Na 700 padlých vojáků z Jindřichohradecka a okolí nyní připomíná nová pamětní deska ve Starém Martinově na Ukrajině. Příslušníci 75. pěšího pluku zde zemřeli při přechodu řeky Dněstr během bojů v červnu roku 1915. Pamětní desku jim na hřbitově ve Starém Martinově odhalila ke 100. výročí na konci června delegace z Jindřichova Hradce.
V pátek 26. června 2015 se vydala téměř 30 členná delegace z Jindřichova Hradce a Ostrožské Lhoty na Moravě na cestu dlouhou 1100 km přes Polsko na Ukrajinu do obce Starý Martinov v okrese Halič, který se nachází v Ivanofrankivské oblasti Ukrajiny, aby zde na jednotlivých místech uctila památku padlých českých vojáků. Výprava byla složená ze zástupců města Jindřichův Hradec, členů Československé obce legionářské, Klubu vojenské historie, zástupců Spolku přátel Podkarpatské Rusi a také z potomků obětí války.
V sobotu 27. června se uskutečnily pietní akty spjaté s bitvou u Zborova v roce 1917 v Ozerně na hřbitově a v Kalynivce u mohyly čs. legionářů.
V neděli 28. června uspořádala ukrajinská strana ve Starém Martinově v čele se starostkou Olgou Chariva pietní akt Den paměti. Celý den začal dopoledne dvouhodinovou řeckokatolickou mší svatou za padlé vojáky. Této akce se zúčastnili také generální konzul Miloslav Klíma z konzulátu ve Lvově a vojenský přidělenec v Kyjevě Pavel Kelbl. Za Jindřichův Hradec se expedice zúčastnil místostarosta Bohumil Komínek. Poté se konal pietní akt u desky, kterou věnovali potomci padlých, ve staré části hřbitova. Následovalo odhalení nové pamětní desky věnované městem Jindřichův Hradec padlým vojákům 75. pěšího pluku v Jindřichově Hradci, kteří zahynuli při bojích u Starého Martinova v červnu roku 1915. Nápis na desce je v češtině i ukrajinštině. Slavnostní den ukončily svým vystoupením v kulturním domě děti z místní školy.
V pondělí 29. června se delegace na zpáteční cestě zastavila ještě v polské Jaroslawi, kde položila věnec a uctila památku obětí bojů Velké války.
(Poznámka: Památník ve Starém Martinově existoval, avšak byl zbudován 9. září 1915 a byl ve velmi zanedbaném stavu. Starý Martinov je navštěvovaný i českými občany, ať už jde o potomky padlých vojáků nebo o zájemce z řad vojenské historie. Stovky vojáků z Jindřichohradecka a z části Táborska a Pelhřimovska jsou zde pochováni v hromadných hrobech. Pamětní deska byla obnovena na podnět Ladislava Holického z Okrouhlé Radouně a byla koordinována ve spolupráci s tamním rodákem Bohdanem Hensirovským, který nyní trvale žije v Ostrožské Lhotě u Uherského Hradiště a jehož sestra je nyní ve Starém Martinově starostkou. Dopravní prostředek na tuto akci poskytlo Ministerstvo obrany České republiky v čele s Pavlem Filípkem z odboru pro válečné hroby.)
Text a foto: Archiv města J. Hradec