Aktuálně

Muzeum fotografie představí Afriku v srdci a přehlídku krás zemí Visegrádské čtyřky

“Afrika je nemoc, které určité typy lidí propadnou.”, řekl před patnácti lety v jednom rozhovoru fotograf Václav Šilha. A právě lidé, kteří této vášni propadli, se sešli v Muzeu fotografie v Jindřichově Hradci na jedné společné výstavě.

Těžištěm tohoto rozsáhlého výstavního projektu jsou fotografie ze sbírek Nadace Josefa a Zdeny Vágnerových mapující osm Afrických výprav Josefa Vágnera v letech 1967 – 76. Účelem těchto expedic byl odchyt téměř 2000 ks zvířat pro zoologickou zahradu (Safari) ve Dvoře Králové nad Labem i pro jiné zoologické zahrady a jejich transport do tehdejšího Československa. Kromě odchytu strávil i stovky hodin pozorováním, etologickými studiemi, pořídil tisíce fotografií a velké množství filmů z africké divočiny. ZOO ve Dvoře Králové se mělo stát jakousi genobankou vzácných afrických zvířat. Že to byla myšlenka správná, ukazuje současnost, kdy se mnoho druhů i z královedvorského chovu vrací zpět do Africké divočiny, tam, kde je to možné a tam, kde je to třeba. Mnohá zvířata, která uvidíte na vystavených dobových fotografiích dnes již v Africe mimo vyhrazené rezervace nepotkáte.

U zrodu tohoto výstavního projektu stál Ing. Oldřich Máca, který zde prezentuje svou jedinečnou sbírku afrických masek dokumentujících tradiční kulturu mnoha původních domorodých kmenů.

Dřevěné plastiky a další originální africké umění vystavuje Jan Brett, zakladatel centra Original Afrika.

Současné africké sochařské umění prezentuje, dováží a v ČR prodává Ondřej Homolka. Vystavené kamenné plastiky byly vytesány domorodými sochaři z komunity Tengenenge v Zimbabwe z jednoho kusu kamene hadce, těženého v tamějších lomech (hadec neboli serpentinit je materiál, ze kterého se v Africe dělaly plastiky už v době faraónů). Plastiky, představující stylizované obličeje či postavy, jsou povrchově upraveny voskem.

Další fotografie africké přírody a zvířat v divočině (wildlife photo), které byly oceněny Czech press Photo, zlatou medailí NSFF a mnoha dalšími cenami světových prestižních médií jako např. BBC Wildlife Magazin, National Geografic, vystavuje (v úvodu již jmenovaný) Václav Šilha.

Zvířata z africké divočiny i domorodé obyvatele maluje Radu Tesaro (vl. jm. Radka Tesařová), osobitým temperamentním stylem a zářící barevností, které si vypracovala při svém dlouhodobém pobytu v Zambii od r. 2004. Nyní žije v Samosolech na jindřichohradecku a v jejích obrazech se objevuje i jihočeská krajina. Vystudovala klasickou malbu v Torontu, vystavuje v renomovaných galeriích v České republice, USA, Kanadě, Německu, Rakousku, Dubaji a Velké Británii, kde je zařazena mezi nejlepší současné umělce zachycujících „wild life“ a obdržela cenu “People’s Choice”.

Výstava Afrika v Srdci bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 31. 3. v 17 hod. a potrvá do 31. 8. 2022.
Bude doprovázena mnoha kulturně vzdělávacími programy, besedami, přednáškami a komentovanými prohlídkami.
Na téma afrických zvířat bude vyhlášena i soutěž pro dětské fotografy, zakončená výstavou a oceněním nejkrásnějších snímků.

O týden dříve, ve čtvrtek 24. března v 17.00 hodin, bude zahájena vernisáží výstava PŘÍRODNÍ POKLADY ZEMÍ V4.

Země visegrádské skupiny se nacházejí v zeměpisném regionu s bohatým kulturním dědictvím a velkolepými přírodními poklady. Maďarské předsednictví Visegrádské skupiny v letech 2021/2022 s mottem “Oživení Evropy” si klade za cíl podpořit hospodářské oživení regionu se zaměřením na udržitelnost, klimatickou politiku a ekologickou hospodářskou transformaci. Připravovaná výstava vyzdvihuje velkolepé přírodní krásy zeměpisného regionu V4, které se snažíme zachovat pro budoucí generace.

Výstava 60 nejkrásnějších českých, maďarských, polských a slovenských snímků přírody vznikla z pověření Ministerstva zahraničních věcí a obchodu Maďarska a koordinovala ji NaturArt – Maďarská asociace fotografů přírody ve spolupráci s nejprestižnějšími fotografickými sdruženími zemí Visegrádské čtyřky. Prezentaci výstavy v Jindřichově Hradci připravilo Vzdělávací a kulturní centrum Jindřichův Hradec a Lisztův institut Praha.

Výzva pro amatérské i profesionální fotografy!

Vzdělávací a kulturní centrum Jindřichův Hradec, pracoviště MF a MOM ve spolupráci s dolnorakouským zájmovým sdružením MultiKulti KreAktiv nabízí zájemcům o fotografování participaci na mezinárodním projektu „Umění fotografie – napříč zeměmi a regiony“ s tématem Řemesla a povolání. Amatérští i profesionální fotografové se mohou do 15. března 2022 přihlásit s kontaktními údaji na e-mail: info@vkcjh.cz a do 15. dubna letošního roku pak zaslat na stejný e-mail 1 až 8 fotografií na uvedené téma v náhledovém rozlišení (delší strana max. 1200 px).

Více informací získáte na: www.vkcjh.cz nebo www.mfmom.cz.

Jitka Čechová