0.6 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Muzeum Jindřichohradecka: Připravujeme nové sborníky

V prvních měsících roku 2015 vydává Muzeum Jindřichohradecka dva nové sborníky. Těšit se můžete na pravidelně vydávaný Vlastivědný sborník Dačicka, Jindřichohradecka a Třeboňska, který bude mít pořadové číslo 26 a na připravovaný sborník s betlemářskou tématikou, kde budou publikovány příspěvky, které zazněly na loňské konferenci Betlémy stále živé II.

Muzeum Jindřichohradecka: Připravujeme nové sborníkyVlastivědný sborník bude opět obsahovat články, které vychází na pokračování, jako jsou například zápisy z třeboňské Huckovy kroniky. Z jindřichohradeckých cechů letos Michaela Körnerová Chládková zpracovala řemeslo tkalců. Snahy církevních tajemníků v 50. letech mapuje již několik let Blanka Nová, tentokrát přišel na řadu ONV Třeboň. Souvztažnost k 1. světové válce mají články Stanislavy Novákové a Heleny Adamcové o vojenských špitálech v Jindřichově Hradci a článek Jana Solpery o mobilizaci u jindřichohradeckého pěšího pluku č. 29. Zajímavé jsou také články zařazené jako Materiály: Jiří Dluhoš popsal dřevěný most pod Nežáreckou branou v 19. století, jehož podoba je zachycena na akvarelu Jaromíra Lindera, který bude zdobit obálku sborníku, nebo také příspěvek obsahující strážské pověsti, jak je sebral Jan Solpera. Štěpánka Běhalová se věnuje Albu zvířat, vzácnému renesančnímu tisku s mědirytinami Antonia Tempesty, keré si zaloužilo v roce 2014 také samostatnou výstavu v muzeu s názvem Fauna bájná i skutečná. Vladislav Burian věnoval vzpomínku výročím šesti jindřichohradeckým válečným letcům, kteří pomohli vyhrát 2. světovou válku.

Michal Kotyza sestavil medailonek významného jindřichohradeckého lesního inženýra Miroslava Vaňka. Z oboru výtvarného umění měli v roce 2014 výročí malíři Hanuš Gantner a Vlastislav Hofman, jejich osobnostem se ve svých příspěvcích věnoval Jakub Valášek. V závěru sborníku naleznete také recenze na knihu Hradecké hospody a na sborník Kolektivizace v Československu, který vznikl z příspěvků mezinárodní vědecké konference, která byla v muzeu v dubnu v roce 2012.

Betlemářský sborník obsahuje celkem 24 příspěvků, včetně úvodního článku prezidenta Světové federace betlémářů UN-FOE-PRAE Johanna Dendorfera a hodnotícího článku Ludvíka Mátla z Českého sdružení přátel betlémů, který sborník uzavírá. Články jsou věnovány jihočeskému betlemářství i betlemářství v jiných regionech. Několik článků se týká speciálně Třebechovického betlému nebo problematiky restaurování pohyblivých betlémů. Další články se věnují spolkům kolem betlémů.

PhDr. Jaroslav Pikal

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L