Aktuálně

Myšlení zrakem

Výstava „Myšlení zrakem“ v Minoritském klášteře

Další umělecká výstava letošního roku nám představí tvorbu současných členů uměleckého spolku Hollar, který oslavil před dvěma lety významné jubileum v podobě kulatého výročí sta let od svého vzniku.

Založení spolku inicioval a prvním předsedou se v roce 1917 stal přední český grafik František T. Šimon, k němuž se připojila řada dalších významných českých umělců, jakými byli Max Švabinský, Vojtěch Preissig, František Kupka, Viktor Stretti, Zdeňka Braunerová, František Bílek, Jan Konůpek a významný grafik pocházející z našeho regionu Adolf Alex Jelínek. Sdružení vyvíjelo bohatou výstavní i publikační aktivitu od svého vzniku až do počátku 70. let, kdy byla jeho činnost normalizačním režimem zastavena. Mezi jeho předsedy v prvních desetiletích činnosti patřili např. již zmiňovaní František T. Šimon, Max Švabinský, Viktor Stretti, či František Kobliha, Lev Šimák a Jaroslav Šváb. Svou činnost sdružení obnovilo v roce 1990, kdy byl předsedou znovu zvolen Jaroslav Šváb. Od roku 1995 do roku 2015 působil jako předseda ak. mal. Vladimír Suchánek a od roku 2015 je to Pavel Piekar.

V současné době má SČUG Hollar 175 aktivních umělců – grafiků a každým rokem jsou přijímáni noví autoři. Sdružení českých umělců grafiků Hollar má od roku 1937 svoji galerii a s výjimkou necelých dvaceti let ji provozuje ve vlastní režii dodnes. Záměrem letošní muzejní výstavy je uceleně představit zhruba 50 grafik z umělecké tvorby 40 dnešních členů spolku. Díla vybraných autorů, mezi které patří např. František Hodonský, Aleš Svoboda, Xénia Hoffmeisterová, Marie Michaela Šechtlová, Mikoláš Axmann (autor grafiky použité na pozvánku), „spolukurátorka“ výstavy Lenka Vilhelmová či předseda spolku Pavel Piekar, budou instalována v prostorách starobylého minoritského kláštera ve Štítného ulici a budou citlivě včleněna do architektonických prvků gotických prostor.

Vernisáž výstavy proběhne 15. června ve 14:00 hodin. Všechny zveme na toto zajímavé sobotní odpoledne plné různých grafických technik, barev a námětů.

Jakub Valášek