na božskou Emu připomíná zrenovovanými předměty 140. výročí narození naší nejslavnější operní pěvkyně Emy Destinnové.

Marie Hazuková

Nejnovější články

Házenkářky si přivezly z Kunovic těsnou prohru

Miloslav L

Příměstské tábory Svět Fantazie 2023

Miloslav L

Charita hledá dobrovolníky do nemocnice a centra sociálních služeb

Miloslav L