0.1 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Výstavy

Soukromý: Muzejní poklady v rukou restaurátorů – Zacíleno na božskou Emu

Výstavy představí Muzejní poklady v rukou restaurátorů a zacílí na božskou Emu

Jedním z hlavních úkolů každého muzea je péče o sbírky. S tím úzce souvisí pravidelné restaurování a konzervování sbírkových předmětů, na které Muzeum Jindřichohradecka každoročně vynakládá statisícové částky. Výsledky několikaletého restaurování budou k vidění na muzejní výstavě – Muzejní poklady v rukou restaurátorů a Zacíleno na božskou Emu.

Návštěvníci se budou moci seznámit s vybranými exponáty, které prošly rukama restaurátorů a konzervátorů jak dodavatelsky, tak i vlastními silami v průběhu deseti let. Nejsložitějším exponátem, v současné době stále restaurovaným, jsou Krýzovy jesličky, které svým rozsahem a složitostí předčí všechny ostatní muzejní exponáty. Část figurek a architektury jsou již zrestaurovány Zdenou Skořepovou a Terezou Krninskou Buškovou a budou k vidění nejenom na výstavě, ale také v samotných Krýzových jesličkách. Na mechanismu, který se renovuje v postupných krocích a běžnému návštěvníkovi zůstává jeho složitost skryta, participují muzejní konzervátor a technici. Na výstavě bude vedle betlémských figurek možno shlédnout i část zrestaurované etnografické oděvní kolekce, zahrnující období od roku 1840. Jedná se hlavně o dámské šaty, kabátky, halenky, kostýmy, čepečky a vějíře nebo uniformy.

Z desítek poškozených starých tisků, rukopisů, jindřichohradeckých a kramářských tisků, které muzeum v poslední době zrestaurovalo, byl pro výstavu vybrán soubor nebeklíčů (modlitebních knih Martina z Kochemu) tištěných v jindřichohradecké Landfrasově tiskárně v unikátních jihočeských mosazných vazbách zdobených štrasem. Nejrozměrnější restaurovanou knihou ze Sbírky Muzea Jindřichohradecka je Neuer Atlas Über die Ganze Welt německého geografa J. B. Homanna se souborem tištěných kolorovaných map.

Muzejní poklady v rukou restaurátorů - Zacíleno na božskou EmuMezi uměleckými fondy došlo postupně ke kompletnímu restaurování výtvarného díla umělců z řad 75. pěšího pluku, jmenovitě malířů Oldřicha Vlacha, Jiřího Kauckého či Jano Šrámka. Ze sochařů prošlo obnovou dílo Jana Vítězslava Duška a Rudolfa Kabeše. Mimo tyto i další významné osobnosti pokračuje muzeum v současné době na systematickém zhodnocení sádrových plastik, modelů a reliéfů z 19. a 20. století, které budou na výstavě prezentovány. Ze sbírkového fondu Mapy nechalo muzeum restaurovat zajímavou, ručně kreslenou mapu Jindřichohradecka z období protektorátu. Z fondu Regionální historie pamětní stuhy, které dostala a herečka Adéla Volfová nebo kapelník plukovních hudeb Jan Zeman. Postupně muzeum restauruje poměrně rozsáhlý soubor malovaných terčů jindřichohradeckého ostrostřeleckého sboru, některé bude možné spatřit také na výstavě.

Letošní výročí operní pěvkyně Emy Destinnové, která se narodila 26. února 1878, připomíná muzeum výstavou Zacíleno na božskou Emu, kde bude představena řada zrestaurovaných unikátních exponátů – originální japonské kimono, soubor japonských panenek a také její halenka se zajímavou historií. Z nových přírůstků na výstavě jistě zaujmou dobové nahrávky na gramofonových deskách, pohlednice pěvkyně v různých rolích, fotografie i písemnosti a rovněž psací stůl ze zámku ve Stráži nad Nežárkou.

Slavnostní vernisáž obou výstav se bude konat ve čtvrtek 14. června v 16.00 hodin ve výstavní síni na Balbínově náměstí. Výstava potrvá až do 16. září 2018.

Nejnovější články

Historie vytesaná do kamene

Miloslav L

Z dějin městské samosprávy

Miloslav L

Stopy pravěku Jindřichohradecka | Muzeum Jindřichohradecka

Miloslav L