6.7 C
Jindřichův Hradec
1.04. 2023
Články

O víkendu vás čekají JINoHRÁtky a Petanděl

Na dlouholetou tradici betlemářství ve městě naváže letos poprvé jediný festival betlémů v ČR Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí. První adventní víkend 26. a 27. listopadu vytvoří řezbáři na náměstí Míru před očima návštěvníků biblické postavy v životní velikosti. Centrum města ožije festivalovou hrou a nad celou přehlídkou roztáhne svá ochranná křídla obří PETAnděl, kterého zapíše komisař do České knihy rekordů.

O víkendu vás čekají JINoHRÁtky a PetandělKostel sv. Jana Křtitele již pošesté zkrášlí výstava betlémů a řezeb z cyklu Vánoce u svatého Jána a další tvůrci představí na Nové radnici svá pojetí scenérie narození Krista.

Na unikátní šestimetrovou sochu posla nebes z desetitisíců PET lahví sbírají plastové nádoby žáci a stu-denti 13 škol z Jindřichova Hradce a okolí už od konce září. Anděl se slavnostně rozsvítí vpředvečer prv-ní adventní neděle a město každou noc prozáří až do Tří králů. Anděl, který bude celý advent svítit nevtí-ravou bílou barvou, dokáže rozpoznat zpěv a na vánoční koledy odpoví rozblikáním celé pestré škály barev.

Celý střed města také ožije festi-valovou hrou, která propojí všechny kulturní subjekty ve městě. Vlastní betlém a vánoční výzdobu si mohou návštěvníci vyrobit v Muzeu Jindřichohradecka a svou šikovnost si budou moci vyzkoušet také v Domě gobelínů. V Muzeu fotografie a moderních obrazových médií je čeká betlémská scenérie, kde mohou nejmladší dítě doslova „dát do jeslí“ jako Ježíška a vyfotografovat se v převleku za Pannu Marii, svatého Josefa či Tři krále. Další úkoly budou plnit na Staré radnici a v Infocentru a na závěr celé trasy dostanou děti drobnou odměnu a dospělí punč.

Mateřské a základní školy z Jindřichohradecka budou také soutěžit O nejkrásnější betlém a jejich výrobky vystaví muzeum v křížové chodbě bývalého kláštera minoritů ve Štítného ulici. K vidění budou až do 30. prosince. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout náměstí s PETAndělem z ptačí perspektivy z městské věže.

Celý festival doplní i doprovodný program a malý řemeslný trh, kde mohou návštěvníci ochutnat rozličné dobroty, nebo potěšit své blízké malým dárkem. Celou přehlídku pak zakončí slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Festival Jindřichohradecké JINoHRÁtky, na nímž převzal záštitu jihočeský hejtman Jiří Zimola, pořádá Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s Městem Jindřichův Hradec a za podpory Nadace ČEZ.

Marie Hazuková – Muzeum Jindřichohradecka

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L