V pravidelném cyklu hračkářských výstav s názvem Kdo si hraje, nezlobí se v letošním roce objeví v Muzeu Jindřichohradecka exponáty z Muzea technických hraček z Prahy, jehož spoluzakladateli jsou Miroslav Smaha a Michal Widenský.
Ti si ve svém sběratelském zápalu kladou za cíl seznámit s pomocí svých exponátů širokou veřejnost se základními typy plechových mechanických hraček z let 1840–1960 poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem. Jejich snahou je také zdokumentování produkce železničních hraček méně známých československých firem.
Muzeum technických hraček ve svých depozitářích skrývá stovky hraček technického rázu, jejichž podstatnou část bude možné shlédnout i na výstavě v Jindřichově Hradci. Nejstarší exponáty pocházejí z 18. století. Mezi nejzajímavější součásti sbírky určitě patří unikátní gumové hračky vyrobené světoznámou firmou Baťa v letech 1934–1948. Jedná se především o postavičky dětí, zvířátek, autíček a vojáčků. Ve sbírce jsou dále zastoupeny dřevěné i kovové stavebnice, skládačky a hry. Zajímavostí jsou také dětské modely parních strojů, továren a výrobních nástrojů. Pozadu nezůstávají ani dopravní prostředky jako jsou plechové automobily, letadla, vzducholodě, lodě, ponorky, plechové a bakelitové vláčky i s funkčními modely historických elektrifikovaných kolejišť.
Období druhé světové války připomenou tanky na klíček, vojáčci a vojenská technika a také modely a dioráma válečných krajin z let 1938–1945. Ač to vypadá, že výstava bude určena spíše pro malé i velké chlapce a muže, ani děvčata nepřijdou zkrátka. Pro ty jsou připraveny třeba pokojíčky pro panenky, obchůdky, sporáčky, kuchyňské nádobíčko nebo pohyblivé postavičky tancujících zvířátek a broučků.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna 2016 v 16 hodin ve výstavním sále „Ve Svatojánské“. Poučit se a pohrát si na výstavě mohou všichni zájemci až do 30. prosince 2016.
Alexandra Zvonařová