11 C
Jindřichův Hradec
1.04. 2023
Články

Mozaikový betlém Jindřicha Vydry v muzeu

Závěrem loňského roku získalo Muzeum Jindřichohradecka do své sbírky betlémů originální keramický mozaikový betlém akademického sochaře Jindřicha Vydry. Autor vytvořil betlém na objednávku muzea přímo pro trvalou instalaci v Mikulášské kapli, významnou gotickou architektonickou část areálu kostela sv. Jana Křtitele a minoritského kláštera.

Mozaikový betlém Jindřicha Vydry v muzeuUnikátní autorské dílo svým tvarem navazuje na gotické oblouky oken kaple, pojetím postav pak směřuje k rané renesanci. Proto v něm najdeme tradiční ztvárnění Tří králů, ale také Marii, jejíž podoba byla inspirována Jindřichohradeckou madonou. Autor zvolil jednoduchou modrobílou barevnost, která velmi příjemně dotváří atmosféru intimní scény Narození Páně. Použití techniky mozaiky z keramických střepů nebývá při tvorbě betlémů obvyklé. Unikátní betlém tak vznikl lámáním keramických střepů v několika modrých odstínecha jejich složením do kompozice pozadí k autorským betlémským figurám v bílém provedení. Veřejnosti byl poprvé představen 6. ledna 2017 a je možné jej shlédnout v tradiční otvírací době muzea.

V Jindřichově Hradci je tak poprvé nastálo veřejnosti zpřístupněno dílo akademického sochaře Jindřicha Vydry, který trvale žije v nedalekém Horním Žďáře. Jindřich Vydra se narodil 15. srpna 1930 v Českých Budějovicích. Uznávaný výtvarník, malíř a ilustrátor, který se věnuje především mozaice, ale též keramice, designu, sklu a realizaci do architektury tak natrvalo vstupuje prostřednictvím svého díla do Jindřichova Hradce.

„Ctím a vyznávám myšlenky velkých filozofů a tvůrců, jsem s nimi a oni jsou ve mně. Vytvářet krásné životní prostředí, které ovlivňuje naše duše, je mým krédem.“ Jindřich Vydra

Štěpánka Běhalová, Alexandra Zvonařová

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L