-4 C
Jindřichův Hradec
5.02. 2023
Články

Muzeum Jindřichohradecka loni investovalo do restaurování sbírky 670.000 korun

Muzeum Jindřichohradecka loni investovalo do restaurování sbírky 670.000 korun, tedy o 130.000 korun více než v roce 2014. Nechalo obnovit například soubor šesti japonských panenek z pozůstalosti Emy Destinnové, velkou kolekci historického textilu, galerii starostů jindřichohradeckého malíře Jiřího Kauckého či 18 knih ze sbírkových fondů knihovny.

Z fondu Emy Destinnové nechalo muzeum zrestaurovat soubor šesti japonských panenek, které Ema Destinnová označila jako „Svatba v Jokohamě“. „Jedná se o dřevěné postavy gejš, propracované do nejmenších detailů a oděné v tradičních japonských kimonech. Představují hudebnice a tanečnice při slavnosti, snad i při svatbě,“ přiblížil správce fondu František Fürbach. Původně velmi poškozená dřevěná těla i látkové oděvy pečlivě restaurovala Hana Šťouračová z Brna.

Jezuitský seminář (Krýzovy jesličky) - Muzeum JindřichohradeckaStejná restaurátorka letos pracovala také na obnově velké kolekce historického textilu z fondu národopis. Vedle biedermeierovských dámských měšťanských kabátků a čepečků, dětských kojeneckých čepečků a ženských lidových soukenných kabátků „špenzrů“ patřily k  nejzajímavějším dva kabátky ze slavnostní postilionské uniformy z  poloviny 19. století. „Kabátky do pasu se šosy jsou ušity z červeného sukna. Kulatý výstřih ke krku je zakončen stojacím límcem, který je zhotoven z  hnědého sametu se stříbrnou portou,“ popsala správkyně fondu Alexandra Zvonařová. Doplnila, že přednice je zdobená náprsenkou z  hnědého sametu lemovaného taktéž stříbrnou portou s  mosaznými knoflíky s  poštovní trubkou a c. a k. orlicí. Zadní díl je opatřen šosy a ozdoben lemy z  hnědého sametu a ozdobnými knoflíky. Horní část rukávů je ozdobena vycpávkami z  hnědého sametu a na pravém rukávu je našit široký náramek z  hnědého sametu ozdobený dvěma stříbrnými portami. Dolní okraj rukávu je zakončen stříbrnou portou a hnědou sametovou manžetou.

Minoritský klášter a kostel sv. Jana Křtitele - Muzeum JindřichohradeckaLetos také Muzeum Jindřichohradecka zadalo restaurování celkem 18 knihovních jednotek ze sbírkových fondů knihovny. Do souboru byly vybrány čtyři jindřichohradecké tisky a 14 starých tisků. Mezi restaurovanými svazky se nachází řada cenných titulů, jejichž hodnotu zvyšuje jejich unikátnost i význam pro jindřichohradecký region. „Již ze 16. století pochází například zajímavý drobný tisk s emblematy, tedy s  ručně kolorovanými symboly a značkami nebo dva tisky z  proslulých dílen Jiříka Melantricha z Aventýnu a jeho zeťě Daniela Adama z Veleslavína. Z dílny Václava Matěje Krameria pak pochází titul Letopisové trojánští, tištěný jako první tisk proslulého vydavatelství Česká expedice v  roce 1790,“ uvedla správkyně sbírkového knižního fondu Štěpánka Běhalová. Skvostnou mědirytinovou výzdobou se pyšní tisk Vestigia Virtutis, vydaný jako oslavné dílo při příležitosti ukončení magisterských studií bratří ze Šternberka. Rytiny zhotovil Daniel Vusín, některé podle předloh Karla Škréty s bohatou historií jejích vlastníků, k  nimž patřil českobudějovický kapitulní děkan Josef Pingas nebo jindřichohradecký probošt Vojtěch Benedikt Juhn.

Jiří Kaucký nejhradečtější z malířů - kurátor výstavy Jakub ValášekPro výroční výstavu jindřichohradeckého malíře Jiřího Kauckého byl restaurován cyklus jeho 15 obrazů – galerie městských a okresních starostů. Pro připravovanou výstavu a publikaci o nejvýznamnějším jihočeském sochaři Janu Vítězslavu Duškovi, autorovi pomníku Mistra Jana Husa v Jindřichově Hradci, bylo renovováno osm reliéfů z toho čtyři reliéfy významných osobností Jindřichova Hradce. Patřil mezi ně hudební skladatel Vítězslav Novák, historik a ministr Antonín Rezek, hradecký varhaník Hynek Zdeněk Neužil a dirigent Alois Praveček. „Druhou část tvořily reliéfy z 1. světové války včetně reliéfního dvojportrétu císaře Karla I. a Zity a sádrový model plakety, kterou dostal prezident Edvard Beneš při návštěvě Jindřichova Hradce v roce 1937,“ uvedl správce fondu výtvarného umění Jakub Valášek.

Muzeum Jindřichohradecka

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L