Aktuálně

Muzeum fotografie a MOM představuje Dogma Antonína Kratochvíla

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, o. p. s., v Jindřichově Hradci představí ve svých prostorách od 24. května do 28. září 2015 kolekci velkoformátových fotografií světoznámého fotografa Antonína Kratochvíla, držitele tří prestižních cen World Press Photo. Vernisáž výstavy, jež nese název Dogma, proběhne v sobotu 23. května od 17.00 hodin za účasti autora fotografií. Výstava se v muzeu prezentuje po loňské premiéře (v září 2014) v Malostranské besedě v Praze.

Muzeum fotografie a MOM představuje Dogma Antonína KratochvílaNásledující text (barva písma červená) je převzat se svolením Antonína Kratochvíla z webových stránek www.dogmaphoto.com.

Výstava Dogma

Dogma. Teze, o níž je zakázáno diskutovat. Teze, o níž není radno pochybovat či dávat najevo svůj nesouhlas s ní. Dogma jako téma, jež ovládá široké masy české společnosti. Dogma, které masám nedovoluje jiný než strnulý a konzervativní postoj, dogma, které ovládá svobodu, volnost a šíři myšlení. Dogma jako základní téma, které formuje současnou českou společnost.

Muzeum fotografie a MOM představuje Dogma Antonína KratochvílaDogma je alfou a omegou volné tvorby, jež má zachytit autorův pocit frustrace ze stavu české společnosti i po více než dvaceti letech od pádu komunismu. Je ale česká společnost skutečně taková? Má v ní své místo individualita, rozlet, kreativita, fantazie a originalita? Nebo je svázaná stejně jako tváře na portrétech všednodenností, strnulostí a zkostnatělostí? Nebo jen obyčejnou malostí? Fotografie symbolicky odrážejí jeden z palčivých problémů současné společnosti – koncentraci na konzumní způsob života. Odráží se i v umělecké tvorbě, která je často orientována na prodejnost, návratnost vložených investic a prostředků. Symbolika obsažená v portrétní tvorbě je jakousi obžalobou té části společnosti, která postrádá rozlet v myšlení a chuť a odvahu jít alespoň kus cesty proti proudu. Je symbolem malosti, kterou česká společnost často trpěla a trpí stále. Je symbolem prudérnosti a zbabělosti, uzavřenosti a rigidnosti, s níž je třeba za každých okolností bojovat.

Autor

Muzeum fotografie a MOM představuje Dogma Antonína KratochvílaAntonín Kratochvíl, český fotograf světového formátu, žije v současné době střídavě v Praze a v New Yorku. Za své fotografie už posbíral řadu významných ocenění. Cenu World Press Photo získal už třikrát, v letech 1997 a 2003, kdy ji dostal dokonce ve dvou kategoriích, dále například cenu Leica za vynikající úspěch v reportážní fotografii nebo ocenění Lucie Award z roku 2005. Jeho fotografie se objevují v nejprestižnějších novinách a časopisech po celém světě, jeho práce je vystavena ve sbírce Bibliotheque Nationale v Paříži a v Muzeu moderního umění v San Franciscu, dočkal se též řady výstav mimo jiné v Milánu, Mnichově, Kolíně nad Rýnem, Praze, Houstonu, New Yorku nebo Perpignanu. Časopis American Photo ho zařadil mezi sto nejvýznamnějších fotografů USA Antonín Kratochvíl se od 70. let se věnuje především dokumentární fotografii. Vypravil se na místa ekologických katastrof i válečných konfliktů, fotografoval zánik deštných pralesů v Jižní Americe, válečný konflikt v Iráku, vězení pro drogové dealery v Barmě i dětské pouliční gangy v Mongolsku. Celé cykly svých fotografií publikoval také knižně, například Broken Dreams, Supravvivere nebo Vanishing. V knize Persona ukazuje portréty známých osobností i zcela neznámých lidí. Zachytil také celebrity, jako anglického zpěváka Davida Bowieho nebo francouzské herce Jeannea Moreau a Jeana Reno. Dále fotil například Liv Tylerovou, Billa Gatese, Johnyho Deppa, George Clooneyho nebo Willema Dafoea.

V Česku po roce 1989 proběhlo i několik velkých výstav, v roce 2003 vyšla o Antonínu Kratochvílovi monografie. V červnu 2010 ve výstavní síni Mánes představil unikátní soubor fotografií Moscow nights (Moskevské noci), ve kterém svým typickým nadčasovým rukopisem zachytil život moskevské zlaté mládeže, uzavřeného světa, který se řídí vlastním rytmem a pravidly.


Dále jsou v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií aktuálně k vidění výstavy „Karel Čapek fotograf“, „Nevšední tvář radosti“ (kterou zde prezentuje z. ú. Hospic Nova Domus), „Jindřichův Hradec, město, které mám rád(a)“ (výstava prací z dětských fotografických kurzů), „Za zrcadlem“ a „Tělesnosti“ (výstavy fotografických prací z tvorby studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově, s níž muzeum spolupracuje /obě jsou nainstalované v muzejní kavárně/) či pilotní část expozice „Moc médií“, budované v kooperaci s Národním technickým muzeem v Praze.

Od 19. dubna do 30. prosince 2015 platí jednotná otevírací doba, a to úterý až neděle a svátky 10.00–12.30, 13.00–17.00 hodin. Plné vstupné činí 90 Kč, snížené 50 Kč a rodinné 160 Kč.

Pro školní skupiny je platné speciální vstupné; žáci do 10 let mají vstup zdarma, od 10 let v ceně 30 Kč za osobu.

Muzeum nabízí veřejnosti rovněž služby svého špičkově vybaveného digitalizačního pracoviště, jako skenování fotografií, dokumentů a dalších (i transparentních) předloh, retuše a tisk fotografií. Zájemce zve též do muzejní odborné knihovny, muzejního shopu či kavárny.