Opava uštědřila domácím Lions „stovku“

Nesoustředění Lvi proti Opavě první kvartál prospali

Ve čtvrtém kole Kooperativa NBL prohráli basketbalisté BK Lions J. Hradec doma první periodu s BK Opava čtrnáctibodovým rozdílem a pak už se jen marně snažili ztrátu dohnat. Příští duel bude pro jedenácté Lvy velmi důležitý, v sobotu 8. října (17:00 hod.) totiž jedou do Svitav, které jsou se shodnou bilancí deváté.

BK Lions J. Hradec – BK Opava 68:101 (13:27, 36:50, 54:68). Sestavy a body: Brooks 22, Fait 9, Canty 9, Zuzák 9, Tawiah 7, Šustek 5, Fical 2, Stegbauer 2, Šoula 2, J. Novák 1, J. Satrapa, V. Novák – Kouřil 21, Šiřina 19, Gniadek 11, Bujnoch 10, Kvapil 9, Vlček 8, Dragoun 7, Cvek 7, Jurečka 7, Blažek 2. Šestky: 21/16:14/10. Trojky: 6/16:11/21. Fauly: 17:19. Rozhodčí: Baloun – Kec – Salvetr, 500 diváků.

Opava uštědřila domácím Lions "stovku"Dá se konstatovat, že o výsledku rozhodla hned úvodní perioda, v níž domácí mužstvo předvedlo několik chyb, které pramenily snad z nervozity před vlastním publikem. Vše začal Malcom Brooks po vyhraném rozskoku, kdy přihrál soupeři. V tomto duchu se pak odvíjela celá první čtvrtina, i když v polovině 3. min. Lions po dvou koších Chrise Tawiaha prohrávali jen 7:9. Jenomže v následných více než 7 minutách Lvi netrefili koš ze hry, tento úsek prohráli 4:18. Produktivitu měli velmi nízkou. Naopak opavská úspěšnost byla sedmdesátiprocentní. Slezany dirigoval český reprezentant Jakub Šiřina, skvělým způsobem rozdával míče, z čehož těžili Viktor Cvek a Martin Gniadek.

Po prvním kvartálu jihočeský tým prohrával čtrnáctibodovým rozdílem, což v basketbalu není ztráta, která by se nedala dohnat. Lvi se o to také pokusili. Zlepšili pohyb, zaujetí pro hru a také se střelecky chytil lídr Brooks, jenž měl za prvních 10 minut na kontě jen 2 fauly, 1 ztrátu a 1 koš ze 2 střel. V druhé desetiminutovce ovšem vystřelil osmkrát, z toho sedmkrát přesně, připsal si 15 bodů. Díky jeho trefám se Lvům povedlo dotáhnout až na jednociferný rozdíl (17. – 28:37). Nejvíce se přiblížili po šestce Stanislava Zuzáka v 18. min., kdy snížili na 31:39. Bohužel v závěru poločasu Jakub Novák, Brooks a Lukáš Stegbauer ztratili tři balóny, což Opava okamžitě potrestala. Tvrdá dřina při dotahování tak přišla vniveč, protože hosté znovu vedli o 14 bodů.

Druhou půli zahájil Brooks trojkou, bojovník Ryan Canty přidal doskočené míče a také nějaké body, trefili se i Zuzák, Tomáš Šustek, Tawiah. Jenže hosté na každé snížení oplatili stejnou mincí. Pokud se jejich náskok začal tenčit, okamžitě reagovali oddechovým časem. Jejich přísun bodů obstarával především Radovan Kouřil, jenž byl s koeficientem prospěšnosti 31 suverénně nejlepším mužem na hřišti (21 bodů, 5 asistencí, 5 získaných faulů, 4 doskoky, 0 chyb, trojky 4/5). Také po třetí čtvrtině byla domácí ztráta čtrnáctibodová.

Do závěrečných 10 minut nastoupil favorit dvěma Kouřilovými trojkami, k němu se připojil Rostislav Dragoun, který do té doby seděl 31 minut na lavičce. Ztráta Lvů byla rázem jednadvacetibodová (33. – 58:79) a bylo jasné, že s výsledkem domácí mužstvo už nepohne. Na palubovku tedy trenér Karel Forejt poslal postupně celou sestavu a Štěpán Fical si tak připsal první 2 body v KNBL v kariéře, Jakub Novák se trefil po téměř půl roce. Poprvé letos nastoupil Vojtěch Novák a druhý start zaznamenal do statistik Jan Satrapa. Celek J. Hradce se potýká s produktivitou střelby, s 275 body je nejslabší po 4 kolech soutěže, průměr na zápas má 68,75 bodu. V zápasech chybějí hlavně bodové příspěvky Stegbauera, Šouly a J. Nováka.

Petr Czudek (Opava – trenér): „Jsem rád, že jsme zvládli vstup do utkání na hřišti soupeře, s čímž míváme problémy. Pak jsme měli několik hluchých míst a hlavně jsme nechali rozstřílet Brookse, který domácí tým udržel na čtrnáctibodovém rozdílu. Rozhodující byl náš nástup do poslední čtvrtiny, kdy jsme soupeři odskočili na větší rozdíl.“

Karel Forejt (J. Hradec – trenér): „Budu si muset dát pozor na to, jakým způsobem probíhá naše rozcvička před zápasy, protože rozcvičovat se teprve v první čtvrtině, je pozdě. Nastoupili jsme studení, nekoncentrovaní. Nevím, co si o tom mám myslet. Byl to katastrofální úvod. Hloupými ztrátami jsme Opavě ulehčili cestu za výhrou. Občas jsme se nadechovali k tomu, že utkání zdramatizujeme, ale hosté si to chytrou hrou hlídali. Spoléhali jsme až moc na to, co udělá Brooks. Avšak nejde, aby čtyři hráči koukali, co udělá jeden.“