7.5 C
Jindřichův Hradec
26.03. 2023
Články

Soukromý: Muzeum fotografie představí netypickou tvorbu Václava Chocholy

Jak vypadá Morava hledáčkem objektivu jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů? To se dozvíte na výstavě Morava 53-88, která začíná 28. května v Muzeu fotografie a MOM. První snímky z Moravy pořídil fotograf Václav Chochola (1923-2005), když se jel oženit do Dolních Dunajovic s Boženou, rozenou Stopkovou. To bylo v roce 1953. V dalších mnoha letech tak jezdil na Moravu pravidelně. Patřil do Prahy, pocházel z předměstí, z Libně. Přesto o něm Bohumil Hrabal řekl, že je venkovan, „úžaska“, který vše jako kdyby viděl poprvé. Ve své tvorbě se Chochola věnoval fotografování sportu, divadla, hudby a portrétování výtvarníků, a dalších osobností. Ve volné tvorbě se inspiroval hlavně atmosférou periferie velkoměsta. Na fotografiích z Moravy je znát, jak má předměstí blízko k venkovu i jak na Moravě nacházel podobné vizuální situace jako ve své Praze.

Václav Chochola / Morava 53-88Výstava Morava 53-88 představí dosud neprezentovanou, téměř intimní část Chocholovy tvorby – záběry z jeho cest na jižní Moravu k rodině své ženy. Fotografie vystavené během tohoto roku na zámku v Mikulově skutečně odkrývají to nejniternější, ať už se jedná o lásku, dětství, smrt, nebo také zdánlivě všední záběry nejobyčejnějších činností.

Chocholovy fotografie z Moravy patří k velkým překvapením, nejen autorům celého projektu a pokračovatelům dědictví klasika české fotografie Blance a Markovi Chocholovým, ale i samotným příbuzným, kteří některé z fotografií vidí poprvé. Z více než 900 fotografií se postupnými výběry vytvořila jedinečná kolekce, kterou můžete najít i v reprezentativním katalogu, který v rámci výstavy bude i pokřtěn přímo na vernisáži. „Fotografie Václava Chocholy Morava  53-88  jsou dnes zajímavé i z  hlediska etnografického.  Dá se říci, že Chochola fotil příbuzné a k tomu vždy něco navíc, dokonce natáčel na 8mm filmový pásek, tyto záznamy budou taktéž na výstavě prezentovány.“ Říkají kurátoři výstavy Blanka Chocholová a Josef Šuba, etnolog, který celý projekt nastartoval.

V roce 1965 Bohumil Hrabal napsal postřehy, které jsou dodnes aktuální: Fotograf Václav Chochola nám svými fotografiemi ukazuje úhly a propojenosti svých pohledů a že jej posedají jistá témata, která se v obměnách vracejí… Dělí se tak s námi o svoje dojetí, chce, abychom se dovedli bavit na útraty kulových ploch, které neustále sebou nosíme jako ohromný hrb, jehož centrum je v našem oku. Chce nám poradit, že člověk má sebou nosit fotografický aparát i když jej sebou nemá, nebo vůbec jej nemá, že lze fotografovat i ve snění. A hlavně, že je třeba a zapotřebí přijíždět jako žasnoucí venkovan, pořád jakoby poprvé. Jako pravý libeňák, Václav Chochola je tím užaslým venkovanem, „úžaskou“.

Zdroj: www.vaclavchochola.cz

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L